Austria - Watykan
Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia
Reklama
Tuż po Wielkanocy 2008 r., w dniach 2-6 kwietnia, odbędzie się w Rzymie I Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Wiedniu 2kwietnia kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia jest pomysłodawcą kongresu i będzie przewodniczył jego pracom. Do udziału w kongresie zostaną zaproszeni wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów prawosławnych i ewangelickich, judaizmu, islamu i buddyzmu, a także ateiści i agnostycy.
Rzymski kongres ma na celu m.in. pogłębianie teologicznego pojmowania miłosierdzia Bożego. Kard. Schönborn podkreślił, że zachętą do zorganizowania międzynarodowego kongresu na temat miłosierdzia była myśl Papieża Jana Pawła II, który pierwszą niedzielę po Wielkanocy ogłosił Niedzielą Miłosierdzia Bożego oraz kanonizował polską mistyczkę s. Faustynę Kowalską - apostołkę miłosierdzia. Organizatorom kongresu w Rzymie przyświecają słowa Papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI: „Jak bardzo świat potrzebuje zrozumienia i przyjęcia Bożego Miłosierdzia!” oraz „Jak wielu ludzi, również w naszych czasach, poszukuje Boga, poszukuje Jezusa i Jego Kościoła, poszukuje Bożego zmiłowania i czeka na «znak», który poruszy ich zmysły i serce”.
Każdy dzień spotkania przebiegać będzie pod innym hasłem. Tematem pierwszego dnia obrad ma być „Profetyczna intuicja Jana Pawła II w kontekście święta Bożego Miłosierdzia”. Kongres zakończy udział jego uczestników we Mszy św., którą na Placu św. Piotra sprawować będzie Papież Benedykt XVI.
Filipiny
Zastrzelono księdza
Katolicki ksiądz pochodzący z Indonezji został zastrzelony w Niedzielę Palmową na Filipinach. Do zbrodni popełnionej przez czterech uzbrojonych mężczyzn doszło w Lubuagan w prowincji Kalinga na północy kraju. Motywy zabójstwa nie są jak na razie znane.
Według policji, pochodzący z indonezyjskiej wyspy Flores 31-letni ks. Francis Madhu otrzymał pięć strzałów w klatkę piersiową z karabinu M16. Zginął na miejscu. Jeden z napastników, w którym świadkowie rozpoznali miejscowego rolnika Nestora Wailana, miał przed oddaniem strzału krzyknąć do księdza: - Jesteś gotów? Według parafian, ks. Madhu był człowiekiem przyjacielskim, przystępnym i troszczącym się o potrzeby wspólnoty.
Ks. Madhu wraz z 7 innymi indonezyjskimi księżmi ze Zgromadzenia Werbistów pracował w wikariacie apostolskim Tabuk. Obejmuje on dwie prowincje: Kalinga i Aapyao. 66 proc. ich mieszkańców stanowią katolicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Japonia
Blogi narzędziem ewangelizacji
Blogi internetowe są coraz powszechniejszym narzędziem ewangelizacji w Japonii, szczególnie wśród ludzi młodych. Blogerami stali się tam także biskupi, księża i siostry zakonne.
Bp Tarcisius Isao Kikuchi, 48-letni ordynariusz diecezji Niigata na wyspie Honsiu, codziennie uzupełnia swój blog o nowe wpisy. Powstał on jako miejsce publikacji aktualnych wiadomości, jednak szybko, z powodu dużego zainteresowania internautów, przekształcił się w stronę interaktywną, na której każdy chętny może podyskutować z biskupem.
Z kolei 64-letni bp Paul Kenjiro Koriyama, kierujący diecezją Kagoshima na wyspie Kiusiu, wprowadził na swój blog także zdjęcia, filmy i nagrania audio. Natomiast s. Hiromi Shimokama, 55-letnia zakonnica ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, założyła blog zatytułowany „Modlitwa lwa morskiego”.
49-letnia s. Tanako Onoze ze Zgromadzenia Córek św. Pawła wyjaśnia, że blog jest nową formą porozumiewania się, niezbędną ludziom młodym, którzy mogą w nim „obnażyć swoją duszę, a także spotkać Boga”. Internet staje się w ten sposób nową katedrą, z której głosi się słowo Boże.
Ludzie
Kard. Camillo Ruini
Kard. Camillo Ruini powiedział w specjalnym wydaniu telewizyjnego programu religijnego „A Sua immagine” (Na Jego obraz), że kardynałowie uczestniczący w kwietniu 2005 r. w konklawe prosili o zgodę na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Kardynał dodał, że prośbę tę złożono na jego ręce i dlatego właśnie do niego adresowany był list, w którym miesiąc wcześniej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins zawiadamiał go o zgodzie Papieża na wcześniejsze rozpoczęcie całej sprawy.
- Pamiętam jednak, jak wielkie wrażenie wywołały słowa ówczesnego kard. Ratzingera w kazaniu podczas pogrzebu Papieża, gdy wskazując okno Pałacu Apostolskiego, w którym pojawiał się on prawie 27 lat każdej niedzieli, powiedział, że Jan Paweł II patrzy na nas z okna w niebie i modli się nadal za nas - oświadczył wikariusz papieski.
Krótko
Trudno było rozwiązać konflikt na linii Londyn - Teheran po zatrzymaniu przez Irańczyków brytyjskich marynarzy. Zatrzymano ich pod zarzutem szpiegostwa. Negocjacje dyplomatyczne długo nie dawały rezultatu. Wreszcie 4 kwietnia Irańczycy zwolnili brytyjskich żołnierzy.
Polityczna poprawność dosięga brytyjskie szkoły średnie, szczególnie te, do których uczęszcza muzułmańska młodzież. Żeby nie drażnić wyznawców islamu, wyrzuca się z programów nauczania historii takie wątki, jak Holokaust, krucjaty czy niewolnictwo. Ministerstwo edukacji zapowiada walkę z takimi praktykami.
Kryzys polityczny na Ukrainie. Prezydent Wiktor Juszczenko rozwiązał 3 kwietnia parlament. Powodem było to, że rządząca koalicja socjalistów i komunistów działa wbrew konstytucji i jest zagrożeniem dla suwerenności kraju.
Polską bazę wojskową Echo w Diwaniji w Iraku ostrzelano 4 kwietnia rakietami. W tym czasie na jej terenie przebywał polski minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. Nikomu nic się nie stało.
Kolejny spór na linii Polska - Rosja. Rosyjski dziennik „Kommiersant” zaatakował stronę polską za to, że ta nie chce się zgodzić na proponowaną przez Rosjan ekspozycję w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zdaniem historyków, zawiera ona błędy merytoryczne i fałszuje historię. Polaków, którzy w latach 1939-41 mieszkali na terenach sowieckich, nazywa się na plakatach wystawy obywatelami radzieckimi.
Rządy Czech i Polski zgodziły się na negocjacje z USA w sprawie tarczy antyrakietowej bez żadnych obietnic ze strony USA. Amerykanie zapowiadają, że mogą rozmawiać o wszystkich postulatach wysuwanych przez obydwa państwa.
Polska została ukarana przez Komisję Europejską karą w wysokości 12 mln 400 tys. euro. Jest to kara za nadmierne zapasy żywności zgromadzone jeszcze przed wejściem Polski do UE. Kara została rozłożona na cztery lata.
Niemiecki dziennik „Die Welt” zamieścił na swojej stronie internetowej niewybredne żarty z Ojca Świętego Jana Pawła II. Spotkało się to z jednoznaczną i ostrą reakcją polskich internautów, którzy zablokowali stronę dziennika.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.