Reklama

Jasna Góra

Pierwszy wakacyjny szczyt

Na Jasnej Górze rozpoczął się pierwszy wakacyjny szczyt pielgrzymkowy związany ze wspomnieniem Matki Bożej Szkaplerznej .

Niektóre grupy już przybyły, jak pielgrzymka piotrkowska, kolejne wejdą 15 lipca, od rana. Zwyczajem wielu z nich jest to, że pozostają w sanktuarium nawet kilka dni.

Dotrą 42. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka i 88. Piesza Pielgrzymka Poznańska.

Przemyska kompania odprawiała rekolekcje pod hasłem: „Z Maryją niesiemy pokój”. Czyniła to w 10. grupach pod opieką swych świętych patronów. Pątnicy przeszli ok. 380 km.

Reklama

Niektórzy pielgrzymi duchowi, czyli ci którzy nie mogli wyruszyć na szlak, są już na Jasnej Górze, bo podejmują nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej.

Wejście pielgrzymki przemyskiej przewidziano ok. godz. 9.30. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej.

88. Pieszej Pielgrzymce Poznańskiej towarzyszy hasło „Oto stało się nowe”. 12 nazwom grup przypisano konkretną charakterystykę. Są więc wspólnoty: wycieszenia, uwielbienia, biblijna, młodzieżowa, czy rodzinna. Trasa pielgrzymki liczy ok. 300 km i jest podzielona na 8 etapów.

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański przed wyjściem kompanii przypominał, że „ograniczenie wygód, czasu spoczynku, posiłków, konfrontacja z kaprysami pogody weryfikują siłę ducha, są sprawdzianem wierności przyjętym wobec Boga zobowiązaniom. Tylko wytrwali pozostają na drodze aż do końca”.

Wejście pieszej pielgrzymki poznańskiej zaplanowane jest na g. 12.15, natomiast Msza św. na g. 16.00 na Szczycie.

Obok dwóch diecezjalnych pielgrzymek tradycyjnie na Matkę Bożą Szkaplerzną przybywają też mniejsze grupy. Dla wielu to już tradycja. Np. mieszkańcy Trzebuni przychodzą co najmniej od połowy XIX wieku, a pielgrzymują właśnie teraz, żeby wrócić do domów na żniwa.

Także mieszkańcy Trzemeśni zachowują tradycję. Od 39 lat przybywają właśnie na święto 16 lipca. Są już także np. wierni z Rozprzy.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

2022-07-14 20:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczął się pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymki

Łukasz Masłowski

Przede wszystkim błaganie o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, ale też modlitwa za Kościół i trwający w nim synod, za młodych o wiarę i wierność chrześcijańskim wartościom - to intencje tegorocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Rozpoczął się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia przybywać teraz będą duże diecezjalne grupy, a w nich tysiące pątników.

W sumie w tygodniu poprzedzającym święto, a więc od 8 do 14 sierpnia dotrze ponad 30 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych. Po przerwie spowodowanej pandemią, która wymusiła znaczne ograniczenia w ruchu pielgrzymkowym, choć go nie zatrzymała, ten rok przynosi ponowne ożywienie i znaczący wzrost uczestników rekolekcji w drodze.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję