Reklama

Wiara

5 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas biczowania

Biczowanie powoduje trzecie przelanie Krwi Jezusa. Biczowanie ma miejsce podczas procesu przed Poncjuszem Piłatem, który ulega presji przywódców Izraela. Jezus jawi się jako cichy, cierpiący Sługa Jahwe, którego zapowiadał prorok Izajasz.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Marka

Piłat ponownie ich zapytał: «Cóż więc mam uczynić z tym, którego nazywacie Królem żydowskim?» Odpowiedzieli mu krzykiem: «Ukrzyżuj Go!» Piłat odparł: «A cóż złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Ukrzyżuj Go!» Wtedy Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. (Mk 15, 12-15)

Refleksja

Do biczowania, które było karą poprzedzającą ukrzyżowanie, używano skórzanych biczów z przyczepionymi do nich kawałkami kamieni lub metalu: ofiara natomiast była przywiązana do słupa. Pozostawiono Jezusa pod władzą żołnierzy, którzy z wielkim okrucieństwem zadawali Mu męczarnie uderzeniami bicza, zmieniając Jego Ciało w jedną wielką ranę. Boska Krew spływała strumieniami. W ten sposób Jezus zostaje ubiczowany i wyśmiany jako „król” w procesie, podczas którego On sam deklaruje, że jest prawdziwym Królem. Wydaje się, że my, chrześcijanie, zbyt mało rozmyślamy o srogości tego cierpienia. Gdybyśmy tak czynili, bylibyśmy bardziej gotowi dźwigać swój własny krzyż. Nie odrywajmy wzroku od Tego, który nie wymaga niczego innego, czego by sam wcześniej nie uczynił, i który nas zaprasza, jako Ten, który był wykrwawiony podczas ubiczowania, do przemiany naszych cierpień w uczucie ożywczej miłości.

Z „Komentarza do Ewangelii św. Łukasza” św. Ambrożego, biskupa (Księga 10)

Jezus zostaje posłany do Heroda i odesłany z powrotem do Piłata. Chociaż ani jeden, ani drugi nie znajdują w Nim żadnej winy, jednakże czynią zadość żądaniu okrucieństwa innych. Piłat, co prawda, umywa ręce, jednakże nie odrzuca ich nikczemnych planów, chociaż jako sędzia, widząc krew niewinnego, nie powinien ugiąć się ani przed zawiścią innych, ani przed własnym strachem. Jezus zostaje odziany przez żołnierzy w szkarłatny płaszcz, który symbolizuje zwycięstwo męczenników, oraz purpurową tunikę, symbol Jego władzy królewskiej: a to wszystko dlatego, aby Jego Ciało wzięło na siebie, dla nas, Krew wylaną na cały świat oraz mękę przynoszącą rozwój Jego Królestwa w nas. Nie zabrakło też i bicza, ponieważ został ubiczowany, abyśmy to my nie zostali ubiczowani; Pan, mąż boleści, oswojony z cierpieniem, obarczył się naszym cierpieniem, odwrócił od nas chłostę przeznaczoną dla nas, kiedy byliśmy oddaleni od Boga, a zostało to mocno wyrażone w cierpieniu przez to, że poddał On własne dłonie w kajdany niewolników grzechu, a swoje Ciało ich biczom.

Reklama

Prośby

Wznieśmy naszą modlitwę do Chrystusa, cierpiącego męczarnie biczowania, i wołajmy: Naucz nas wartości cierpienia. Jezu, który przyjąłeś na siebie cierpienia całego świata, Ciebie prosimy:

Naucz nas wartości cierpienia.

Ty nie chcesz, byśmy odwracali wzrok i serce od tego, co w pełnej wolności uczyniłeś dla nas, dlatego prosimy Cię: Naucz nas wartości cierpienia. Spraw, byśmy potrafili zamienić nasze cierpienia w miłość, Ciebie prosimy:

Naucz nas wartości cierpienia.

Ojcze, pozwól nam, na wzór Twojego Syna, przyjąć cierpienia naszego życia i przemienić je w znak zabawienia dla nas i dla naszych bliźnich. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-04 20:00

Ocena: +39 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a sakrament pokuty

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Chrystus dotrzymuje obietnic danych wcześniej: zwycięstwo nad lękiem, radość, pokój, dar Ducha Świętego, odpuszczenie grzechów.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Rady św. o. Maksymiliana Kolbego na niepewny czas

2022-08-14 09:20

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

Martwisz się z powodu wojny na Ukrainie? Przeraża Cię inflacja? A może obawiasz się powrotu pandemii? Oto 10 rad św. o. Maksymiliana, który mimo tragicznego czasu szalejącego zła II wojny światowej, żył w wolności od paraliżującego lęku, marzył, tworzył, realizował niezwykłe pomysły - żył dla innych do tego stopnia, że nie zawahał się oddać swoje życie za drugiego człowieka.

1. Przede wszystkim unikaj smutku i zmartwień, bo nie ma racji do smutku. Czyż Opatrzność Boża nie kieruje światem? Czy może się wydarzyć cokolwiek, o czym by Pan Bóg nie wiedział i nie dopuścił? Jeżeli zaś On to dopuszcza, to bez wątpienia dla dobra naszego. Stąd i Twoje cierpienia, które opisujesz i które rzeczywiście są przykre, nie powinny Ci odbierać pokoju, ani trapić.

CZYTAJ DALEJ

Iskra Miłosierdzia

2022-08-14 19:20

Zdjęcie z fb Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia

Młodzi spotkali się w Łagiewnikach, aby adorować i uwielbiać Boże Miłosierdzie

Młodzi spotkali się w Łagiewnikach, aby adorować i uwielbiać Boże Miłosierdzie

    W sobotę 13 sierpnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się młodzieżowe czuwanie przed 20. rocznicą zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, pod nazwą ,,Iskra Miłosierdzia”.

    Za organizację wydarzenia odpowiedzialna była Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia wraz z księdzem moderatorem Bogusławem Sewerynem, animatorzy i uczestnicy Ruchu Światło - Życie, którzy swoją muzyczną i modlitewną posługą ubogacili ten czas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję