Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: to, co robicie jest Ewangelią, jest wydarzeniem spotkania Jezusa z młodymi ludźmi!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu dziękujemy, że w was czyni żywy ten charyzmat salezjański, bo to, co robicie jest Ewangelią, jest wydarzeniem spotkania Jezusa z młodymi ludźmi, na którego służbie wy jesteście, wspomagając to spotkanie tak, jak Maryja w Kannie Galilejskiej.- mówił abp Ryś.

Blisko 250 Sióstr ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki z całej Polski bierze udział w obchodach jubileuszu 100 - lecia obecności i posługi w Polsce. Uroczystości odbywają się w łódzkiej Zatoce Sportu przy Politechnice Łódzkiej.

- Na nasz jubileusz wybrałyśmy Łódź, gdyż mamy tutaj bardzo ważne dla naszego Zgromadzenia placówki - dom dziecka, przedszkole oraz oratorium, które działają tak, jak tego oczekiwał św. Jan Bosko. – mówi s. Agata Trzaska – salezjanka.

Spotkanie rozpoczęła integracja i tańce prowadzone przez młodzież z Oratorium Salezjańskiego. Punktem kulminacyjnym spotkania jest Msza Święta dziękczynna w 100-lecie posługi Sióstr Salezjanek w Polsce, a po jej zakończeniu odbędą się występy artystyczne przygotowane przez młodzież i siostry z całej Polski.

- Duch salezjański – jak zauważa s. Agata Trzaska – opiera się na trzech filarach, którymi są: religia, miłość i rozum. Miłość – w rozumieniu – miłości wychowawczej – tzn. do tych wszystkich, do których nas Pan Bóg posyła. Rozum – wychowujemy młodych ludzi do tego, żeby byli uczciwymi obywatelami i odpowiedzialnymi chrześcijanami. Religia – bazą wszystkich naszych działań jest Pan Bóg, a fundamentem jest wiara, która prowadzi nas wychowawców i naszych wychowanków. – dodaje s. Trzaska.

Jubileuszowej liturgii dziękczynnej za posługę Sióstr Salezjanek przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który komentując fragment Ewangelii o Kannie Galilejskiej powiedział między innymi. - To jest nie w porządku, kiedy młody człowiek nie m co jeść, co pić, nie ma bezpiecznego miejsca dla siebie, bo tam, gdzie powinien mieć to miejsce - w jego domu rodzinnym – o to jest niesłychanie trudno. Tam, gdzie ten młody doświadcza biedy, która mu nie pozwala na to, czy na tamto – miałby prawo. Ale … nie chodzi o to, by kogoś oskarżać, ale tak się poukładało, że na progu życia zamiast z niego czerpać , jest bieda, jest głód, jest lęk, jest niewiadoma, co do przyszłości. Maryja to widzi, i o tym mówi do Jezusa. Ona pierwsza zauważa ten brak i natychmiast próbuje zaradzić tej trudności. Jak Salezjanki przyszył do Łodzi 90 – lat temu (1930) to osiadły na Bałutach – biednej się już nie da! W takim miejscu, gdzie trzeb było mieć ogromną wrażliwość miłosierdzia. I taką wrażliwość, która widzi potrzeby młodych ludzi, którym warunki życia, odebrały radość, odebrały szansę startu. W tym miejscu Siostry zaczęły, i w tym miejscu – chwalić Boga - są do dzisiaj. Nie prowadzą tam żadnej elitarnej szkoły, ale prowadzą ochronkę dla dzieci. To jest ta wrażliwość Maryi –nie mają już wina! – zauważył abp Ryś.

Reklama

- Mam nadzieję, że wszystkie Siostry Salezjanki i wszyscy, którzy są z nimi jakoś połączeni w ich charyzmacie, w ich dziele, potrafią właśnie w ten sposób pokazać wiarę – jako wielką przestrzeń, w której człowiek otrzymuje Boga. Owszem, musi Go zaprosić, ale kiedy go zaprosi, to Bóg wchodzi w jego życie jako ktoś, kto jest niezastopowany w takiej hojności dawania. Dlatego mówimy, że wiara jest Dobrą Nowiną. Pewnie dlatego jest tak, że dokąd nie potrafimy wiary pokazać jako Dobrej Nowiny, to lepiej jest naprawdę wziąć i milczeć, i się nie odzywać! – podkreślił hierarcha.

Kończąc duchowny dodał – ta Ewangelia pokazuje czym żyją Salezjanki w swoim byciu z młodymi ludźmi w tej funkcji wspomagającej. Gdyż ostatecznie idzie o spotkanie każdego z tych młodych ludzi z Jezusem, i o przeżycie Ewangelii - tego ile Jezus wchodząc w ich życie im daje. Ale, by to spotkanie mogło się wydarzyć jest potrzebna jest rola wspomagająca, która widzi potrzeby, ale widzi je głęboko – do samego dna, a nie tylko na poziomie – wina nie mają! Chcecie żyć, zróbcie wszystko, co wam powie! Idzie o coś więcej, niż tylko poziom konsumpcji na chwilkę. Panu Bogu dziękujemy, że w was czyni żywy ten charyzmat salezjański, bo to, co robicie jest Ewangelią, jest wydarzeniem spotkania Jezusa z młodymi ludźmi, na którego służbie wy jesteście, wspomagając to spotkanie tak, jak Maryja w Kannie Galilejskiej. – zakończył.

Reklama

Pod koniec Eucharystii wszystkie obecne Siostry Salezjanki odnowiły swoje śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki - siostry salezjanki to żeńskie zgromadzenie zakonne, które zostało założone we Włoszech 5 sierpnia 1872 roku przez św. Jana Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello. Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 15.000 sióstr działających w 89 krajach świata. W Polsce Zgromadzenie jest podzielone na dwie inspektorie: Warszawską z siedzibą w Łomiankach k. Warszawy i Wrocławską z siedzibą we Wrocławiu. W Łodzi Siostry obecne są od 1930 roku i prowadzą przedszkole, oratorium oraz ochronkę dla dzieci.

2022-06-12 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś kończy drugą kadencję jako przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W najbliższych dniach ks. abp Grzegorz Ryś zakończy drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W związku z tym, iż przepisy prawne dopuszczają możliwość pełnienia funkcji przewodniczącego wyłącznie przez dwie kadencje, podczas najbliższego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski zostanie wybrany nowy przewodniczący Zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Święty król

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

Wikipedia

Św. Stefan Węgierski ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Św. Stefan Węgierski
ur. ok. 969 r. w Ostrzyhomiu (Esztergom), zm. 15 sierpnia 1038 r. w Ostrzyhomiu

Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.

Był synem księcia węgierskiego Gejzy i Adelajdy – córki księcia polskiego Mieszka I. W 995 r. poślubił bł. Gizelę, siostrę św. Henryka II, cesarza Niemiec. Po śmierci ojca w 997 r. i pokonaniu wielmożów objął rządy. Należał do dynastii Arpadów. Jako król węgierski okazał się budowniczym chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję