Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Centrum Opieki Senioralnej

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii wygłoszonej we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita pobłogosławił cztery oddziały Szpitala Powiatowego im. św. Faustyny w Łęcznej, które tworzą nowootwarte Centrum Opieki Senioralnej. COS stanowi efekt owocnej, trzyletniej współpracy samorządu Powiatu Łęczyńskiego, władz centralnych i wojewódzkich, przy wsparciu parlamentarzystów oraz wielu instytucji społecznych. Uroczystości w dniu 27 czerwca rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej; w parafii, na terenie której leży kierowany obecnie przez dyrektora Krzysztofa Bojarskiego szpital. Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala wraz z kapelanem ks. Markiem Majem.

Nieustannie pomagać

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybył do Rzymu w XV w., a od XIX w. cieszy się kultem w całym chrześcijańskim świecie. - Gromadzimy się, aby dziękować Bogu za to, że w osobie Matki Najświętszej dał nam wielki znak swojej dobroci i miłosierdzia. Za to, że na trudnych, splątanych ścieżkach naszego życia, postawił Matkę gotową nieustannie pomagać. Od Jej wiary w Chrystusa zapaliła się także i nasza wiara. A św. Jan Apostoł pod Krzyżem przyjął Matkę Jezusa do siebie także i w naszym imieniu. „Żaden inny naród nie spełnił tak dobrze Jezusowego testamentu spod Krzyża, jak Naród polski. Zbudował Jej dom w tylu sanktuariach na polskiej ziemi i w tylu świątyniach, noszących Jej wezwanie; w polskich rodzinach i w polskich sercach” - przypomniał za kard. K. Meissnerem. Metropolita podkreślił: „Najgłębiej i najlepiej oddaje cześć Maryi ten, kto Ją naśladuje w swoim życiu. Ten, kto tak jak Ona darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Najświętsza Maryja Panna. Będziemy świadkami Bożego miłosierdzia, o co apelował do nas św. Jan Paweł, jeżeli Maryja znajdzie wśród nas swoich naśladowców. Jeżeli będzie gotowi, tak jak Ona, nieustannie pomagać innym, zwłaszcza ludziom chorym i cierpiącym. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości. A przede wszystkim ludzkiej solidarności i nieustannej pomocy. Ta solidarność potrzebna jest stale, na co dzień; nie tylko od święta. A pomoc posiada wiele problemów: moralne i materialne, duchowe i fizyczne, osobowe, prywatne i organizacyjne, instytucjonalne - mówił ksiądz arcybiskup, gratulując personelowi wysokiego poziomu i ponadregionalnego charakteru szpitala. Pasterz dziękował wszystkim, którzy są gotowi nieustannie pomagać, „bo oprócz wiedzy medycznej, skutecznej techniki, sprzętu i wyposażonych sal, potrzebny jest dar, złożony z siebie: ze swojego czasu, swojej życzliwości, miłości, cierpliwości. To powołanie, które ma odniesienie do wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich”. Abp Budzik modlił się wraz z wiernymi za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia: „Daj nam miłosierne serce, gotowe spieszyć z pomocą wszędzie tam, gdzie Chrystus dzisiaj cierpi w swoich siostrach i braciach. Daj nam miłosierne ręce, wyciągające się ku bliźniemu i zdolne nieustannie pomagać”.

Reklama

Miara człowieczeństwa

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na terenie szpitala. „Prawdziwą miarą człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych. Do tych, którzy nie są z w stanie żyć sami, bez pomocy innych. Miarą człowieczeństwa jest to, aby człowieka dostrzec w drugim człowieku” – powiedział Piotr Tomaka, dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Łęcznej, przywołując społeczne nauczanie Kościoła. W imieniu dyrektora Krzysztofa Bojarskiego, prowadzący powitał zebranych, na czele z abp. S. Budzikiem, posłem na Sejm RP i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów Arturem Soboniem oraz Starostą Powiatu Łęczyńskiego Krzysztofem Niewiadomskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. parlamentarzyści Marta Wcisło, Krzysztof Grabczuk, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego dyrektor Teresa Pazura; radni Powiatu Łęczyńskiego z przewodniczącym Arkadiuszem Biegajem, przewodnicząca Rady Społecznej szpitala w Łęcznej Małgorzata Więcławska-Siwek, delegacje Rejonu Stryjskiego z Ukrainy z radną Rady Miasta Stryj i lekarzem tamtejszego szpitala dr Oksaną Wyszyńską oraz wójtowie gmin Cyców, Ludwin i Puchaczów. Przybyli także przedstawiciele Biura Projektowego UNIMED i wykonawcy z firmy MIRONBUD z prezesem Mirosławem Szabatem, prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, dyrekcja Lubelskiego Oddziału NFZ w osobach Magdaleny Czarkowskiej i Pawła Piroga; konsultanci wojewódzcy w dziedzinie geriatrii Magdalena Naja-Wiśniewska i w dziedzinie opieki paliatywnej Mariusz Salamacha; Paweł Paździor, komendant Policji w Łęcznej i Artur Wasil, prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. oraz siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Reklama

Jakość życia

Po przecięciu wstęgi abp Stanisław Budzik poświęcił krzyże i pobłogosławił pomieszczenia czterech nowych oddziałów segmentu C szpitala: rehabilitacji, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tworzą one Centrum Opieki Senioralnej. Po części oficjalnej była okazja zwiedzania sal i gabinetów nowej części szpitala: „Łącznie 144 łóżka i trzy kondygnacje, co zwiększa bazę łóżkową szpitala o ok. 70%. Cała inwestycja kosztowała budżet szpitala 13.600.000 zł; w tym: ze zbiórek WOŚP blisko 5 mln zł. Dodatkowo inwestycja ZOL z całodobową i domową opieką powstaje w Jaszczowie informował dyrektor K. Bojarski - Projekt ten ma za zadanie kompleksowo rozwiązywać problemy zdrowotne najstarszych mieszkańców naszego powiatu i okolic, aby dzięki nowoczesnej medycynie poprawić im jakość życia. Wpisuje się to mocno w działania kierowanego przez K. Niewiadomskiego Starostwa Powiatowego w Łęcznej, które realizuje projekty społeczne ukierunkowane na rehabilitację i aktywizację seniorów i osób niepełnosprawnych. W naszym powiecie powstaje społeczny i medyczny model opieki dla seniorów – powiedział dyrektor, kierując podziękowania za modlitewne wsparcie księdzu arcybiskupowi oraz za wieloraką pomoc posłowi A. Soboniowi i Staroście Powiatu.

Reklama

Warto zaznaczyć, że COS to kolejny nowoczesny segment szpitala SPOZOZ, po uruchomionym kilkanaście lat temu Wschodnim Centrum Oparzeń. Wybitne zasługi dla zorganizowania i rozwoju WCO wniósł wybitny specjalista prof. Jerzy B. Strużyna, który także przybył na uroczystość.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-07-01 08:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję