Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Krakowa przekażą ambulans na Ukrainę

Rycerze Kolumba z Krakowa prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne na Ukrainie. Część kosztów pokryje także wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA.

W akcję można włączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem Darowizna – karetka Ukraina. Darowizny można wpłacać do 20 czerwca 2022 r.

Zakupiona karetka ma zostać przekazana Archidiecezji Lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu tydzień później – 12 czerwca.

Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

„Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze, jako Rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś, na Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć” – tłumaczy Roman Drążek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zbiórka na ambulans nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Z ich inicjatywy w sobotę 11 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbędzie akcja pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W ramach tej inicjatywy gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najbardziej potrzebne przez Rycerzy Kolumba na Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami. Oprócz Rycerzy Kolumba, w pakowaniu będą brać udział również liczni wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorzy liczą również na obecność harcerzy i uczniów krakowskich szkół.

Reklama

„Ten gest solidarności z naszymi Braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Żywność i środki higieniczne to jedne z najważniejszych rzeczy, które obecnie są potrzebne naszym Braciom i Siostrom na Ukrainie. Wiemy, że tych produktów najbardziej brakuje” – – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„Od początku wybuchu tej niesprawiedliwej wojny podejmowane są w Krakowie, przy udziale wielu Rycerzy Kolumba działających przy swoich parafiach, liczne inicjatywy, których celem jest niesienie pomocy udręczonej wojną Ukrainie i jej obywatelom. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze z innych części Polski, m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy w ramach działających tam Centrów Miłosierdzia Rycerzy Kolumba wysłali już na Ukrainę łącznie kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-08 09:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rycerskich szeregach

Niedziela sosnowiecka 28/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Archiwum Rady Rycerzy Kolumba w Radomiu

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą w świecie katolicką organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Zrzesza ok. 1,7 mln członków na świecie. Organizację założył amerykański ksiądz Michael J. Mc Givney w 1882 r. Miała przyciągnąć do Kościoła mężczyzn, głównie nowo przybyłych do Stanów Zjednoczonych Ameryki emigrantów.
Tytuł rycerza ma podkreślać, że członkowie stowarzyszenia wyznają ideały rycerskie, a realizują je służąc Kościołowi i społeczeństwu. W Polsce zakon Rycerzy Kolumba działa zaledwie od kilku lat. Rozwija się jednak bardzo szybko; liczy obecnie ok. tysiąc członków. Na Śląsku Rycerze Kolumba działają w Tychach, Kobiórze i Bielsku-Białej.
Rycerze Kolumba w diecezji sosnowieckiej pojawili się razem z przybyciem do nas nowego pasterza, biskupa Grzegorza Kaszaka, który jest honorowym członkiem tego stowarzyszenia. Jednak zadanie tworzenia struktur zakonu w naszej diecezji zostało powierzone ks. Wojciechowi Kowalskiemu – diecezjalnemu koordynatorowi ds. Rycerzy Kolumba.
Podstawową i zarazem najważniejszą komórką organizacyjną w zakonie Rycerzy Kolumba jest Rada, która musi liczyć co najmniej 30 członków. Na jej czele stoi Wielki Rycerz. Wszystkie Rady lokalne podlegają pod Delegata Rejonowego, a na czele polskich struktur stoi Delegat Terytorialny. Cały zakon podlega pod Najwyższego Rycerza.
27-28 czerwca w Radomiu odbyło się zebranie półroczne Rady Stanowej zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Wtedy też miało miejsce uroczyste wprowadzenie 21 nowych delegatów rejonowych z całego kraju, którzy otrzymali z rąk Delegata Stanowego nominacje na funkcje Delegatów Rejonowych.
– W naszej diecezji utworzono dwa nowe rejony. Rejon nr 20 składa się z rad nr 15111 ze Sławkowa i 15114 z Olkusza. Delegatem rejonowym został dotychczasowy, wieloletni Wielki Rycerz Rady w Sławkowie – zacny brat Maksym Pięta. Obszarem działalności brata Maksyma jest teren całej diecezji sosnowieckiej, z wyłączeniem miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi. Stanowią go zatem dekanaty: Będzin, Jaworzno, Siewierz, Olkusz, Sławków, Sułoszowa, Wolbrom, Jaroszowiec, Pilica, Łazy, Rogoźnik, Wojkowice. Drugim utworzonym rejonem jest rejon nr 21 – obejmuje on rady 15011 z Dąbrowy Górniczej, 15249 z Sosnowca oraz rada 15523 z Czeladzi – zaznacza brat Sławomir Korczyński, który opiekować się będzie parafiami leżącymi w granicach administracyjnych Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.
Wszystkich mężczyzn zainteresowanych wstąpieniem w rycerskie szeregi, jak i duszpasterzy, którzy pragną, aby w ich parafii powstały nowe Rady Rycerzy Kolumba prosimy o kontakt z nowymi Delegatami Rejonowymi: Maksymem Piętą (tel. 517-210-699) oraz Sławomirem Korczyńskim (tel. 514-313-040).

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję