Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Odznaczenia dla bohaterów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Na wniosek dr Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda nadał Krzyże Wolności i Solidarności osiemnastu ( w tym pięciu pośmiertnie) działaczom opozycji antykomunistycznej. Odznaczeniem uhonorowano byłych członków Solidarności, a także osoby wspierające ten wielomilionowy ruch społeczny, który walczył o prawa wszystkich Polaków do wolności i niezależności.

- Poprzez to odznaczenie chcemy podziękować za ich heroizm, za poświęcenie i zaangażowanie w walce o wolną i niepodległą Polskę – powiedział dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN. Krzyże Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta RP wręczał dr Mateusz Szpytma wiceprezes IPN. - To wielki przywilej i zaszczyt, że mogę spotkać się z osobami tak zasłużonymi dla historii Polski. Ci ludzie Solidarności są bohaterami, którzy w polskiej historii działają w sztafecie razem z tymi, którzy wcześniej walczyli w czasie II wojny światowej o wolną Polskę, a także z tymi, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości w latach 1914-1921, a jeszcze wcześniej w powstaniach narodowych – podkreślił pan wiceprezes.

W imieniu odznaczonych podziękował Wiesław Jerzy Żyżniewski. - Dziękuję za uhonorowanie nas tak wysokim odznaczeniem. Wtedy w latach 80-tych to był taki czas, kiedy podejmowaliśmy wybory, które rzutują na nas do dzisiaj. Chciałbym IPN- owi podziękować za to, że walczą o prawdę historyczną i przekazują dalej młodym.

Reklama

Wśród odznaczonych był niezmiernie szczęśliwy Piotr Jerzy Zarębski, reżyser, operator i producent filmowy. - Cieszę się, że doceniono to, co kiedyś robiłem dla naszej kochanej Ojczyzny. W Solidarności bardzo aktywnie działałem już przed stanem wojennym, więc oczywistym było to, że trzeba kontynuować tę walkę. Dzisiaj uświadomiłem sobie, że za to, co robiłem, groziła mi kara 10 lat więzienia. Teraz patrzę na to z perspektywy czasu i jestem dumny, że dzięki odznaczeniu należę do tego elitarnego grona.

Uroczystość w historycznej siedzibie łódzkiej Solidarności przy ul. Piotrkowskiej 258/260 zakończył koncert Pawła Konopackiego, który zaśpiewał pieśni Przemysława Gintrowskiego „Gdy tak siedzimy” i Jacka Kaczmarskiego „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Nasza klasa”, „Źródło”. Natomiast pieśń „Mury”, która stała się hymnem związkowców, na stojąco zaśpiewali z artystą wszyscy uczestnicy spotkania.

2022-06-14 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Schodami na spotkanie z Janem Pawłem II

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II i Jego słowa wypowiedziane z całą mocą do naszych zniewolonych umysłów w 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, to była iskra, która niosła z sobą wolność i nadzieję.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję