Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: „Posłani - Trzeźwi - Wolni” - 41. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniano, że „trzeźwość jest polską racją stanu”, bo troska o wolność od pijaństwa i uzależnień jest troską o przyszłość całego narodu. Pod hasłem POSŁANI-TRZEŹWI-WOLNI na Jasnej Górze odbyła się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. To czas ekspiacji za grzechy pijaństwa i modlitwy o odnowienie ducha wolności od nałogów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Jasnogórskie spotkanie jest także wyrazem wdzięczności za zaangażowanie w działania na rzecz trzeźwości rodaków wielu ludzi czy środowisk. Dzieje się tak przez własny przykład abstynencji, modlitwę, różne formy wsparcia.

Jak wyjaśnił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w myśl tematu roku duszpasterskiego w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa”, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje zbawienie, ale też zbawienie innych, a grzech pijaństwa jest zagrożeniem także duchowym.

Za bł. ks. Bronisławem Markiewiczem bp Bronakowski uwrażliwiał, że „Polska albo będzie trzeźwa albo jej wcale nie będzie”. Zwrócił uwagę, że podstawowym obszarem troski o trzeźwość jest rodzina. – Jeżeli moglibyśmy najkrócej powiedzieć, to rodzina chroni miłością. Tam gdzie jest miłość w rodzinie, tam nie ma problemów z nadużywaniem alkoholu czy sięganiem różnego rodzaju używki prowadzące do uzależnień – powiedział bp Bronakowski. Zauważył, że czynnikiem chroniącym jest też religijność, głęboka wiara, formacja duchowa w różnych wspólnotach.

Bp Bronakowski podkreślił też, że samorząd i państwo muszą podjąć zdecydowane działania nad ochroną trzeźwości w ojczyźnie. Tu zwrócił uwagę przede wszystkim na likwidację reklamy alkoholu, potrzebę ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności do alkoholu. Przypomniał, że w Polsce jest czterokrotnie więcej punktów sprzedaży alkoholu niż określa to Światowa Organizacja Zdrowia, a cena alkoholu jest jedną z niższych w skali światowej.

W homilii przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że wolności w żaden sposób nie da się pogodzić z panującym pijaństwem. – Bo wolność narodu nie mierzy się tylko nienaruszalnością granic, wolnymi wyborami i innymi swobodami obywatelskimi. Wolność narodu mierzy się przede wszystkim wiernością prawu Bożemu, wiernością chrześcijańskiemu dziedzictwu - wyjaśnił bp Bronakowski.

Reklama

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości zgromadziła głównie diecezjalnych duszpasterzy trzeźwości, zakonnych referentów trzeźwości oraz przedstawicieli różnorakich środowisk, wspólnot i bractw zaangażowanych w służbę na rzecz trzeźwości. Jasnogórskie spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń.

Podziel się cytatem

Wacław z Rzeszowa należy Diakoni Wyzwolenia Człowieka i do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Krucjata Wyzwolenia Człowieka to program krzewienia abstynencji zainicjowany przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz Ruch Światło-Życie. Skupia tylko całkowitych abstynentów. Podstawową formą działania jest świadectwo stylu życia jej członków. Jak wyjaśnia pan Wacław członkowie wspólnoty modlą się za innych, o uwolnienie z nałogów: alkoholu, papierosów, narkotyków czy seksu. - Organizujemy rekolekcje dla osób uzależnionych i współuzależnionych (bo żona alkoholika jest osobą współuzależnioną). Tłumaczymy ludziom, że alkohol nie jest właściwą drogą, że życie w trzeźwości jest normalne i szczęśliwe. Cieszymy się, że ludzie szukają ratunku. To wielka radość, jeżeli na 100 osób uzależnionych uda nam się uratować jednego człowieka – powiedział członek Krucjaty.

Reklama

Mężczyzna również przeszedł trudną drogę, zanim zaczął „ratować ludzi”, bo sam był uzależniony. Jak zauważył, alkohol niszczy wszystko: relacje małżeńskie, z dziećmi i bliskimi. - Jestem alkoholikiem, trzeźwieję już 22 lata. Rozpadła się moja rodzina, to oni byli najbardziej poszkodowani w moim uzależnieniu. Alkohol niszczył moje myślenie, nie panowałem nad swoim zachowaniem. To nie jest takie łatwe, jak ktoś mówi „wytrzeźwiej”. Trzeźwość jest procesem, nauką uczenia się kontroli swoich emocji, uczęszczaniem na mitingi anonimowych alkoholików i przede wszystkim oddaniem tego Bogu - opowiadał pan Wacław.

Dodał, że bez wsparcia rodziny nie przetrwałby ciężkich chwil. Dziś Matce Bożej dziękuję za trzeźwość, szczęśliwą rodzinę i że teraz może nieść pomoc innym.

- Chciałam zmienić swoje życie, chciałam być dumna z siebie, nie zadawać sobie pytania, dlaczego ja tak nisko upadłam? Tylko doceniać talenty, które dostałam od Boga i by każdy mnie szanował - powiedziała pani Maria z okolic Krosna. Jak opowiadała, od ośmiu lat jest trzeźwa, należy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i to dodaje jej sił. Przyjechała do Matki Bożej, żeby podziękować za wytrwałość, ale też prosić o uzdrowienie z nałogu dla swojego brata.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił potrzebę mobilizacji całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych. Zauważył, że potrzeba nie tylko specjalistów precyzyjnie określających współczesne zagrożenia, ale ludzi zdolnych swoją postawą budować świat ludzi wolnych.

Reklama

Bp Bronakowski wskazał, że w Polsce alkohol jest jedną z trzech przyczyn przedwczesnej śmierci, rocznie zabija ponad 20 tys. osób, czyli populację jednego miasteczka.

Zachęcał do promowania nowej kultury wolności w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym i do podjęcia dobrowolnej abstynencji. – Nie lękajmy się przeciwności, nie lękajmy się tych, co rozpijają naród, przecież Chrystus, zapewnia nas, że kto straci życie z Jego powodu, ten je zachowa – apelował przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

2022-06-19 11:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp W. Depo: Dziś chrześcijanin musi bronić nie tylko wiary, ale także rozumu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

wniebowzięcie

uroczystość

Archidiecezja Częstochowska

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję