Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Osiedle domów chronionych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Osiedle domów chronionych to inicjatywa arcybiskupa Grzegorza Rysia realizowana we współpracy z Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz Urzędem Miasta Łodzi. Osiedle domków, które ma być widomym owocem zakończonego w kwietniu tego roku Jubileuszu 100- lecia Diecezji Łódzkiej ma powstać z myślą o przybywających i mieszkających już w Łodzi uchodźcach z Ukrainy.

Jak tłumaczy metropolita łódzki – wiemy, że wiele z osób przybywających z Ukrainy do Polski jeśli nie na zawsze to na dłuższy czas pozostanie u nas. Głównie są to kobiety z dziećmi. Jest specyfiką tego czasu, naszej gościnności, że przyjmujemy ich w domach, a nie budujemy obozów, ale ludzie, nie zależnie od tego, jakie mają przekonania otwierają swoje domu. – zauważa abp Ryś.

- Ten pomysł budowana domów zrodził się dość spontanicznie, kiedy na jednym ze spotkań komitetu ds. kryzysu wojennego pojawiły się głosy osób, że dalsza gościnność przez nich udzielana staje się trudna. Pojawił się pomysł, by postawić takie osiedle domów całorocznych, gdzie kilkanaście osób będzie mogło znaleźć schronienie. – zaznacza hierarcha.

Metropolita łódzki poinformował również, że swoją darowiznę na jeden z domków przekazał Ojciec Święty Franciszek. Stosowny dokument z darowizną w wysokości 30,500 dolarów w imieniu Ojca Świętego przesłał jałmużnik papieski ksiądz kardynał Konrad Krajewski.

- Wielu przebywających aktualnie w Łodzi i regionie przybyłych z Ukrainy gości będzie chciało w niedalekiej przyszłości wrócić do swojego kraju. – podkreśla Hanna Zdanowska. – Bardzo istotny jest przyszły cel. Mieszkania chronione dla osób wychodzących z bezdomności, dla kobiet, które aktualnie przebywają w Domu Samotnej Matki to jest ta przestrzeń, której cały czas potrzebujemy niezależnie od ilości. A jeśli będą to mieszkanie zaopiekowanie i prowadzone przez Caritas będą bardzo potrzebne przyszłościowo i tu i teraz. –dodaje Prezydent Łodzi.

Reklama

W czasie briefingu Prezydent Łodzi poinformowała, że Miasto wygospodarowało już teren na Radogoszczu przy ul. Opałowej, gdzie będzie mogło powstać takie osiedle. – Miało to być miejsce, które będzie miejscem do życia. Jest to działka, która jest już przygotowana, a Urząd Miasta prowadzi wszelkie procedury związane z wystawieniem jej sprzedaży, gdyż Caritas Archidiecezji złożył wniosek o możliwość zakupu jej z bonifikatą. Mam nadzieję, że na pierwszej sesji Rady Miejskiej – zaraz po wakacjach – radni zapoznają się z projektem i w swojej roztropności pozwolą, aby jak najszybciej procedować ten projekt. – dodała.

Gotowe do zamieszkania domy dostarczone zostaną na działkę, a po ustawieniu i podłączeniu mediów zamieszkają w nich pierwsi mieszkańcy. Pierwsze domki powinny być gotowe w IV kwartale 2022 roku. Dom ma powierzchnię 35 m2, w której wydzielone są 2 sypialnie, salon z aneksem kuchennym oraz łazienka. Dom wyposażony zostanie w niezbędne meble i sprzęty. Koszt jednego domu to 160 tysięcy złotych brutto. Całość inwestycji, na którą składa się zakup działki i domów oraz zagospodarowanie działki (ogrodzenie, przyłącza, chodniki, plac zabaw itp.) szacowana jest na około 2,5 mln złotych.

2022-06-08 15:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: W każdym z nas ma się dokonać cud Bożego Narodzenia!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Przez swoje narodzenie Jezus Chrystus wszedł w historię świata, ale i historię każdego i każdej z nas – mówił ks. kan. Piotr Pirek podczas Pasterki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku.

CZYTAJ DALEJ

Kto jest bogaty przed Bogiem?

2022-09-21 08:03

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Marcin Magdziak/fotolia.com

Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko. Znamienne jest to, że Jezus zna imię Łazarza, ale nie podaje imienia bogacza. Z ewangelicznego opisu dowiadujemy się, że bogacz to człowiek, który żyje bardzo dostatnio. Używa bogactwa, przyjemności i zabawy. Żadne troski nie mącą mu dobrego samopoczucia. Jego życie to wręcz ideał, do którego dążyli nie tylko jemu współcześni, ale który wciąż chce osiągnąć tak wielu. Łazarz natomiast nie ma nic. Jego ciało jest pokryte wrzodami, psy liżą jego rany. Przechodzący okazują mu pogardę i obojętność. Żyje z jałmużny u progu pałacu bogacza.

CZYTAJ DALEJ

Zabawa: zakończyło się Zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2022-09-25 15:38

[ TEMATY ]

KSM

Karol Porwich/Niedziela

Młodzież i księża odpowiedzialni za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Polsce zakończyli dziś w Zabawie k. Tarnowa trzydniowe Zebranie Krajowej Rady organizacji. W sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny dyskutowano o przyszłości stowarzyszenia. Podczas spotkania wręczono doroczne ordery im. Ks. Prałata Antoniego Sołtysika.

Tematem przewodnim spotkania była strategia stowarzyszenia. KSM-owicze dyskutowali o tym, jak - w płaszczyźnie parafialnej, diecezjalnej i ogólnopolskiej - tworzyć młodzieżową, kościelną organizację, która będzie odpowiadała na potrzeby młodych na dzisiejsze czasy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję