Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dziękujemy Polsko!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Przed siedzibą Honorowego Konsulatu Ukrainy przy ul. Piotrkowskiej 77 zorganizowano spotkanie, na które przybyli uciekinierzy przed wojną w Ukrainie i mieszkańcy Łodzi wspierający i pomagający uchodźcom. Organizatorami tego wydarzenia byli Denys, Alina i Aleksandra. Oni odszukali i zebrali dziewczyny, które śpiewają i grają. Program słowno – muzyczny ubogacony był piosenkami, których tematyka dotyczyła narodu ukraińskiego i Ukrainy oraz wierszami głównie autorstwa Aliny Shypshyny.

- Celem tego spotkania jest, aby nikt nie zapomniał, że na terenie Ukrainy nadal trwa wojna. Jest to też podziękowanie za wielkie wsparcie i za to, że nie zostawiliście nas samych, pomagacie naszym mamom, dzieciom, żołnierzom. Jesteście jak nasza najbliższa przyjaciółka i siostra – powiedziała Anna Prokhorova.

Jak mówią nasi przyjaciele z Ukrainy, czują się tutaj bezpiecznie. Bardzo tęsknią za rodzinnym domem i marzą o jak najszybszym powrocie do swojej ukochanej ojczyzny. W Łodzi spotkali wielu wspaniałych ludzi z wielkim sercem, którzy zaopiekowali się nimi. Nigdy nie zapomną naszej pomocy. Jak się skończy wojna zapraszają polskie rodzeństwo na wakacje do Ukrainy.

- Dziś, jak nigdy, każdy Ukrainiec gdzie obecnie przebywa w Kijowie, Lwowie, w Łodzi czy Krakowie, powienien aktywnie pracować dla naszej ojczyzny. Każdy pełni ważną rolę udzielając pomocy żołnierzom, biorąc udział w działaniach charytatywnych lub akcjach wspierających Ukrainę. Zwykły dziecięcy rysunek zawierający podziękowania i słowa wsparcia wysłany naszym żołnierzom, daje im odczuć, że wierzymy w nich, czekamy i modlimy się o ich bezpieczeństwo – podkreśliła Anna.

Przez wiele lat obok Ukrainy był wróg, który mówił, że jest bratem. Dzisiaj w ten ciężki czas zrozumieli, kto jest prawdziwym przyjacielem i czym jest przyjaźń między narodami. Niezwykle trafnie ujęła to w wierszu „Polska i Ukraina Siostry” poetka Alina Shypshyna:

Reklama

Moja przyjaciółka i siostra niezastąpiona,

Stałaś obok i otworzyłaś swe ramiona,

Dałaś poczuć, że jesteśmy jednością,

Otoczyłaś nas rodzinną miłością.

Warszawa, Poznań, Łódź i Kraków,

Dla niektórych tylko geografia, ja nie potrzebuję więcej znaków,

Nie potrzebuję więcej, żeby rozumieć, że jesteśmy siostrą i bratem.

Razem damy radę stawić czoła przed katem.

… Wiem kto jest moją rodziną, dzięki Twojej postawie,

Razem odniesiemy zwycięstwo i stawimy czoło wspólnej sprawie,

Zawsze byłaś obok, teraz jesteś już jednością,

Obdaruj nas swym sercem i miłością.

Wszystkich zgromadzonych połączyła piosenka „Hej sokoły” zaśpiewana brawurowo w języku polskim. Ukraińcy wierzą w pomyślną i świetlaną przyszłość wspólnych ralacji. Mamy podobne zwyczaje, kulturę i język. Łączy nas wspólna wizja przyszłości i rozumienie tego, że zjednoczona Europa nie będzie kompletna, dopóki Ukraina nie zostanie członkiem Unii Europejskiej. - Dziękujemy władzom Województwa Łódzkiego, Urzędowi Miasta Łodzi i Honorowemu Konsulatowi za wielkie wsparcie naszego wydarzenia, za możliwość bycia razem z wami tu i teraz - powiedziała Anna Prokhorova.

2022-06-08 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Maryi jest wzorem serca dla każdego z nas

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już tradycyjnie, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w kościele klasztornym ss. Karmelitanek Bosych w Łodzi, odbyła się uroczysta suma odpustowa ku czci Pani Karmelu, której przewodniczy ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Czy jest powrót po apostazji?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 51

[ TEMATY ]

apostazja

Karol Porwich/Niedziela

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Obecność w kościele to obowiązek każdego katolika

Złożyłem apostazję (pracowałem w Niemczech i nie chciałem płacić podatku na Kościół). Teraz chcę wrócić do Kościoła. Co mam zrobić?

CZYTAJ DALEJ

Zespół Impast zaprezentował swoją nową płytę

25 września w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie zespół Impast zagrał koncert promujący długo wyczekiwaną płytę pt. „Na nieboskłonie”.

– Płyta miała ukazać się na 5-lecie zespołu, jest na 7-lecie. Niemniej jednak myślę, że ta cyfra w znaczeniu biblijnym bardzo wiele nam mówi – podkreśliła Aleksandra Kowalska, autorka tekstów i muzyki z gatunku poezji śpiewanej, wokalistka i założycielka zespołu, a także malarka i poetka. Wcześniejszą premierę krążka uniemożliwiła pandemia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję