Reklama

Kościół

Franciszek: do Kongijczyków i Sudańczyków – nie dajcie się okraść z nadziei

Do aktywnego włączenia się w budowanie pokoju społecznego i trwania w nadziei zachęcił Ojciec Święty mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Papież wystosował orędzie wideo w dniu, kiedy miał rozpocząć swoją pielgrzymkę do tych dwóch krajów. Z powodu bólu kolana została ona przełożona na późniejszy termin.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Drodzy bracia i siostry z Demokratycznej Republiki Konga i z Republiki Sudanu Południowego: dzień dobry!

Dziś, jak wiecie, planowałem przybyć do waszych krajów z pielgrzymką pokoju i pojednania. Pan wie, jak bardzo jestem rozczarowany, że musiałem przełożyć tę długo oczekiwaną i bardzo upragnioną wizytę. Trwamy jednak ufni i pełni nadziei, że będziemy mogli spotkać się jak najszybciej.

Tymczasem chciałbym wam powiedzieć, że szczególnie w tych tygodniach staliście się bliżsi mojemu sercu. Noszę w sobie, w modlitwie cierpienie, który znosicie zbyt długo. Myślę o Demokratycznej Republice Konga i o wyzysku, przemocy i braku bezpieczeństwa, na które cierpi, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie konflikty zbrojne nadal powodują wiele intensywnych cierpień, spotęgowanych przez obojętność i wygodę wielu osób. Myślę o Sudanie Południowym i błaganiu o pokój ze strony jego mieszkańców, którzy zmęczeni przemocą i ubóstwem czekają na konkretne rezultaty procesu pojednania narodowego. Chciałbym wnieść swój wkład w ten proces, nie sam, lecz odbywając ekumeniczną pielgrzymkę wraz z dwoma drogimi braćmi, arcybiskupem Canterbury i moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji.

Reklama

Drodzy przyjaciele z Konga i Sudanu Południowego, w tej chwili słowa nie wystarczają, by przekazać wam moją bliskość i sympatię, jaką do was czuję. Chcę wam powiedzieć jedno: nie dajcie się okraść z nadziei! Pomyślcie, wy, którzy jesteście dla mnie tak drodzy, o ileż bardziej jesteście cenni i umiłowani w oczach Boga, który nigdy nie zawodzi tych, którzy w Nim pokładają nadzieję! Macie wspaniałą misję, wszyscy, poczynając od waszych przywódców politycznych: jest to misja odwrócenia kartki, aby przetrzeć nowe szlaki, nowe drogi pojednania i przebaczenia, pokojowego współistnienia i rozwoju. Jest to misja, którą musicie podjąć wspólnie. Misja, która oznacza patrzenie w przyszłość, patrzenie na wielu ludzi młodych na waszych ziemiach, tak bogatych w obietnice, a jednocześnie tak niespokojnych, aby zaoferować im jaśniejszą przyszłość. Młodzi marzą i zasługują na to, by te marzenia się spełniły, by nastały dni pokoju. Dla ich dobra należy przede wszystkim odłożyć broń, przezwyciężyć wszelkie urazy i zapisać nowe karty braterstwa.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym wam powiedzieć: łzy, które przelewacie na ziemi i modlitwy, które wznosicie do nieba, nie są daremne. Nadejdzie pocieszenie Boga, ponieważ ma On „zamiary pełne pokoju, a nie zguby” (Jr 29, 11). Także teraz, gdy cieszę się na spotkanie z wami, proszę, aby Boży pokój wypełnił wasze serca. Oczekując na możliwość zobaczenia waszych twarzy, poczucia się jak w domu w waszych żywych wspólnotach chrześcijańskich, objęcia was wszystkich moją obecnością i pobłogosławienia waszych ziem, moje modlitwy i moje miłość do was i waszych narodów stają się tym bardziej intensywne. Przesyłam wam moje serdeczne błogosławieństwo i proszę was wszystkich, abyście nadal modlili się za mnie. Dziękuję i... do zobaczenia wkrótce!

2022-07-02 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zaprasza seminarzystów do przyjaźni z Jezusem

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„To właśnie pierwszeństwo dane relacji z Jezusem, który nas nazywa «przyjaciółmi», pozwala żyć duchowością solidną, głęboką, a równocześnie angażującą i ciało” wskazał Ojciec Święty młodym klerykom i ich opiekunom. Franciszek przyjął na audiencji członków Papieskiego Międzyregionalnego Seminarium Duchownego Kampanii, placówki nietypowej, ponieważ formuje ona przyszłych księży wielu diecezji. Ojciec Święty zachęcał wychowanków do pogłębiania przyjaźni z Jezusem na wzór apostołów.

„Cała droga powołania, podobnie jak dla św. Piotra oraz pierwszych uczniów, toczy się wokół dialogu miłości, przyjaźni. W tym dialogu rozpoznajemy w Jezusie Mesjasza, Pana naszego życia, a On daje nam nowe imię, zawierające w sobie nasze powołanie, wskazujące na naszą misję, którą Ojciec zna i chroni od zawsze. Odkrycie naszego nowego imienia, trafniej nas opisującego, tego bardziej autentycznego, dokonuje się poprzez naszą zdolność, aby powoli nazywać różne doświadczenia ożywiające nasze bycie człowiekiem. Nazywanie rzeczy po imieniu jest pierwszym krokiem do poznania samego siebie, a tym samym do zrozumieniu woli Bożej co do naszego życia. Drodzy seminarzyści, nie bójcie się nazywać rzeczy po imieniu, patrzeć prosto w twarz prawdzie waszego życia oraz otworzyć się w przejrzystości i szczerości na innych, zwłaszcza na waszych formatorów, uciekając od pokusy formalizmu czy klerykalizmu” – powiedział Papież.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: papież chce się udać zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa

2022-08-14 18:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

episkopat.pl

Wolą papieża jest udanie się zarówno do Moskwy, jak i do Kijowa, z zamiarem położenia kresu wojnie. Stolica Apostolska stara się utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi, aby mieć możliwość rozmawiania z osobami i wspólnie stawiać czoła trudnościom – powiedział kardynał Pietro Parolin.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przebywa w tych dniach na wakacjach w Primiero w okolicach Trydentu. Pytany przez GianAngelo Pistoia dla La Voce del NordEst najbliższy współpracownik Ojca Świętego zaznaczył, że jeśli do tej pory papież Franciszek nie pojechał do Rosji, to dlatego, że nie było odpowiednich warunków: „mamy nadzieję, że otworzy się jakiś promyk nadziei” - stwierdził watykański sekretarz odnosząc się do obecnych stosunków między Stolicą Apostolską a Rosją.

CZYTAJ DALEJ

40 lat ze św. Maksymilianem

2022-08-14 21:39

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga przypomniał, że wszystko zaczyna się w ludzkim sercu: i wojna, i pokój.

Bp Maciej Małyga przypomniał, że wszystko zaczyna się w ludzkim sercu: i wojna, i pokój.

Wrocławska parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego przeżywała uroczystości odpustowe, a także jubileusz 40-lecia erygowania parafii i 25-lecia konsekracji kościoła. Sumie odpustowej przewodniczył bp Maciej Małyga.

– Pamiętam pierwszy odpust na ul. Drzewieckiego przy blokach. Ludzie zgromadzeni na trawie uczestniczyli w polowej Mszy odpustowej, której przewodniczył mój brat, śp. Stanisław Majda. I dokładnie 40 lat temu, podczas odpustowych uroczystości ku czci wtedy jeszcze błogosławionego Maksymiliana Kolbego, została erygowana nasza parafia – wspominał proboszcz wspólnoty na wrocławskim Gądowie. – Już w październiku jako parafianie mieliśmy możliwość uczestniczyć w kanonizacji w Watykanie. Było to dla nas wielkie przeżycie, nasza parafia dopiero co powstała. Prosiliśmy wtedy o kamień węgielny pod nasz kościół i otrzymaliśmy kamień z grobu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję