Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Odznaczenia dla bohaterów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Na wniosek dr Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda nadał Krzyże Wolności i Solidarności osiemnastu ( w tym pięciu pośmiertnie) działaczom opozycji antykomunistycznej. Odznaczeniem uhonorowano byłych członków Solidarności, a także osoby wspierające ten wielomilionowy ruch społeczny, który walczył o prawa wszystkich Polaków do wolności i niezależności.

- Poprzez to odznaczenie chcemy podziękować za ich heroizm, za poświęcenie i zaangażowanie w walce o wolną i niepodległą Polskę – powiedział dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN. Krzyże Wolności i Solidarności w imieniu Prezydenta RP wręczał dr Mateusz Szpytma wiceprezes IPN. - To wielki przywilej i zaszczyt, że mogę spotkać się z osobami tak zasłużonymi dla historii Polski. Ci ludzie Solidarności są bohaterami, którzy w polskiej historii działają w sztafecie razem z tymi, którzy wcześniej walczyli w czasie II wojny światowej o wolną Polskę, a także z tymi, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości w latach 1914-1921, a jeszcze wcześniej w powstaniach narodowych – podkreślił pan wiceprezes.

W imieniu odznaczonych podziękował Wiesław Jerzy Żyżniewski. - Dziękuję za uhonorowanie nas tak wysokim odznaczeniem. Wtedy w latach 80-tych to był taki czas, kiedy podejmowaliśmy wybory, które rzutują na nas do dzisiaj. Chciałbym IPN- owi podziękować za to, że walczą o prawdę historyczną i przekazują dalej młodym.

Reklama

Wśród odznaczonych był niezmiernie szczęśliwy Piotr Jerzy Zarębski, reżyser, operator i producent filmowy. - Cieszę się, że doceniono to, co kiedyś robiłem dla naszej kochanej Ojczyzny. W Solidarności bardzo aktywnie działałem już przed stanem wojennym, więc oczywistym było to, że trzeba kontynuować tę walkę. Dzisiaj uświadomiłem sobie, że za to, co robiłem, groziła mi kara 10 lat więzienia. Teraz patrzę na to z perspektywy czasu i jestem dumny, że dzięki odznaczeniu należę do tego elitarnego grona.

Uroczystość w historycznej siedzibie łódzkiej Solidarności przy ul. Piotrkowskiej 258/260 zakończył koncert Pawła Konopackiego, który zaśpiewał pieśni Przemysława Gintrowskiego „Gdy tak siedzimy” i Jacka Kaczmarskiego „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Nasza klasa”, „Źródło”. Natomiast pieśń „Mury”, która stała się hymnem związkowców, na stojąco zaśpiewali z artystą wszyscy uczestnicy spotkania.

2022-06-14 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: spotkanie opłatkowe w domu arcybiskupa łódzkiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego, Służb Mundurowych, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Wyższych Uczelni, mediów, świata biznesu, organizacji charytatywnych, a także duchowni bratnich wyznań chrześcijańskich odpowiedzieli na zaproszenie metropolity łódzkiego, który w przededniu Uroczystości Narodzenia Pańskiego zaprosił do wspólnego słuchania i pochylenia się nad Słowem Bożym oraz złożył zebranym życzenia świąteczne.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję