Reklama

Niedziela Wrocławska

Rolkarze w drodze do Matki Bożej

Po porannej Mszy św. w kościele pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie na trasę wyjechali pielgrzymi - rolkarze, którzy w ciągu czterech dni dotrą na Jasna Góra.

ks. Łukasz Romańczuk

Na rolkach na Jasną Górę pielgrzymuję po raz trzeci, ale pierwszy raz z Wrocławia. Dla mnie jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli wysiłku duchowego z wysiłkiem fizycznym - mówi Bartek. Z kolei Łukasz, który już cztery razy brał udział w tej pielgrzymce, podkreśla, że czuje się na niej jak w rodzinie. - W zasadzie wszyscy się tutaj znamy. Są też nowe osoby, które dziś dołączają do naszej rodziny rolkowej. Jedziemy w naszych intencjach i w nich się modlimy - podkreśla.

Od samego początku pielgrzymki obecna jest Paula, która pełni ważną rolę pilota. - Moim obowiązkiem jest jechanie na początku grupy. Znam trasę, więc odpowiadam za odpowiednie wskazanie kierunku i zabezpieczam przód pielgrzymki, aby można było bezpiecznie się poruszać po drodze, a samochody jadące z naprzeciwka widziały, że zbliżają się do pielgrzymki. Czasami zdarza się, że muszę kierować ruchem - zaznacza Paula Łuszczek.

Głównym Organizatorem rolkowej pielgrzymki jest Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco i Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" we Wrocławiu. Przewodnikiem grupy jest ks. Jerzy Babiak SDB. Pielgrzymi, po roku przerwy i problemami związanymi ze zgodami na przejazd mogli wrócić na trasę. - W tym roku doświadczyliśmy życzliwości Urzędu Wojewódzkiego. Podczas pielgrzymki mamy kontakt z parafiami, które odwiedzamy na trasie. Tu też doświadczamy życzliwości ze strony proboszczów, parafian, Kół Wiejskich. Ludzie czekają na nas, cieszą się naszą obecnością. W tym roku postanowiliśmy, że będziemy mówić o pokoju - zaznacza ks. Babiak.

Reklama

Pielgrzymom towarzyszy hasło: "Pokój zamiast wojny". - Będziemy mówić o niespokojnym świecie, sercu człowieka oraz o tym, jak być orędownikiem pokoju - zaznacza ks. przewodnik.

Przez cztery dni pielgrzymi wchodzą w konkretnym plan ramowy: - Na pielgrzymce wstajemy wcześnie rano, jemy śniadanie i wyruszamy w trasę. Zaczynamy od Godzinek o NPNMP, potem jest cisza, różaniec z intencjami, które odczytujemy. O godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, słuchamy słowa Bożego. Bardzo nam pomaga nasz bus z nagłośnieniem, który jedzie z przodu kolumny. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim. - podkreśla ks. Jerzy Babiak.

Pielgrzymi pokonują dziennie ok. 80 km. Dziś dotrą do Bierutowa. Jutro zatrzymają się na nocleg w Kluczborku, trzeciego dnia w Kamyku, by we wtorek dotrzeć na Jasną Górę. Msza św.

2022-07-02 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Kolbe - prorok nowoczesności

Niedziela Ogólnopolska 42/2007, str. 26

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

Szczególny świadek swoich czasów i szczególne świadectwo, jakie pozostawił, każą mi myśleć o nim jak o wyjątkowym Proroku XX wieku - Proroku Nowoczesności.
Od początku był niezwyczajny. Znana jest opowieść matki Maksymiliana o dwóch koronach - białej i czerwonej... Widzenie dziecka, w którym Niepokalana przepowiedziała mu przyszłość męczeńską... A potem, kiedy wybrał habit zakonny Braci Mniejszych Konwentualnych - nieustannie udowadniał, że całym sobą jest franciszkaninem, „szalonym” franciszkaninem, który pragnie przemawiać - do brata mikrofonu, samolotu, do siostry maszyny drukarskiej.
Wszystko, cokolwiek rodziło się w jego głowie - choć z początku prawie bez szans na powodzenie - w końcu stawało się faktem. Ten piękny Niepokalanów niech będzie tego przykładem... ale i Wydawnictwo „Rycerza Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje maryjne - zrób to (nie) sam!

2022-08-14 21:30

[ TEMATY ]

duchowość

Matka Boża

Maryja

Stock.Adobe

Tak często modlimy się za pośrednictwem Matki Bożej, mówi o Niej, ale czy tak naprawdę dobrze Ją znamy? Czy da się zawiązać z kimś trwałą więź, znając tą osobę tylko „z widzenia”? 15 sierpnia to dobry czas, aby lepiej poznać Maryję! Z pomocą przychodzi książka „Nocą szukałam” ks. Michała Lubowickiego.

W naszym życiu nieustannie na coś czekamy. Na kolejny weekend, kolejny słoneczny dzień czy dzień wypłaty w pracy. Nasze życie na dobre związane jest z czasem oczekiwania. W rzeczywistości wiary też przecież czekamy. I warto ten czas oczekiwania dobrze wykorzystać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję