Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Rosjanie zniszczyli kolejny magazyn żywności

Rosjanie zniszczyli kolejny magazyn żywności, tym razem w Odessie. Dzięki niemu można było wykarmić tysiące głodujących. To zaplanowana strategia mająca na celu wyniszczenie Ukrainy, podobnie jak podpalanie pól tuż przed żniwami – uważa abp Światosław Szewczuk. W swoim codziennym przesłaniu zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zapewnił, że pomimo intensywnych ataków, szczególnie w obwodach ługańskim i donieckim, Ukraina nie podda się.

[ TEMATY ]

żywność

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

pl.wikipedia.org

Abp Szewczuk przebywa aktualnie w Przemyślu, gdzie przewodniczy rozpoczynającemu się dziś Synodowi Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z całego świata. To pierwsze tego typu spotkanie od 2019 r., później biskupi kontaktowali się ze sobą wyłącznie online. Ze względu na rosyjską inwazjęk, Synod nie mógł odbyć się w Kijowie. Głównym tematem są sposoby działania Kościoła w czasie wojny, zwłaszcza utrudnienia duszpasterskie.

Kontynuując rozważania na temat zasad walki duchowej abp Szewczuk przypomniał, że ilekroć przeciwstawiamy się złu, walczymy o wolność. Każde zniewolenie ma bowiem swoje źródło w działaniu złego ducha. Aby się uwolnić potrzebne są trzy kroki: uświadomienie sobie zniewolenia, sprzeciw, a następnie pozbycie się zła. „Liczne przykłady pokazują, że można uwolnić się od grzechu, ale trzeba tego chcieć. Tam, gdzie człowiek wyraża skruchę, tam przychodzi Boże błogosławieństwo” – zapewnił hierarcha.

„Witam was z serca Synodu Biskupów Kościoła Greckokatolickiego, który zebrał się w Przemyślu. Dziś wspominamy narodziny św. Jana Chrzciciela. Dzięki temu spotkaniu my także chcemy nabrać odwagi i siły, by być głosem wołającym na pustyni, niosącym Słowo Boże; Słowo zwycięstwa i wyzwolenia, pociechy i uzdrowienia. Będziemy modlić się, aby Bóg posyłał nam Ducha Świętego, który pomaga ludziom w odzyskaniu wolności poprzez dar skruchy. Skrucha nie jest naszym dziełem, ale Bożym darem. Modlimy się, abyśmy razem przynieśli jej owoce. Dawniej zanim ukraińskie wojska szły w bój, żołnierze najpierw przystępowali do spowiedzi, aby pokajać się za swoje grzechy i dopiero uzyskując Boże przebaczenie byli gotowi oddać swoje życie za ojczyznę. Boże, błogosław Ukrainę i jej wojsko. Spraw, abyśmy byli narodem, który niesie przesłanie Bożego Miłosierdzia Ukrainie i całemu światu“ – powiedział abp Światosław Szewczuk.

2022-07-07 16:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: każdego dnia padamy ofiarą rosyjskiego terroryzmu

[ TEMATY ]

terroryzm

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Dzień Niepodległości minął na Ukrainie wśród dźwięku ostrzegawczych alarmów i zmasowanych ostrzałów rakietowych na terytorium całego kraju. Doszło do jednego z najkrwawszych ataków terrorystycznych, jakich dopuściła się Rosja od rozpoczęcia inwazji. W wyniku zbombardowania stacji kolejowej w obwodzie dniepropietrowskim życie straciło 25 osób, a prawie 50 zostało rannych. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

W swoim codziennym orędziu abp Szewczuk zapewnił, że codzienne ataki terrorystyczne wymierzone w cywilów oraz mordy dokonywane na niewinnych mieszkańcach terytoriów okupowanych, nie załamią ducha obrońców Ukrainy i nie podkopią morale żołnierzy.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się o jedność Kościoła i pokój na Ukrainie

2022-11-30 10:32

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zapewnił o swej miłości i modlitwie Kościół prawosławny Konstantynopola, a zwłaszcza patriarchę Bartłomieja. Zapewnił też o swej modlitwie udręczony naród ukraiński

Dzisiaj obchodzimy święto apostoła św. Andrzeja, brata Szymona Piotra, patrona Kościoła w Konstantynopolu, gdzie udała się jak zwykle delegacja Stolicy Apostolskiej. Pragnę wyrazić moją szczególną miłość mojemu drogiemu bratu, Patriarsze Bartłomiejowi I, i całemu Kościołowi Konstantynopola. Niech wstawiennictwo świętych braci apostołów Piotra i Andrzeja, pozwoli wkrótce całemu Kościołowi cieszyć się pełną jednością i pokojem na całym świecie, zwłaszcza w tym czasie na naszej umiłowanej udręczonej Ukrainie, zawsze obecnej w naszych sercach i w naszych modlitwach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję