Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Korony, sukienki, intrady - wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach

Wdzięczność pielgrzymów wyrażona w wotach, zwłaszcza biżuteryjnych jest widoczna w dekorowaniu obrazu sukniami. Jest ich kilkanaście, piękne darem ludzi, dostojne kunsztem klejnotów.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

WŁĄCZ WERSJĘ AUDIO

Każda z nich tajemnicza, niepowtarzalna: diamentowa, rubinowa, perłowa, bursztynowa… – jest darem dla Królowej.

Podziel się cytatem

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Co roku, kilka dni przed Wielkanocą Ojcowie Paulini zmieniają suknię na obrazie, czekamy z bijącymi sercami, w jakiej sukni Maryja, będzie królować w danym roku, bo jest to niespodzianka. Korony zdobiące postaci Jezusa i Maryi od 300 lat, wśród nich korony papieskie, zmieniane są przy okazji ważnego Jubileuszu. Dla nas pokolenia JPII, wielkie znaczenie mają korony od św. Jana Pawła II z napisem „TOTUS TUUS” gdyż Ojciec święty poświęcił je dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia 2005r.

Magdalena Pijewska/Niedziela

Matka Boża jest Królową Naszego Narodu, naszych serc, więc spotkanie z Nią w kaplicy, to audiencja u Królowej. Jakże podniosłym, wzruszającym momentem są powitania i pożegnania z Matką, podczas odsłonięcia czy zasłonięcia Obrazu, gdy z jasnogórskiej empory rozlega się muzyka, intrada królewska, zawsze odgrywana na żywo, bo w naszej Ikonie Matka Boża jest Obecnością - misterium widziane oczami duszy i serca.
Tu mieszka nasza Matka! Cała dla wszystkich swoich dzieci!

Intrada Królewska

Reklama

Intrada to krótki utwór muzyczny o charakterze fanfar lub intonacyjnego wstępu, przeznaczony na instrumenty dęte. Utwór ten zwykle otwiera lub rozpoczyna uroczystości. Na Jasnej Górze do czasów współczesnych dochowała się tylko „Intrada Królewska”, wykonywana przy odsłanianiu Cudownego Obrazu. Zapewne ułatwia ona pielgrzymom serdeczne powitanie i osobiste spotkanie z Jasnogórską Bogarodzicą i Królową Polski.

BPJG

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry.

2022-08-01 21:00

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję