Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 153. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska już u celu

„Wspólna droga” z Piotrkowa Tryb. na Jasną Górę już za nimi. Przez 4 dni uświadamiali sobie, że jesteśmy Kościołem i że wszyscy jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, wierni tradycji, przychodzą od 153 lat. W trzech grupach dotarło 463 pątników.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Piotrków Trybunalski

Karol Porwich/Niedziela

- Pielgrzymka to dobry sposób, by doświadczyć wspólnoty Kościoła - zauważył ks. Paweł Słabaszewski, kierownik 153. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej, która odbywała się pod hasłem „Wspólna droga”, to w nawiązaniu do trwającego w Kościele synodu.

Jak zauważył kapłan „dzisiaj ludzie mają poczucie, że z wyznawaną wiarą są sami, a pielgrzymka pokazuje, że obok nas są inni, którzy myślą podobnie, mają takie same wartości”. - To dodaje odwagi i siły, by Tego w Którego wierzę nie wstydzić się - podkreślił kierownik pielgrzymki. Dodał, że rekolekcje w drodze, to dobry czas, by uczyć się odpowiedzialności za Kościół, by zobaczyć, że w Kościele każdy ma swoje miejsce i swoją misję.

- Pielgrzymuję siódmy raz, wspólnota dodaje mi sił - potwierdził pan Stefan i podkreślił, że czym więcej kilometrów w nogach, tym więcej ma werwy, bo właśnie wspólna droga, modlitwa, śpiew, unoszą go.

Piotrkowska kompania przychodzi zawsze na odpust Matki Bożej Szkaplerznej. - To nasza tradycja - mówią z dumą i podkreślają, że bardzo chcą ją pielęgnować.

Pątnicy przemierzali szlak w trzech grupach: maryjnej, patriotycznej i młodzieżowej św. Jana Pawła II.

Ola jest przedstawicielką młodych. - Złożyłam przy figurze Matki Bożej kwiaty, żeby podziękować Jej za wszystko i prosić o zdrowie dla rodziny. Mamy bardzo dużo piosenek, układów muzycznych, czujemy się bardzo swobodnie i dzięki temu jest nam wspaniale - powiedziała.

Ks. Jacek Tyluś kierownik grupy pierwszej zauważył, że charakteryzuje się ona tym, że szybko idzie, z pośpiechem, i zawsze jest przed czasem na postoju. - Jest to grupa maryjna, więc w drodze były rozważenia o Matce Bożej. Przybywamy na odpust Matki Bożej Szkaplerznej i pięknym zwyczajem naszej grupy jest to, że o północy, kiedy już jest 16 lipca celebrujemy Mszę św. i sporo osób przyjmuje szkaplerz. To jest zobowiązanie do końca życia, które przekłada się na codzienność - podkreślił kapłan.

Reklama

Po dwóch latach obostrzeń tegoroczna pielgrzymka odbywała się w tradycyjnej formule, z trzema noclegami na trasie.

Piotrkowscy pielgrzymi jutro o 8.15 wezmą udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Pozostaną na Jasnej Górze do sobotniego odpustu.

2022-07-14 18:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę

7 czerwca 2014 r. na Jasnej Górze będzie miała miejsce II Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Mszy Św. na wałach jasnogórskich będzie przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Józef Zawitkowski z Łowicza. Swój udział zapowiedział także Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Żywego Różańca J.E. Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję