Reklama

Niedziela Wrocławska

40 lat ze św. Maksymilianem

Wrocławska parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego przeżywała uroczystości odpustowe, a także jubileusz 40-lecia erygowania parafii i 25-lecia konsekracji kościoła. Sumie odpustowej przewodniczył bp Maciej Małyga.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga przypomniał, że wszystko zaczyna się w ludzkim sercu: i wojna, i pokój.

Bp Maciej Małyga przypomniał, że wszystko zaczyna się w ludzkim sercu: i wojna, i pokój.

– Pamiętam pierwszy odpust na ul. Drzewieckiego przy blokach. Ludzie zgromadzeni na trawie uczestniczyli w polowej Mszy odpustowej, której przewodniczył mój brat, śp. Stanisław Majda. I dokładnie 40 lat temu, podczas odpustowych uroczystości ku czci wtedy jeszcze błogosławionego Maksymiliana Kolbego, została erygowana nasza parafia – wspominał proboszcz wspólnoty na wrocławskim Gądowie. – Już w październiku jako parafianie mieliśmy możliwość uczestniczyć w kanonizacji w Watykanie. Było to dla nas wielkie przeżycie, nasza parafia dopiero co powstała. Prosiliśmy wtedy o kamień węgielny pod nasz kościół i otrzymaliśmy kamień z grobu św. Piotra.

– Dziękuje wam za waszą troskę i zaangażowanie. Wybudowaliście ten piękny kościół, dbacie o niego od lat, ale dbacie także o kościół waszego serca. Na ręce księdza prałata składam ogromne Bóg zapłać od księdza arcybiskupa Józefa Kupnego – mówił bp Małyga.

W homilii hierarcha przypomniał realia II wojny światowej, wielkie armie, walki toczące się na ziemi, w powietrzu, w wodzie i pod wodą, ogrom ludzkiej tragedii, a zarazem świadectwa ludzi takich, jak św. Maksymilian. – My, chrześcijanie, jesteśmy przekonani, że to wszystko zaczyna się w ludzkim sercu: i wojna, i pokój. W sercu, czyli w tym, co myślę, czego chcę, w moich pragnieniach, wyborach mojego sumienia – podkreślał bp Maciej. – Jeśli moje serce jest pełne słów: "chcę", "ja", "moje", "nienawidzę", to za tym sercem, za tymi słowami pójdzie życie człowieka. Jeśli człowiek o zepsutym sercu będzie zwykłym obywatelem, to zrobi awanturę na chodniku albo w swoim domu, ale jeśli ten sam człowiek otrzyma wielką władzę, milionowe armie, to wówczas zniszczy pół świata.

Prosił, by spojrzeć na serce Jezusa, gdy przekazuje przykazanie miłości, ofiarowuje siebie w Eucharystii, a zaraz potem bierze krzyż i oddaje życie za przyjaciół. Pełne miłości było też serce św. Maksymiliana. – Jego pragnieniem było, by tak oddać się Niepokalanej Maryi, być Jej rycerzem, aby w świecie budować królestwo Serca Jezusowego. To jest królestwo pokoju, a nie wojny, życia, a nie śmierci, łaski, a nie grzechu, miłości, a nie nienawiści – mówił. – To wszystko nas zaprasza, by zobaczyć swoje serce, co w nim jest, do czego ono dąży. Czy musiałbym się bać, gdybym usłyszał życzenia: "Niech się spełnią twoje najskrytsze marzenia"? Oby przez nasze serca rosło w świecie królestwo Serca Jezusa – modlił się biskup.

2022-08-14 21:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2022-10-04 07:17

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 9 października br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Rosa Cháveza

2022-10-04 12:30

[ TEMATY ]

kardynałowie

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji San Salvador (Salwador) przedstawioną przez Jego Eminencję kardynała Gregorio Rosa Cháveza – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 2 października b.r. salwadorski purpurat ukończył 80 rok życia.

Kardynał Gregorio Rosa Chávez był bliskim współpracownikiem świętego Oskara Arnulfa Romero (1917-1980), arcybiskupa San Salvadoru, obrońcy praw człowieka, świętego i męczennika Kościoła katolickiego. 17 lutego 1982 św. Jan Paweł II mianował ks. Rosę Cháveza biskupem pomocniczym San Salvadoru. Na konsystorzu 28 czerwca 2017 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i był to jedyny w swoim rodzaju przypadek, że purpurę otrzymał nie biskup diecezjalny, ale jego biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję