Reklama

Jasna Góra

Z modlitwą o jedność 26. Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Wobec wielu zamętów wprowadzanych do Kościoła chcemy od bł. Prymasa Wyszyńskiego uczyć się jego postrzegania Kościoła i odpowiedzialności świeckich za tę wspólnotę - podkreśliła Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa 26. Pielgrzymka tego stowarzyszenia. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Poprzedził ją uroczysty przemarsz spod częstochowskiej archikatedry.

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Adobe Stock

Hasłem spotkania były słowa: „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”. - One mają nam uświadomić, że chcemy zgłębiać prymasowskie nauczanie, a przede wszystkim jego zawierzenie Matce Bożej, by jak błogosławiony przylgnąć do Niej swoim sercem - powiedziała prezes Akcji.

Podkreśliła, że w tym roku przedstawiciele stowarzyszenia od Prymasa chcą szczególnie uczyć się także jego patrzenia na Kościół: „jak go postrzegać, jak chronić, jak umacniać, rozwijać, gdzie szukać prawdy i tego, kiedy trzeba powiedzieć non possumus”.

- Chcemy uczyć się też tego, jak budować jedność między narodem a państwem, między narodem a Kościołem - podkreśliła. Na pytanie - dlaczego mówią o jedności narodu, Kościoła i państwa, kiedy głośno słychać o konieczności rozdziału, prezes Furtak zauważyła, że „rozdział państwa i Kościoła został uzgodniony ze Stolicą Apostolską Konkordatem i to jest jasno określone, a naszej miłości do Pana Boga i do Ojczyzny rozdzielić się nie da, bo w naszych sercach jest jedność miłości”. Jak dodała, z tej miłości wynika też nasza odpowiedzialność, a zadaniem Akcji Katolickiej jest przemieniać świat wartościami chrześcijańskimi.

- Należymy do serca Kościoła, jesteśmy w sercu Boga i nie mamy czego się lękać - podkreśliła Urszula Furtak.

O jedności w różnych jej wymiarach w Kościele mówił w kazaniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że Prymas Wyszyński po różnych bolesnych doświadczeniach tym bardziej podkreślał znaczenie „bycia razem w wierze”. - Z bł. kard. Stefanem do Maryi - to jest nasza droga. Przez to, co było jego udziałem, również izolację, internowanie i cierpienie, kiedy nie tylko ludzie nie wiedzieli co się z nim dzieje, ale też i księża, i biskupi, tym bardziej Prymas później wołał o jedność w wierze pomiędzy biskupami, kapłanami, konsekrowanymi i wiernymi – mówił abp Depo.

Reklama

Zauważył, że „tę jedność rozbijają dziś wszyscy, którzy nie liczą się z Bogiem i z jakimkolwiek programem - Dekalogiem czy prawami natury. Dlatego tym bardziej musimy prosić o jedność pomiędzy nami. Ona się zaczyna od Chrystusa, a do Niego najpewniejsza droga przez Maryję”.

W ramach pielgrzymki Akcji Katolickiej już wczoraj odbyła się konferencja, w czasie której była mowa o aktualności Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, a w czasie panelu dyskusyjnego o Kościele i narodzie w myśli i dziełach bł. Prymasa Wyszyńskiego.

Akcja Katolicka w Polsce została utworzona w 1930 r. Zainicjował ją kard. August Hlond, który widział konieczność odbudowy państwa w oparciu o katolicką wiarę i moralność. Akcję Katolicka zdelegalizowały po II wojnie światowej władze komunistyczne. Została reaktywowana w 1996 r. z inicjatywy Jana Pawła II.

2022-06-18 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie zimowe 2018 w parafii NMP Matki Miłosierdzia

W tym roku przypada okrągła 20. rocznica działania w naszej parafii Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła. Członkowie POAK w ciągu roku podejmują wielorakie inicjatywy, które służą parafianom i mieszkańcom Oleśnicy. Jedną z nich była organizacja ferii zimowych dla dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję