Reklama

Jasna Góra

„Wystąpić w dobrych zawodach” - aż 7 pielgrzymek biegowych na Jasnej Górze

- Nie demonstrujemy, że jesteśmy sprawni i silni, ale chcemy pokazać, że wierzymy – podkreślali uczestnicy pielgrzymek biegowych. W czwartek na Jasnej Górze spotkali się biegacze z Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Kobierna, Wrocławia, Lubomi, Starych Budkowic i Bytowa. Ofiarowali modlitwę w intencji pokoju dla Ukrainy i naszej Ojczyzny, o powołania kapłańskie i zakonne. Wśród nich była ośmioletnia Blanka, ks. Sebastian, który powołanie „wybiegał” i Czesław, który pisze wiersze także w czasie pielgrzymowania do Częstochowy.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Z Ostrowa Wielkopolskiego 10 pątników wyruszyło wczoraj o 3.30 po Mszy św. biegaczy na trasie wspierały członkinie Akcji Katolickiej, dbając o napoje i posiłki, bo organizatorem pielgrzymki jest właśnie Akcja Katolicka przy parafii św. Pawła Apostoła. Tomasz Stodolski od początku zaangażowany jest w organizacje i przebieg tej pielgrzymki i wyjaśnia, że pielgrzymki biegowe na jasna Górę, to nie demonstracja siły i sprawności, ale pragnienie pokazania wiary i dzielenia się nią. Dotarł także ks. Sebastian Taczka, który biegał jeszcze jako chłopiec. Jak podkreślają biegacze z ich pielgrzymki w ciągu 24 lat jej trwania wyrosło 4 kapłanów. Cieszą się także, że z ich parafii od 12 lat są wciąż wyświęcani nowi księża.

W 16. Pielgrzymce z Ostrzeszowa dotarło 11 pątników. Pokonali sztafetowo 160 km w 2 dni.

Paulina Szymiczek przybiegła z grupą 8 osób z Lubomi. Przed Jasną Góra dołączyli do 100 pieszych i 150 rowerzystów ze swojej parafii św. Marii Magdaleny. Na Jasnej Górze powitali ją mąż, teściowa i półtoraroczna córeczka oraz 5-letni synek, bo to w ich intencji, o błogosławieństwo dla nich pobiegła pani Paulina.

Z Kobierna w ciągu doby non-stop, sztafetowo, 22 pielgrzymów pokonało 192 km. To ich 21. pielgrzymka. Wybiegli wczoraj z parafii św. Wojciecha po Mszy św. o 18.00. Biegli też w nocy. – Modliliśmy się o zakończenie wojny w Ukrainie i za naszą Ojczyznę - powiedział Krzysztof Kasprzak. W pielgrzymce wzięła udział 8-letnia Blanka z rodziną. W tej grupie są także mieszkańcy Krotoszyna czy Koźmina. - Bo pielgrzymka łączy - uśmiecha się pan Krzysztof. Czesław Sienkiewicz jest jednym z najstarszych uczestników, pisze wiersze. Nawet w biegu odnajduje natchnienie, bo jak zapisał „dobiegać chce życie, poszukać tego, co inni zgubili”. Dla niego każdy oddech i każdy krok jest modlitwą, bo kiedy człowiek się trudzi, wszystko staje się głębsze – wyjaśnił.

Reklama

3 kobiety, 3 mężczyzn i ksiądz – to z kolei ekipa, która przybiegła ze Starych Budkowic w diec. opolskiej. W sztafecie pokonali 80 km. Choć pielgrzymka 13. , to jak wyjaśnił ks. Waldemar Klose jest bardzo spontaniczna „biegniemy dla Boga, dla siebie, dla ludzi”

12 biegaczy z Bytowa na Kaszubach ofiarowało modlitwę i trud 3720 km. W tym roku, podobnie jak było to przez ostatnie dwa lata, „wybiegali je” w swoim miejscu zamieszkania prze czerwiec i lipiec. Dziś na Jasną Górę dojechali. Towarzyszyło im zachęta św. Filipa Neri: „Bądźcie dobrzy, jeżeli potraficie”. A z racji Roku Jubileuszowego 400 lat kanonizacji założyciela filipinówproszono też o nowe powołania do zgromadzenia.

To już tak 3 rok z rzędu, kiedy pielgrzymi nie biegną wprost z Bytowa na Jasną Górę. - Pandemia z obostrzeniami zrobiła swoje. Trudno nam było wrócić do tego co przed covid. To jednak 500 km w 5 dni - tłumaczył ks. Krzysztof Szary, filipin i podkreślił, że biegacze z Bytowa zdeterminowani są w modlitwie, nie w formie pielgrzymowania.

- Oczywiście dziękczynienie za św. Jana Pawła II, to nasza stała intencja, i to co łączy nas wszystkich, czyli modlitwa o pokój w Ukrainie i na świecie, pomyślność naszej Ojczyzny oraz liczne powołania kapłańskie i zakonne – wymieniał intencje ks. Szary.

Podziel się cytatem

Reklama

Bytowska pielgrzymka biegowa na Jasną Górę to pionierka wśród tego typu inicjatyw. Pielgrzymują od 33 lat.

Do biegaczy „z tradycją” już po raz drugi dołączyło 11 maratończyków z Wrocławia, którzy pokonali 165 km.

Bieganie, obok jazdy na rowerze, staje się coraz popularniejszą formą rekolekcji w drodze.

2022-07-29 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy dar od papieża Franciszka dla Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Sanktuarium otrzymało przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli ma „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających to święte miejsce. To odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę Paulinów dla pobożności wiernych i ze względu na dobro duchowe milionów pielgrzymów przybywających do częstochowskiego klasztoru.

Uzyskiwanie różnych odpustów w sanktuariach to przywilej wielu miejsc na świecie, otrzymywany z zasady z racji rocznic czy też jubileuszy. Odpust zaś dany przez Stolicę Apostolską na sposób stały, to czyli bez konieczności ponawiania, to już wyróżnienie szczególne.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję