Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Szabla Kilińskiego dla abp Rysia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W łódzkiej Izbie Rzemieślniczej zostały wręczone Szable Kilińskiego - najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze. W tym roku jednym z nagrodzonych został metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

W laudacji zaprezentowanej podczas wręczenia odznaczenia czytamy między innymi: Arcybiskup Grzegorz Ryś od kilku lat wspiera działalność łódzkiego rzemiosła uświetniając swoją obecnością wszelkie uroczystości naszego środowiska. Swoją aktywnością stara się jednoczyć wszystkie łódzkie środowiska zawodowe. Arcybiskup jest szczególnie zaangażowany w działania na rzecz młodzieży. Swoim działaniem próbuje zjednać zwaśnione strony, tak by więcej je łączyło niż dzieliło. W trudnym czasie pandemii koronawirusa okazał pomoc dla potrzebujących. W obliczu wojny na Ukrainie arcybiskup Grzegorz wspólnie z lokalnymi władzami, podjął i nadal kontynuuje wielowymiarową współpracę na rzecz uchodźców. Uważamy, iż swoją wiedzą, zaangażowaniem oraz przychylnością dla drugiego człowieka, wciąż przysługuje się społeczeństwu na wielu płaszczyznach, nie tylko religijnych.

Dziękując za wyróżnienie i odznaczenie metropolita łódzki powiedział – cieszę, się że pierwszym człowiekiem, który otrzymał tę szablę był Jan Paweł II, bo wszystko, co rozumiem z ludzkiej pracy, to rozumiem z jego tekstów o pracy. Wiem, że temu państwo służycie, wychowując przez pracę i do pracy. To jest ogromne miejsce spotkania zwłaszcza, gdy chodzi o młodych ludzi. Przez pracę człowiek staje się jeszcze bardziej człowiekiem – jak uczył św. Jan Paweł II. Ważniejsze jest to kim się staje, od tego, co z jego rąk wychodzi. On wychodzi innym człowiekiem. Za taką pracę nad pracą ogromnie państwu dziękuję. Powiem jeszcze, że dopóki będę mógł, będę zatrudniał was do różnych rzeczy. – mówił abp Ryś.

Reklama

Drugą osobą wyróżnioną i nagrodzoną dziś Szablą Kilińskiego była Prezydent Miasta Łodzi – pani Hanna Zdanowska.

Uchwałą nr 9 z dnia 25 czerwca 1998 roku, Kongres Rzemiosła Polskiego ustanowił najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze „ Szablę Kilińskiego”. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Odznakę tę nadaje Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu ZRP, rzemieślnikom-członkom organizacji samorządu rzemiosła, między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego, propagowanie jego osiągnieć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego.

2022-06-09 09:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Adorował Boga a ludziom służył

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Bazylice Archikatedralnej odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Tadeusza Gerstenkorna. Mszy św. przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Ireneusz Kulesza proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Matera: papież odwiedził jadłodajnię dla ubogich

2022-09-25 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek odwiedził w Materze jadlodajnię dla ubogich Mensa della Fraternità (Stołówka Braterstwa) im. Ks. Giovanniego Mele. Spotkał się z jej personelem i poświęcił tę nowo powstałą placówkę.

Ojciec Święty przyjechał do stołówki po zakończeniu Mszy św. wieńczącej włoski Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jadłodajnia jest jednym z dzieł-symboli kongresowych. Stworzyła ją Fundacja im. Giuseppe Tamburrino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję