Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

10-lecie Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie 10 lat temu powstała idea założenia Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, została odprawiona 23 września Msza św. dziękczynna. Uczestniczyły w niej osoby, które bezpośrednio związane są ze wspieraniem dzieł i krzewieniem dziedzictwa sługi Bożego Jana Pawła II. Głównym celem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II jest troska o dziedzictwo polskiej kultury, propagowanie nauczania papieskiego oraz wsparcie finansowe Fundacji Jana Pawła II. Mieszkańcy Nowego Jorku i sąsiednich stanów mają możliwość na bieżąco śledzić działalność tej grupy. Staraniem zarządu bowiem wydawany jest specjalny biuletyn. Do Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II należą również parafianie z Manhattanu - Zenon Kraś i Jadwiga Kawa, którzy już od lat wspierają swoją modlitwą, pracą i donacjami to wielkie dzieło charytatywne. Możemy być wdzięczni za poświęcenie i ofiarność tych osób mieszkających na emigracji, którym w sposób szczególny zależy na krzewieniu dziedzictwa, jakie pozostawił Jan Paweł II.
Do zgromadzonych przemówił prezes Koła Mieczysław Pająk. Wspomniał m.in. osobę o. Krzysztofa Wieliczki OSPPE - prowincjała Zakonu Paulinów w USA, który asystował przy powstawaniu Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II i udzielał cennych wskazówek. Był również pierwszym kapelanem Koła. Na zakończenie uroczystości uczestnicy Mszy św. udali się przed pomnik Jana Pawła II, gdzie modlili się o jego rychłą beatyfikację i złożyli biało-czerwone kwiaty.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Zambia

Zmarł kard. Adam Kozłowiecki

W szpitalu w Lusace zmarł 28 września kard. Adam Kozłowiecki, od ponad 60 lat misjonarz w Zambii. Miał 96 lat.
Na wieść o śmierci polskiego Kardynała, Benedykt XVI przesłał telegram kondolencyjny na ręce obecnego metropolity abp. Telesphore’a George’a Mpundu. Z wdzięcznością przypomniał w nim gorliwą i bezinteresowną posługę biskupią i pracę misyjną Zmarłego, a szczególnie jego niezłomne zaangażowanie w głoszenie Ewangelii.
Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1937 r. w Lublinie. W 1955 r. ks. Adam Kozłowiecki został pierwszym biskupem Lusaki. Sakrę biskupią przyjął 11 września tegoż roku. Gdy papież Jan XXIII w 1959 r. ustanowił w Północnej Rodezji niezależną prowincję kościelną, obejmującej siedem diecezji sufraganalnych, bp Adam Kozłowiecki został 12 lipca 1959 r. podniesiony do godności arcybiskupa metropolity Lusaki. Sprowadził do Zambii kilka zgromadzeń zakonnych, męskich i żeńskich. Sam powołał do życia afrykańskie zgromadzenie zakonne na prawach diecezjalnych.
W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej, z okazji 60-lecia swego kapłaństwa, przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wietnam

Ewangelizacja przez naukę

Misjonarze klaretyni z Filipin rozpowszechniają w Wietnamie nagrania Ewangelii w języku angielskim. Są one przeznaczone do słuchania na najpopularniejszych dziś wśród młodzieży odtwarzaczach mp3. Cieszą się szczególnym zainteresowaniem Wietnamczyków pragnących się nauczyć angielskiego, ale mających trudności z wymową i rozumieniem tego języka.
Przygotowano je z pomocą księży sercanów i salezjanów, którzy bezpłatnie udostępnili do nagrań własne studia. Do sfinansowania projektu przyczynili się też Wietnamczycy mieszkający za granicą. Dotychczas komunistyczny rząd nie stwarzał przeszkód w jego realizacji.
W ostatnich latach klaretyni wydali też w Wietnamie Ewangelie w formie drukowanej, nie napotykając przy tym na przeszkody ze strony władz państwowych. Są oni obecni w tym kraju już od 2002 r. W ciągu ostatnich pięciu lat pracę w Wietnamie udało się rozpocząć ok. 20 misyjnym zgromadzeniom zakonnym.

Ludzie

Bp Jeffrey Steenson

Biskup z episkopalnej diecezji w Rio Grande w USA chce zostać katolikiem. O zamiarze złożenia rezygnacji z zarządzania episkopalną diecezją i przejścia na katolicyzm poinformował duchowieństwo. Swą prośbę przedłożył on obradującej w Nowym Orleanie Izbie Biskupów, która powinna ją przyjąć większością głosów.
Hierarcha zaznaczył, że nie zgadza się w swym sumieniu na prymat autonomicznych i niezależnych Kościołów lokalnych wobec całej Wspólnoty Anglikańskiej. Takie określenie relacji poszczególnych Kościołów anglikańskich proponują zwolennicy udzielania sakry osobom otwarcie przyznającym się do aktywności homoseksualnej czy błogosławienia związków osób tej samej płci.
Bp Steenson utożsamia siebie z tzw. ruchem oksfordzkim, do którego należał m.in. kard. John Henry Newman. Jego członkowie sprzeciwiali się rosnącej sekularyzacji społecznej oraz nawiązywali w Kościele anglikańskim do tradycji wczesnochrześcijańskiej. Bp Steenson to trzeci w bieżącym roku hierarcha Kościoła episkopalnego USA, który pragnie wstąpić do Kościoła katolickiego.

Krótko

W Nowym Jorku odbył się szczyt klimatyczny ONZ. Po raz pierwszy przedstawiciele 150 państw debatowali nad globalnym ociepleniem. Uczestnikiem szczytu był prezydent RP Lech Kaczyński. Jak twierdzą obserwatorzy, spotkanie nie przyniosło przełomu ze względu na postawę USA i Chin.

Niemcy zgłaszają coraz większe aspiracje. Angela Merkel na forum ONZ powiedziała, że Niemcom należy się stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa tej organizacji. Szanse Niemiec wydają się minimalne. Przeciw są mające decydujący głos Stany Zjednoczone.

Nie przez UE, ale przez Radę Europy wejdzie do kalendarza Dzień przeciw Karze Śmierci. Polska, sprzeciwiająca się tej inicjatywie, została przegłosowana. Dzień wyznaczono na 10 października.

Aleksander Kwaśniewski znów zaliczył alkoholową wpadkę, i znów na Wschodzie. Kwaśniewski miał wykład na jednej z kijowskich uczelni, na którym był pod wyraźnym wpływem alkoholu. Według sondażu przeprowadzonego zaraz po tym incydencie, 75 proc. Polaków uważa, że Kwaśniewski psuje wizerunek Polski za granicą.

W Iraku zanotowano kilkanaście śmiertelnych przypadków cholery. WHO ostrzega przed nasilającą się epidemią tej choroby, której przyczyną jest brudna woda i zakażone jedzenie.

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał kraje UE do izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Dziwnie współbrzmi to ze słowami byłego polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który radził Niemcom zaostrzenie polityki wobec Polski.

Zażegnano schizmę u amerykańskich anglikanów. Część Kościoła episkopalnego protestowała bowiem przeciw wyświęcaniu homoseksualistów na biskupów i udzielaniu ślubów parom homoseksualnym. Anglikanie doszli do porozumienia i zrezygnowano z tych praktyk.

Rosyjska Prokuratura Generalna po raz kolejny odmówiła zrehabilitowania cara Mikołaja II i jego rodziny, rozstrzelanych w 1918 r. przez bolszewików.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

[ TEMATY ]

chory

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję