Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra gotowa na tzw. pierwszy sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Jasna Góra już tętni pielgrzymkowym życiem, a przed największym odpustem przypadającym w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, to tętno maksymalnie przyśpieszy. Kustosz Jasnej Góry zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

- Gotowość wyraża się przede wszystkim w obecności kapłanów, którzy służą w konfesjonale i rozdzielają komunię świętą - zapewnia dalej kustosz i podkreśla, że na „sierpniowy szczyt pielgrzymkowy” czekają wszyscy zakonnicy.

Paulini i zaproszeni księża służą w jasnogórskich konfesjonałach w tzw. Wieczerniku (to namiot-kaplica na zewnątrz) w godz. od 6.00 do 19.30.

Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty: medyczny, informacyjny (Jasnogórskie Centrum Informacji), gastronomiczne oraz muzea.

Gospodarze Jasnej Góry zachęcają, by przestrzegać koniecznych zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych, przypominają też, że większość liturgii z udziałem pieszych pielgrzymów celebrowana jest na Szczycie, ale także i przed Kaplicą Matki Bożej znajduje się duży telebim i można uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem również stojąc na zewnątrz. Spowiedź odbywa się w Wieczerniku, a więc też na wolnym powietrzu. – Czuwamy, żeby nie brakowało dla pielgrzymów środków do dezynfekcji dłoni, też w sposób szczególny dbamy o sterylność sanitariatów, staramy się dezynfekować w pomieszczeniach zamkniętych powierzchnie, na których przebywają pielgrzymi, na klimatyzacji są zainstalowane specjalne filtry hp3 – zapewnia kustosz.

Od początku sierpnia do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w grupach zorganizowanych, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta spodziewanych jest ok. 56 tys. pielgrzymów pieszych i rowerowych.

Pielgrzymki w swojej różnorodności wracają po pandemii i jej obostrzeniach do pełnego wymiaru i tradycyjnego sposobu docierania na Jasną Górę. Choć covid-19 nie przerwał pielgrzymowania, to teraz następuje jego ożywienie.

Reklama

W drodze do Częstochowy są już m.in. pielgrzymi, którzy mają do pokonania najdłuższe trasy jak z Helu, Łukęcina czy Giżycka, a także te mniej typowe jak nauczycielskie „Warsztaty w Drodze”. Przybędą zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy: strażaków, żołnierzy, studentów czy rodzin.

Podziel się cytatem

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią odbędą się: 16. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i Ich Rodzin oraz Piesza Pielgrzymka Wojskowa. - Przez dwa lata, w czasie pandemii, ich nie było, bo mieli wiele obowiązków i wiele zajęć. W tym roku będą. 14 sierpnia wejdzie na Jasną Górę również Piesza Pielgrzymka Wojskowa. Będzie to też nasze szczególne dziękczynienie za ich posługę na granicy, za to, że dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie, bo widzimy, że czasy nie są łatwe – powiedział kustosz Jasnej Góry i dodał, że „od wieków, kiedy Polska czuła się zagrożona, nie tylko zwykły prosty lud pielgrzymował na Jasną Górę, ale też i wojsko przybywało tutaj, wiedząc i wierząc w to, że Maryja Hetmanka Narodu Polskiego będzie miała nasze wojsko w swojej opiece tak, byśmy mogli w pokoju i bezpieczeństwie żyć w naszej Ojczyźnie”.

Reklama

Na pielgrzymi szlak wyruszy w tym tygodniu i Warszawa (paulińska 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza, WAPM, Warszawsko-Praska i Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych ), i Kraków (42. Piesza Pielgrzymka Krakowska oraz dominikańska).

A już w najbliższy piątek, 5 sierpnia, wejdą grupy z arch. gnieźnieńskiej, dzień później, 6 sierpnia, 77. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i Arch. Katowickiej.

8 sierpnia swój cel osiągną pielgrzymki legnicka i świdnicka, 9 sierpnia dotrze pielgrzymka dominikańska z Krakowa, dzień później z arch. wrocławskiej. 11 sierpnia przybędą duże grupy z diec. ełckiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej i arch. krakowskiej, a 12 sierpnia z diec. sandomierskiej, toruńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, arch. gdańskiej (tu też kaszubska), białostockiej, Warmii oraz Młodzieży i Rodzin Różnych Dróg i Kultur. 13 i 14 sierpnia to szczyt pielgrzymkowy. Wejścia pątników rozpoczną się wczesnym rankiem i zakończą późnym popołudniem. Dotrze wtedy prawie 30 dużych grup, w tym pielgrzymi zza południowej granicy z paulińskiej parafii we Vranovie.

Przez dwa lata pandemii pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość pielgrzymowania. W 2020 r. wyruszali albo sami kapłani, albo niewielkie grupy przedstawicieli. Niektóre grupy szły w tzw. sztafecie, czyli poszczególne odcinki pokonywały inne osoby. W ubiegłym roku część pielgrzymek powróciła do tradycyjnej formy, dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych, popularne było też pielgrzymowanie duchowe, hybrydowe oraz rowerowe. „Trend rowerowy” nadal się utrzymuje, a wręcz można mówić o swego rodzaju boomie pielgrzymowania na dwóch kółkach.

Wśród uczestników pielgrzymek widać zmianę pokoleniową. Oczywiście nadal w pielgrzymkach nie brakuje młodzieży, ale teraz wśród uczestników spotyka się coraz więcej rodzin, zwłaszcza młodych.

Reklama

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielgrzymów, którzy łącząc się z nami duchowo, chcą być obecni na jasnogórskim placu, udało nam się uzyskać stosowne pozwolenia i postawiliśmy specjalny maszt na jasnogórskich błoniach do przekazu online wydarzeń z placu. Dzięki temu będzie można pokazać wejścia dużych pieszych pielgrzymek. Ci, którzy nie mogą osobiście być wówczas na Jasnej Górze, dzięki przekazowi multimedialnemu będą mogli być razem z nami duchowo i brać udział we wspólnej modlitwie - wyjaśnia kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak i dodaje, że to także umożliwi dotarcie z przekazem do tych, którzy są ciekawi tego, co nazywane jest religijnym i społecznym fenomenem na skalę światową. W dniach 13-14 sierpnia po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.

Największe natężenie ruchu pielgrzymkowego pieszego przypada w sierpniu. 15 i 26 sierpnia obchodzone będą główne uroczystości ku czci Matki Bożej.

Podziel się cytatem

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku.

2022-08-03 11:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami św. Bernadetty

Niedziela legnicka 31/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Dorota Niedźwiecka

Podczas redakcyjnej pielgrzymki po sanktuariach Europy, tym razem pielgrzymi diecezji legnickiej dotarli do Lourdes. To miejsce zawsze można opisywać na wiele sposobów...

Wieczorne nabożeństwo różańcowe w Lourdes prezentuje się imponująco. Tysiące ludzi różnych nacji: Francuzów, Portugalczyków, Polaków, Murzynów, Koreańczyków ciągną w wielobarwnym korowodzie wokół głównego placu przed bazyliką. Zapalone świece, które trzymają w dłoniach, przypominają migające w ciemności robaczki świętojańskie. Na placu rozlega się gromki głos tłumu: „Ave Maria”. Każdy dziesiątek jest odmawiany w innym języku. Wśród uczestników wyróżniają się kobiety w białych kostiumach i welonach. To opiekujące się w Lourdes chorymi pielęgniarki.

CZYTAJ DALEJ

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję