Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 35 rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kowal

Dzień 13 czerwca 1987 zapisał się jako historyczny i największy w powojennej historii miasta. Następca Świętego Piotra – nasz rodak – Jan Paweł II odwiedził Łódź, w trakcie swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny.

Jako wyraz pamięci o 35 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi, kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie znajdującą się na budynku Urzędu Miasta Łodzi przy Piotrkowskiej 104 złożył wiceprezydent miasta Adam Wieczorek w towarzystwie przedstawiciela Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. kan. Pawła Lisowskiego.

Jednodniową wizytę Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku wypełniły spotkania ze środowiskiem akademickim w łódzkiej katedrze i z pracownikami zakładów Uniontex. Głównym punktem wizyty było spotkanie z wiernymi na lotnisku Lublinek i udzielenie Pierwszej Komunii Świętej grupie dzieci. Na płycie lotniska czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Wielu przybyło już dnia poprzedniego i nocowało pod gołym niebem. Papież przyleciał do Łodzi po wizycie w Częstochowie. Helikopter wylądował na płycie lotniska punktualnie o godz. 9:45. Podczas mszy do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 1556 dzieci. Z rąk Papieża Komunię Świętą otrzymało około 100 dzieci.

Reklama

Na ulicach Łodzi tłumy łodzian witały Ojca Świętego, a on odwzajemniał się błogosławiąc wiernych na trasie przejazdu. Po obiedzie i krótkim odpoczynku w Pałacu Biskupim Ojciec Święty udał się do łódzkiej katedry na spotkanie z przedstawicielami świata nauki i kultury. W programie łódzkiej wizyty nie była przewidziana homilia. Papież, jak to miał w zwyczaju, lubił zaskoczyć i sam przemówił do przedstawicieli łódzkiej inteligencji. - Nie było przewidziane moje słowo. Nie jest w programie. Może nawet w ten sposób napytam sobie kłopotów z organizatorami mojego pobytu (…) niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie tej podróży Papieża do Polski dzień łódzki – powiedział Papież. Jan Paweł II poświęcił znajdujące się w łódzkiej katedrze epitafium poświęcone biskupowi Michałowi Klepaczowi. Ojciec Święty przekazał też dar dla Kościoła Łódzkiego - antyczną monstrancję. Po spotkaniu w katedrze Papież udał się do zakładów Uniontex, w których przemawiał do kilku tysięcy pracujących tam kobiet. - Chleb jako wyraz i symbol ludzkiej pracy nabiera szczególnej wymowy tutaj - w polskiej Łodzi, która rozrosła się w krótkim czasie z małej niegdyś osady w wielkie, prawie że milionowe miasto. Polskie centrum przemysłu włókienniczego – mówił Jan Paweł do łódzkich włókniarek, błogosławiąc je i rozdając różańce. O godzinie 18.20 papież odleciał z płyty boiska stadionu Włókniarza, gdzie Ojca Świętego żegnały tysiące łodzian.

Pamiątką po jedyne wizycie św. Jana Pawła II w Łodzi jest odbywające się co roku Archidiecezjalne Święto Eucharystii.

2022-06-13 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się 204 Tomaszowska Pielgrzymka na Jasną Górę

W dniu dzisiejszym, uroczystą mszą świętą sprawowaną o godz. 6.00 w Sanktuarium św. Antoniego przez dziekana tomaszowskiego ks. Zygmunta Niteckiego, a koncelebrowaną przez kapłanów ze wszystkich tomaszowskich parafii, rozpoczęła się 204 Tomaszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Bp Kamiński: małżeństwo i rodzina drogą ku przyszłości

2022-09-25 14:36

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

O tym, że małżeństwo i rodzina są drogą ku przyszłości i skarbem narodu przypomniał na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię na zakończenie 38. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Prosił wszystkich o codzienną modlitwę za małżeństwa i rodziny, dołożenie wszelkich starań do przygotowania młodych, by w powołaniu do bycia mężem, żoną, matką, ojcem zobaczyli wyjątkowy Boży dar. Dwudniowe spotkanie przebiegało pod hasłem: „Rodzina wspólnotą pokoju”.

W homilii bp Kamiński zauważył, że Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę ma szczególny status, bo można o niej powiedzieć: „najważniejsza”. Przypomniał, że od zawsze od kondycji rodziny, zwłaszcza duchowej, zależały i zależą losy całych cywilizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję