Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 35-lecie parafii Najświętszego Sakramentu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Parafia na osiedlu Radogoszcz Wschód została erygowana 13 czerwca 1987 roku w dniu pielgrzymki św. Jana Pawła II do Łodzi. W tym roku przeżywa 35-lecie powstania.

Uroczystej mszy świętej dziękczynnej przewodniczyć będzie metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. - W tym roku przeżywamy 35-lecie parafii. Świętować będziemy 14 czerwca, dzień po rocznicy ustanowienia, bo od maja do października mamy nabożeństwa fatimskie, które przeżywamy każdego 13. dnia miesiąca. Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który udzielił także sakramentu bierzmowania grupie naszych młodych parafian – mówi ks. kan. Paweł Pęczek, proboszcz.

Proboszczem parafii od 17 października 2020 roku jest ks. kan. Paweł Pęczek. W codziennej pracy wspiera go wikariusz ks. Sebastian Rogut, zaś od 27 sierpnia w parafii posługiwać będzie neoprezbiter ks. Damian Kubiś. Organizatorem parafii, a następnie jej pierwszym proboszczem został ks. kan. Eugeniusz Grabowski. Na placu przeznaczonym pod budowę świątyni staje drewniany krzyż, msze Święte odprawiane były pod gołym niebem, przy prowizorycznym ołtarzu, zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie. We wrześniu 1990 roku abp Władysław Ziółek odprawiając uroczystą mszę świętą, dokonuje poświęcenia tymczasowej kaplicy, zaś trzy lata później rozpoczęto budowę kościoła. 15 czerwca 1997 r. abp Ziółek dokonał poświęcenia nowo wybudowanej świątyni, zaś 17 października 1999 r. jej uroczystej konsekracji.

Reklama

Odpust wspólnota parafialna przeżywa zawsze w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, potocznie zwanej „Boże Ciało”. W tym roku mszy i procesji przewodniczyć będzie tradycyjnie biskup Ireneusz Pękalski. Doba eucharystyczna przypada zawsze ze środy na czwartek przed Bożym Ciałem, z całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Parafia przygotowuje się do budowy ośrodka parafialnego. – Spośród trzech firm wybraliśmy jedną, która zaprojektuje ośrodek duszpasterski. Będzie miał on trzy kondygnacje. Znajdą się w nim mieszkania kapłanów, pomieszczenia duszpasterskie, kancelaria oraz pomieszczenia na katolickie przedszkole. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, aby przed zimą przykryć budynek dachem – tłumaczy ks. Paweł Pęczek.

2022-06-13 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeżów: uczcili bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W parafii św. Józefa w Jeżowie, w dniu beatyfikacji bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego uczniowie miejscowej szkoły podstawowej pod opieką katechetki p. Beaty Szulc zaprezentowali piękną akademię o Prymasie Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Katowice/ Kierowca autobusu miejskiego uratował 1,5-roczne dziecko

2022-09-23 17:46

[ TEMATY ]

dziecko

resuscytacja

kierowca

Adobe.Stock

Kierowca autobusu miejskiego z Katowic wykorzystał umiejętność prowadzenia resuscytacji krążeniowej, aby uratować podróżujące jego pojazdem z mamą 1,5-roczne dziecko. Współpracując z inną pasażerką wykonał masaż serca, a potem pilnował przytomności dziecka do przyjazdu ratowników.

Jak wynika z piątkowej informacji katowickiego samorządu, kierowca z 14-letnim stażem, pracujący w należącym do miasta Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach, w poniedziałek wykonywał kursy na zastępującej tramwaje linii T-20. Jadąc z Placu Wolności, po zatrzymaniu się na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek przyjął paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2022-09-25 20:04

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

W bazylice archikatedralnej w Białymstoku nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył paliusz na ramiona abp. Józefa Guzdka. Przyjmując paliusz metropolita białostocki powiedział, że „Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych! Rozwija się – wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, «umieralnią dusz», coraz bardziej przestronną i komfortową”.

„Dziś, gdy nuncjusz apostolski nałożył na moje ramiona paliusz, powracam myślą do wydarzenia z 29 czerwca br., kiedy to papież Franciszek przekazał paliusze nowym metropolitom w bazylice św. Piotra na Watykanie. W imieniu wszystkich metropolitów złożyłem przysięgę wierności Bogu i Stolicy Apostolskiej. Tym samym zobowiązałem się podążać i prowadzić lud Boży drogą Ewangelii; drogą, której kierunek wskazał papież Franciszek w wygłoszonym wówczas kazaniu” – mówił abp Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję