Reklama

Jasna Góra

#NiezbędnikPielgrzyma

Złote róże - jeden z symboli Jasnej Góry

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Sanktuarium Jasnogórskie znane jest na całym świecie przede wszystkim jako miejsce pielgrzymowania do Maryi - Matki Chrystusa, obecnej w szczególny sposób w Ikonie Jasnogórskiej.

Dla nas Polaków jest miejscem wyrażania naszych uczuć religijnych, ale też patriotycznych. Przez wieki urosło do rangi Sanktuarium Narodowego. Przychodzimy na Jasną Górę, do Królowej Polski, aby u stóp Jej tronu polecać nasze sprawy osobiste, rodzinne ale i naszej Ojczyzny, całego świata i Kościoła Świętego. Jasna Góra jest też symbolem wolności, dlatego Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej wizyty do Ojczyzny powiedział do pielgrzymów jasnogórskich: „Tu zawsze byliśmy wolni”.

Ojciec Święty przypomniał nam jak ważną rolę odegrała Jasna Góra w historii naszego kraju i narodu. Uświadomił jeszcze raz, nam Polakom, rolę Jasnej Góry w momentach zagrożenia naszej suwerenności, w chwilach trudnych, kiedy ta wolność nam została odebrana i potem w trudnym procesie zmagania się o wolną Polskę.

Jan Paweł II zawierzył siebie i Kościół święty Jasnogórskiej Pani słowami „Totus Tuus” - „Cały Twój” i 04 czerwca 1979 r. podarował dla Matki Bożej i Sanktuarium Jasnogórskiego pierwszą złotą różę (jest bardzo duża i umieszczona jest tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej).

Drugą złotą różę, przygotowaną już dla papieża Pawła VI w 1966 r. (władze PRL nie pozwoliły na przyjazd do Polski), ofiarował 26 maja 2006 r. podczas pielgrzymki do Polski Benedykt XVI śladami swojego wielkiego poprzednika - Jana Pawła II. Ta róża papieska wykonana została w kształcie krzyża oplecionego gałązkami róż i znajduje się na ołtarzu Matki Bożej - przy figurze św. Kazimierza.

Reklama

Trzecią złotą różę (umieszczona między poprzednimi różami) podarował papież Franciszek 28 lipca 2016 r. podczas wizyty w Kaplicy Matki Bożej przed rozpoczęciem Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim. Po zakończeniu uroczystej Mszy św. kończącej Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, Ojciec Święty udał się do Krakowa na Światowe Dni Młodych.

Róża Papieska, najwyższe rangą odznaczenie jakie przyznaje następca św. Piotra dla maryjnego sanktuarium, ma nie tylko charakter wotum, ale również charakter odznaczenia przyznawanego za jakieś szczególne zasługi. Jest to także wyraz żywej więzi Sanktuarium ze Stolicą Apostolską, dostrzeżenie wartości duchowych tego Sanktuarium.

Począwszy od pontyfikatu Leona IX (1049-1054) papieże w IV niedzielę Wielkiego Postu - niedzielę Laetare udawali się do bazyliki św. Krzyża trzymając w ręku złotą różę. To był znak pasji i zmartwychwstania Jezusa. Poświęcona w tym dniu złota róża papieska symbolizowała także radość i wesele na myśl o zbliżającej się Wielkanocy. Zwyczaj obdarowywania przez papieża złotą różą wybitnych członków kurii watykańskiej, a później także panujących, zwłaszcza monarchinie, znany jest więc od XI wieku, a osoba, która ją otrzymywała, miała za zadanie rozsiewać piękny zapach Jezusa zmartwychwstałego poprzez swoje życie poświęcone Chrystusowi i Jego Kościołowi.

Mazur/episkopat.pl

Pielgrzymi naśladują papieży i składają także swoje dary złote róże. Jest to wyraz ich miłości i wdzięczności za otrzymane łaski za przyczyną jasnogórskiej Pani. Kilka takich róż możemy zobaczyć w Muzeum 600-lecia.

Karol Porwich/Niedziela

Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry

2022-08-06 21:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra konfesjonałem Narodu

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra, a w szczególności Kaplica Cudownego Obrazu sama w sobie stanowi miejsce szczególnego zanurzenia się w obecności Bożej w Sercu Maryi. Na to miejsce przybywają tysiące pielgrzymów pragnących doświadczyć spotkania serca z Sercem Boga, ukojenia, zrozumienia, pocieszenia, po prostu bezwarunkowej miłości Boga udzielającego się przez wyjątkowe wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję