Reklama

Wiara

Jeśli ktoś tych obowiązków nie dopełni, nie może się uważać za katolika wierzącego i praktykującego

W Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Nowe Przykazania Kościelne nakazują:

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

Reklama

Jeśli ktoś tych obowiązków nie dopełni, nie może się uważać za katolika wierzącego i praktykującego. I nie chodzi tu o wymysł księży, księża też się spowiadają, ale o spotkanie w wierze z żywym Chrystusem, miłosiernym, gdy odpuszcza nam grzechy i podtrzymującym w nas życie łaski przez Eucharystię: Jeżeli nie będziecie pożywali… nie będziecie mieć życia w sobie.

W kłopotach i troskach życia codziennego umyka gdzieś nam podstawowa prawda, że zostaliśmy przez Boga stworzeni z miłości i z miłości odkupieni przez Jezusa. Bóg chce, by wszyscy ludzie byli zbawieni, a więc byli świętymi.

Czy pamiętamy o tym w codziennym zalataniu, że wszystko muszę tak robić, by w niedzielę, albo i częściej, mam być u Komunii świętej? Czy tęsknię za spotkaniem z Jezusem w Eucharystii?


Podziel się cytatem

Ja i świętość? Mówimy z niedowierzaniem. Dlatego Jezus daje nam sakramenty, by niemożliwe stało się możliwym. Błogosławiona Hanna Chrzanowska, Aniela Salawa, królowa Jadwiga zwyczajnie spełniały swoje obowiązki: pielęgniarki, służącej, królowej w zjednoczeniu z Jezusem i to wystarczyło. Oczywiście wtedy spowiedź i Komunia raz w roku to za mało. Rozumieją to zwłaszcza ci, którzy do Komunii wynagradzającej przystępują w pierwsze piątki. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa św. Augustyn przyglądając się ówczesnym świętym pisał: mogli ci i tamte, a ty, Augustynie, nie? A MY NIE?

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB.

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

2022-06-13 07:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Leon Knabit: Miłość musi być wymagająca

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Był gdzieś bardzo porządny mąż i bardzo nieporządna żona. Kłótliwa, nierobotna, lubiąca zaglądać do kieliszka. Pytano ją: Dlaczego Pani mąż jest takim porządnym człowiekiem, a Pani taka wredna? A bo – odpowiedziała żona – ja się modliłam o dobrego męża, a on się nie modlił o dobrą żonę.

Bywa i tak, ale ja ostatnio spotykam się z dobrymi żonami, które nie mają szczęścia do mężów. Po prostu są za mało mężczyznami, którzy podejmują pełną odpowiedzialność za życie swoje i najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję