Reklama

Kościół

30 lata temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M.

Abp Guzdek odprawi rocznicową Eucharystię w polskim kościele w Rzymie. Dokładnie 30 lat temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M w Rzymie.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kiedy chrześcijanie zaczęli pielgrzymować do grobów apostoła Piotra i Pawła, w Rzymie pojawiły się hospicja różnych nacji. Wznosili je głównie władcy europejscy z myślą o swoich poddanych przebywających w centrum chrześcijaństwa “ad limina apostolorum”. Szczególnie dużo było ich przy bazylice św. Piotra. Już we wczesnym średniowieczu powstały tzw. scholae Franków, Anglosaksonów, Fryzów, Longobardów i innych ludów.

Przez wiele wieków Polacy nie mieli swojego domu w Rzymie. Dopiero kard. Stanisław Hozjusz zadbał o powstanie nie tylko hospicjum dla pielgrzymów, ale i kościoła. Hozjusz, urodzony w Krakowie w 1504 r., to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego Kościoła. Był biskupem chełmińskim a nstępnie warmińskim. W 1561 r. Pius IV wyniósł go do godności kardynalskiej, a podczas konklawe po śmierci papieża w 1565 r. był jednym z papabili - kandydatów do wyboru na Stolicę Piotrową. Kard. Hozjusz przebywał wiele lat w Rzymie, gdyż Grzegorz XIII mianował go Wielkim Penitencjarzem. I to dzieki jego zabiegom Papież przyznał Polakom mały kościół pod wezwaniem S. Salvatore dei Pensili znajdujący się w samym centrum starożytnego Rzymu. W dniu 13 października 1591 r., już po śmierci kard. Hozjusza, wyremontowaną świątynię mógł konsekrować ówczesny biskup krakowski Jerzy Radziwiłł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polacy mieszkający we Włoszech i polscy hierarchowie byli szczególnie związani z tą „polską wyspą” w sercu chrześcijaństwa. Wśród nich był również kard. Karol Wojtyła, który nawiedział kościół w czasie swych częstych pobytów w Rzymie. Natomiast już jako Papież, Jan Paweł II odwiedził kościół św. Stanisława trzy razy: w 1979 r., w 1992 r. oraz w Roku Jubileuszowym 2000.

Szczególnie uroczysty charakter miała wizyta Jana Pawła II w 1992 r., która związana była z obchodami 400-lecia konsekracji świątyni. Przed pięknie odnowionym kościołem powitali Papieża kard. Camillo Ruini, papieski wikariusz dla diecezji Rzymu, oraz bp Szczepan Wesoły, delegat Prymasa Polski ds. Duszpasterstwa emigracji. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli, oprócz licznie zgromadzonych wiernych: abp Bronisław Dąbrowski, abp Tadeusz Gocłowski, abp Edward Piszcz, abp Marian Przykucki, abp Bolesław Pylak, abp Damian Zimoń, oraz ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Henryk Kupiszewski, i ambasador RP we Włoszech Bolesław Michałek.

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Reklama

W czasie Mszy św. Jan Paweł II wygłosił homilię, w której przypomniał postać fundatora kościoła oraz innych benefaktorów i zasłużonych duszpasterzy polonijnych. Ale papieska homilia była też szczególną refleksją o wolności. Warto zacytować papieskie słowa, bo nie staciły ono nic ze swej aktualności:

Reklama

„’Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności’. W perspektywie Krzyża wolność jawi się jako dar i jako powołanie - a dzisiaj często także jako wyzwanie. Spór o ludzką wolność, o jej kształt, nabrał w naszych czasach szczególnie dramatycznego charakteru. Dzisiaj bronić człowieka, znaczy bronić autentycznego rozumienia jego wolności - rozumienia ewangelicznego. Apostoł (Paweł) ostrzega: ‘Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału’ (Gal. 5, 13. Słowa zasługujące na szczególne podkreślenie. Poszerzył się bowiem dzisiaj niezmiernie zakres nadużyć wolności, co prowadzi do nowych form zniewolenia - tym niebezpieczniejszych, że ukrytych pod pozorami wolności. Oto paradoks, oto głęboki dramat naszych czasów: w imię wolności - zniewolenie. Jaka jest więc droga wyjścia? Jak dzisiaj obronić dar wolności? Jak we współczesnym świecie być naprawdę wolnym - ta wolnością, która ofiarował nam Chrystus? ‘Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!’. Oto droga do prawdziwej wolności, droga, którą wskazuje Apostoł: postawa służby i miłość wzajemna. Człowiek w pełni odnajduje siebie jako istota wolna tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego dla Boga i dla swego współbrata. (...) Jak bardzo ta Pawłowa lekcja wolności z Listu do Galatów potrzebna jest nam dzisiaj: ‘Miłością ożywieni, służcie sobie wzajemnie’. Jak bardzo ta lekcja wolności potrzebna jest dzisiaj nam Polakom, kiedy Ojczyzna po długim okresie totalitarnego zniewolenia odzyskała wolność. Jawi się bowiem na horyzoncie może widmo ‘złotej wolności’ w zmienionych czasach, w każdym razie wolności, która nie buduje, lecz niszczy. Słowa św. Pawła: ‘A jeśli u was jeden drugiego kasą i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli’ (Gal. 5, 15). Smutne skojarzenia budzą w nas słowa Apostoła w dzisiejszych czasach. Nie tak buduje się prawdziwą wolność! Jest tylko jedna droga: “Miłościa ożywieni, służcie sobie wzajemnie! Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” (Gal. 5, 13-14). Oto podstawowe prawo wolności. Wolni - aby miłować. Wolni - aby służyć”.

Reklama

Po Mszy św. Jan Paweł II odsłonił tablicę pamiątkową ku czci kard. Władysława Rubina, duszpasterza Polonii, dawnego rektora kościoła, sekretarza generalnego Synodu Biskupów i Prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

28 czerwca o godz. 18,30 z okazji trzydzistej rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskim kościele św. Stanisława zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia. Będzie Jej przewodniczył abp Józef Guzdek, arcybiskup metropolita białostocki, który jutro w liturgiczne wspomnienie świętych Apostołów Piotra i Pawła otrzyma paliusz z rąk Papieża Franciszka.

2022-06-28 15:52

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na swojego patrona wybrali św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

patron

Archiwum Szkoły Podstawowej w Kuropatniku

Ceremoniał przekazania uczniom sztandaru szkoły

Ceremoniał przekazania uczniom sztandaru szkoły

W Polsce działa ok. 1,5 tys. szkół i przedszkoli, którym patronuje św. Jan Paweł II. W Archidiecezji Wrocławskiej do tej pory było ich 25. Wczoraj do zacnego grona dołączyła kolejna – Publiczna Szkoła Podstawowa w Kuropatniku.

Uroczystość nadania szkole im. św. Jana Pawła II rozpoczęła Msza św., której w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski zaznaczył, że wybierając na patrona św. Jana Pawła II, szkoła bierze na siebie odpowiedzialność wdrażania w pracy dydaktyczno-wychowawczej wartości, zasad i nauki Papieża Polaka. - Być dobrym kolegą, koleżanką to znaczy żyć na co dzień w prawdzie i czynami potwierdzać naukę Jana Pawła II – nauczał Pasterz Kościoła wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję