Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia!

- Kiedy mówimy Święto Eucharystii – to nie dlatego, że wtedy była I Komunia Święta, i że najważniejszym tematem tej wizyty następcy Piotra w Łodzi, była Eucharystia.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Mówmy: Święto Eucharystii, bo Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia. Bo Eucharystia ma to do siebie, że czyni nas uczestnikami zbawczych wydarzeń. Kiedy przypominamy sobie na Eucharystii stajemy się jej uczestnikami, bo to wydarzenie staje się aktualne! – mówił abp Ryś.

Mszą Świętą celebrowaną wczoraj wieczorem w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zainaugurowano obchody Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które zostało ustanowione przez arcybiskupa Władysława Ziółka na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku.

Już po raz trzeci Święto Eucharystii odbywa się w zmienionej formie. Obok uroczystości centralnych w łódzkiej katedrze Święto Eucharystii ma także swój wymiar lokalny, który związany jest z Dobą Eucharystyczną, w czasie której w każdej parafii ma miejsce całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Mszy świętej rozpoczynającej tegoroczne Święto Eucharystii przypadające w przededniu 35. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jan Pawła II w Łodzi przewodniczył i kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś- Metropolita Łódzki. W Eucharystii uczestniczyli księża dziekani oraz przybyłe delegacje wiernych wraz ze swoimi duszpasterzami ze wszystkich parafii Archidiecezji Łódzkiej.

W homilii skierowanej do uczestników liturgii kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że - nie wystarczy tylko wspominać – zastanawiać się, jak było możliwe spotkanie świata nauki ze światem wiary w łódzkiej katedrze. Ze zdjęć rozczytywać imiona, nazwiska uczestników spotkania i ich tytuły naukowe. Takie spotkanie jest możliwe dzisiaj? Mamy w Łodzi 100 tys. studentów. Mamy w Łodzi wyższe uczelnie, wśród których Uniwersytet Łódzki jest największym pracodawcą w mieście. Czy ta wspólnota nauki naszego miasta jest przestrzenią, w której mamy odwagę szukać Boga, doświadczenia Boga działającego? Mamy odwagę dzisiaj szukać tam przestrzeni spotkania nauki z wiarą? – pytał abp Ryś

Reklama

- To nie chodzi o to, że przyszliśmy tutaj obchodzić rocznicę, a jutro, tak jak dzisiaj, będziemy dookoła narzekać na niewiarę. Nie! Przychodzimy tutaj z pielgrzymką, dzięki Eucharystii. Przychodzimy do wydarzenia, w którym się Bóg objawił z siłą, i chcemy to wydarzenie sami przeżyć – chcemy, aby Bóg odświeżył to wszystko, żeby nam ofiarował doświadczenie swojej obecności w naszej pracy, w naszych rodzinach, w naszym przezywaniu Eucharystii, w naszym słuchani Papieża, w naszym rozumieniu Kościoła. Żeby to we mnie było taką siłą, taką mocą, taką aktywnością, taką nadzieją, że wyjdę stąd w przekonaniu, że są ludzie, których tylko trzeba znaleźć i przekazać im namaszczenie, a historia potoczy się dalej. To jest wpisane w działanie Eucharystii. Taka jest siła Eucharystii. -– tłumaczył celebrans.

Kończąc kaznodzieja zauważył - gdybyście nie mieli tego przekonania, że 35 lat temu w Łodzi Bóg się objawił z wielką mocą gromadząc ten lud, tworząc go jakby na nowo, ucząc go z wielką siłą, wyzwalając w nim jakąś świeżość w doświadczeniu wiary takie mamy doświadczenie, takie mamy przekonanie – to by was tu nie było! Dlatego pielgrzymujemy tam, bo potrzebujemy tej duchowej pielgrzymki do tego wydarzenia, w którym Bóg objawił się z całą mocą. Ono dokonuje się mocą tego pokarmu – taka jest właściwość Eucharystii. Kiedy mówimy Święto Eucharystii – to nie dlatego, że wtedy była I Komunia Święta, i że najważniejszym tematem tej wizyty następcy Piotra w Łodzi, była Eucharystia. Mówmy: Święto Eucharystii, bo Eucharystia jest sposobem doświadczenia pamięci i sposobem przeżycia. Bo Eucharystia ma to do siebie, że czyni nas uczestnikami zbawczych wydarzeń. Kiedy przypominamy sobie na Eucharystii stajemy się jej uczestnikami, bo to wydarzenie staje się aktualne! –– zakończył.

Reklama

Przed błogosławieństwem delegacje poszczególnych parafii z całej diecezji otrzymali przemówienie Ojca Świętego wygłoszone do pielgrzymów z Archidiecezji Łódzkiej w kwietniu 2022 roku. Po Eucharystii złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II na Placu Katedralnym.

Dziś wieczorem w świątyniach parafialnych i kaplicach rozpocznie się Doba Eucharystyczna, która potrwa do jutra do godz. 21:37.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 r. oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas swojej wizyty w Łodzi papież udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom i spotkał się z milionową rzeszą mieszkańców miasta łodzian na łódzkim lotnisku Lublinek.

2022-06-11 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: rozpoczęło się przygotowanie do Synodu o synodalności w Kościele

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Celem synodu nie jest wypracowanie końcowego dokumentu, ale chodzi o nawrócenie synodalne – byśmy nawrócili się na synodalność w Kościele. Chodzi o zmiany, które są długoterminowe. Celem nie jest to, byśmy napisali dziesięciostronicową syntezę, ale celem są trwałe zmiany w tym, jak żyjemy Kościołem, jak wychodzimy do ewangelizacji jako Kościół. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję