Reklama

W diecezjach

Bydgoszcz: dzień modlitwy kapłanów o świętość życia i nowe powołania

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zgromadziło w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności prezbiterium diecezji.

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

kapłani

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Dzień modlitwy kapłanów o świętość życia i o nowe powołania rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. – Modlitwy za kapłanów zawsze były, są i będą potrzebne. Ksiądz, mimo iż jest tylko człowiekiem, to na mocy święceń może „sprowadzić Jezusa na ziemię w sakramentach” – zauważył Krzysztof Zaborowski, ceremoniarz uroczystości.

Kolejnym punktem były wieczorne Nieszpory, w czasie których homilię wygłosił ks. kan. prof. UAM, dr hab. Mirosław Gogolik. Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy swoje rozważania oparł na słowach, jakie pozostawił po sobie bp Klaus Hemmerle.

Biskup Akwizgranu w Nadrenii Północnej-Westfalii zmarł w 1994 roku. – Podkreślał, że ważniejszym jest: jak żyję jako kapłan, niż jako kapłan działam; co Chrystus czyni we mnie, niż to, co sam czynię; życie we wspólnocie kapłańskiej, niż wypełnianie w pojedynkę różnych zadań; posługa słowa, liturgiczna i modlitwa niż obsługiwanie stołów; by być całkowicie i kompetentnie w kilku punktach niż w wielu tylko szybko i połowicznie; ponieważ owocniejszy jest krzyż niż efektywność; otwartość na całość Kościoła, niż koncentracja na partykularnych interesach i zadaniach; świadectwo wiary, niż wypełnienie wszystkich tradycyjnych zwyczajów – zauważył kaznodzieja.

Reklama

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego, jako upamiętnienie Roku Kapłańskiego. – Śmiało można powiedzieć, że wpisuje się ono w ważną myśl Kościoła, dotyczącą uobecniania misterium paschalnego Chrystusa w świętach i uroczystościach sprawowanych w ciągu roku. Tajemnica ustanowienia Eucharystii w Wielki Czwartek kontynuowana jest w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a ustanowienia Kapłaństwa, ma mieć swoje odzwierciedlenie w święcie zaproponowanym przez papieża Benedykta XVI. Dlatego modlitwa jednocząca kapłanów na wspólnym sprawowaniu Liturgii Godzin tego dnia, wpisuje się w lokalną tradycję, by każdego roku, w ten właśnie sposób celebrować to święto – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro – dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa.

Śpiew liturgii Nieszporów prowadziła schola działająca przy CFL „Cantemus Domino”. – Prosimy Pana Boga, by nie zabrakło świadków Ewangelii. Tworzy to piękny obraz nieustającej potrzeby budzenia nowych powołań do służby przy ołtarzu. Prośmy, by Pan posyłał „robotników na żniwo swoje”, dbając tym samym, by owczarnie nigdy nie zostały bez pasterzy – dodał ceremoniarz Krzysztof Zaborowski.

2022-06-09 20:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Daj nam świętych kapłanów!”

Biskup Andrzej Przybylski zaprasza do wspólnej modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

„Jak w każdy trzeci czwartek miesiąca modlimy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką za kapłanów, pamiętając szczególnie o kapłanach chorych, przeżywających różne problemy i kryzysy” – napisał biskup na stronie www.archiczest.pl.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję