Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wspólnie polsko-ukraińskie zakończenie roku szkolnego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po dziesięciu miesiącach uczniowie szkół wszystkich typów w Polsce rozpoczęli zasłużone wakacje. Podczas uroczystych gali zakończenia roku szkolnego w wielu placówkach spotkali się polscy i ukraińscy uczniowie, którzy od marca także uczą się w polskich szkołach.

Od kilku miesięcy w XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych. Do tych uczniów skierowała także swoje specjalne słowa dyrektor szkoły: - Zostaliście wepchnięci do kraju, w którym nie chcieliście być. Zostaliście zmuszeni do nauki języka, którego niekoniecznie może chcieliście poznać. I być może będziecie musieli zostać z nami dłużej. Nasze życie to pasmo wyborów. Te wybory są raz dobre, raz złe. To służy do tego, że my dojrzewamy i rozwijamy się, lepiej rozumiemy siebie i lepiej rozumiemy innych. Przez pryzmat ostatnich dwóch lat – pandemii i wojny – możemy inaczej spojrzeć na to kim jesteśmy, gdzie jesteśmy. Jestem bardzo dumna ze społeczności naszego liceum, że w tych trudnych chwilach, okazaliśmy się być wsparciem dla naszych ukraińskich kolegów. Ale również dlatego, że czas pandemii nie złamał nas – podkreśliła Monika Antosiak, dziękując jednocześnie nauczycielom, wychowawcom i pedagogom na co dzień pracującymi z młodzieżą, za atmosferę tworzenia szkoły przyjaznej i wspierającej dla uczniów.

Podczas uroczystej akademii zakończenia roku 2021/2022 zostały wręczone nagrody za najlepsze wyniki w nauce oraz zaangażowanie uczniów na tle szkoły i działalności społeczności lokalnej. Był to także czas na wyróżnienia dla przyjaciół z Ukrainy, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i rodziców. - Ten rok jest trochę inny niż poprzednie, bo mamy szansę, tak jak kiedyś, spotykać się razem. Ten poprzedni rok upłynął nam pod znakiem pandemii (…), z kolei 24 luty to czas, kiedy okazuje się, że wszystko co jest pewne, pewne nie jest. Można nie mieć domu, można nie mieć gdzie wrócić, można nie mieć już bliskich, którzy właśnie zginęli w nalotach bombowych. Dlatego myślę, że każdy z nas powinien doceniać to co ma dzisiaj - mówiła dyrektor Monika Antosiak. Od kilku miesięcy w szkole uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych.

Reklama

XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi jest jedną z niewielu w regionie łódzkim szkołą mundurową. Ma 18 lat doświadczenia w prowadzeniu klas mundurowych. W nowym roku szkolnym 2022/2023 liceum otworzy pięć klas pierwszych: dwie klasy policyjne z elementami kryminalistyki, jedną klasę wojskową, klasę o profilu bezpieczeństwa publicznego (ze szczególnym uwzględnieniem działań antyterrorystyczych i cyberbezpieczenstwa) oraz klasę służb ratowniczych. – Nasza szkoła oferuje swoim uczniom szereg praktycznych zajęć programowych, zgodnych z profilem danej klasy m.in.: edukację policyjną i elementy kryminalistyki, podstawy szkolenia wojskowego, podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego i cyberbezpieczenstwa oraz podstawy funkcjonowania służb ratowniczych i podstawy ratownictwa medycznego. We wszystkich klasach dla chętnych oferujemy zajęcia dodatkowe m.in.: sztuki walki, elementy mediacji i negocjacji oraz język angielski zawodowy – opowiada Aneta Rogalska, wicedyrektor XVIII liceum.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się pod koniec lipca.

2022-07-02 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nieszpory w Chemin neuf | Dni modlitw o Jedność Chrześcijan

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Spotkanie w Międzynarodowej Katolickiej Wspólnocie, która od kilku lat ma swój dom w centrum Łodzi, rozpoczął o. Peter Seyfried. Wyraził radość ze spotkania, podczas którego wsłuchiwano się w słowo Boże, śpiewano psalmy oraz modlono o jedność. Następnie, ks. Adam Strojny powiedział świadectwo o swoim doświadczeniu w pracy ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

Abp Alfons Nossol obchodził trzy jubileusze

2022-08-14 17:55

[ TEMATY ]

nossol

www.diecezja.opole.pl

Emerytowany biskup opolski świętował podczas metropolitalnych obchodów odpustowych św. Jacka 90. urodziny, 65-lecie kapłaństwa i 45. rocznicę święceń biskupich.

Jubilat przewodniczył w miejscu urodzenia św. Jacka Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów z górnośląskiej metropolii oraz biskupa pomocniczego diecezji kijowsko-żytomierskiej i kilkudziesięciu kapłanów. Wśród gości nie zabrakło dominikanów (św. Jacek przyjął habit zakonny z rąk św. Dominika), członków bractwa dominikańskiego, św. Józefa i Najświętszego Sakramentu. Przed pałacem zgromadziło się – pod namiotem i w cieniu drzew kilka tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję