Reklama

Kościół

Bp Bryl do młodych: Panu Jezusowi zależy na was

- Niech ten czas będzie czasem spotkania, które daje siłę, żeby nasze życie było lepsze i piękniejsze - powiedział biskup kaliski Damian Bryl do młodzieży uczestniczącej w Spotkaniu Młodych w Wołczynie, które potrwa do piątku, 15 lipca. Spotkanie, którego organizatorami są Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej, odbywa się już po raz dwudziesty ósmy. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: ,,Miłością odżywieni”.

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Uczestników spotkania odwiedził dzisiaj biskup kaliski Damian Bryl, który odprawił Mszę św. W homilii celebrans zachęcał młodych, aby otwarli swoje serce dla Jezusa. – Chciałbym modlić się, abyśmy umieli otworzyć nasze serca, by Jezus mógł wejść w nie, dotknąć ich, żeby mogło dokonać się spotkanie. To spotkanie w Wołczynie jest szansą na to, żeby mogło się dokonać głębokie spotkanie serca – mówił bp Bryl.

Podkreślał, że Chrystus zaprasza człowieka, aby w wolności dokonał wyboru pójścia z Nim przez życie. – Zadbajmy, abyśmy czegoś nie przegapili. To jest wielka szansa. Doświadczyć spotkania, doświadczyć bliskości, która jest obdarowaniem, bliskości, która jest ożywiająca, bliskości, która jest przemieniająca – akcentował kaznodzieja.

Zaprosił młodych, aby mieli odwagę przyjąć Jezusa. – Jezus przychodzi dlatego, że Mu zależy na nas. Chce być blisko, ale zawsze szanując nas. Niech ten czas będzie czasem spotkania, które ożywia, daje siłę, żeby nasze życie było lepsze i piękniejsze – zaznaczył biskup kaliski.

Reklama

Każdego dnia są konferencje i spotkania z gośćmi. Tegoroczni prelegenci to: Tymoteusz Filar, Sebastian Kubis, s. Aleksandra Szyborska, Magdalena Myjak, ks. Michał Pabiańczyk.

Spotkaniu Młodych towarzyszą koncerty zespołów: Carrantuohill, Muode Koty, Kap’Ela. W programie znalazły się także atrakcje sportowe, m.in. mecz piłki nożnej kapucyni kontra reszta świata. Spotkanie Młodych zakończy się w piątek, 16 lipca, Eucharystią i rozesłaniem.

Młodzi uczestnicy podkreślają, że spotkania zbliżają ich do Boga. Weronika z Krosna po raz trzeci uczestniczy w Spotkaniu Młodych w Wołczynie. – To jest takie miejsce, gdzie panuje rodzinna atmosfera, gdzie można spotkać młodych ludzi, którzy żyją tymi samymi wartościami, gdzie można posłuchać wspaniałych koncertów. W tym roku bardzo przemawia do mnie temat „Miłością odżywieni”. Poza tym człowiek wyjeżdża stąd uduchowiony – powiedziała uczestniczka.

Po raz pierwszy do Wołczyna przyjechał Antek z Ropczyc. – Do udziału w Spotkaniu Młodych zachęcił mnie mój brat, który był tutaj już kilka razy i zawsze z radością opowiadał o tym wydarzeniu. Zaciekawiło mnie to i bardzo cieszę się, że tutaj przyjechałem. To dla mnie czas modlitwy i osobistego spotkania z Bogiem. Dzisiaj oczekuję nabożeństwa pokuty i myślę, że to będzie dla mnie owocne przeżycie – zaznaczył uczestnik.

2022-07-13 08:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagubieni w środku świata

Nadarzyła się okazja spotkania z dużą grupą młodych ludzi (200 osób), zaangażowanych w Kościele, którym w anonimowej ankiecie zostały postawione pytania o ich problemy osobiste i udział w życiu parafii. 90 proc. tej grupy stanowili uczniowie szkół średnich, studenci oraz młodzi, którzy podjęli już pracę zawodową. Analiza odpowiedzi będzie więc próbą refleksji na temat społecznej kondycji młodego człowieka i jego zaangażowania w życie parafialne. – Żyjemy w epoce wielkich zmian, a nawet – jak mówi papież Franciszek – „w sytuacji zmian epoki”. Może więc warto przyjrzeć się zmianom, jakie dokonują się wśród naszych wiernych, abyśmy nie byli nimi zaskoczeni

Każdy człowiek ma w życiu swoje problemy, które są przecież częścią ludzkiej egzystencji. Być może w młodości ujawniają się one bardziej intensywnie. Dlatego młodzi ludzie wierzący zostali zapytani: „Co jest twoim największym problemem w życiu?”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję