Reklama

Niedziela Legnicka

Instalacja proboszczowska w Olszanicy

Parafia w Olszanicy, przeżywała 14 sierpnia 2022 r. uroczystość tzw. instalacji nowego proboszcza. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a nowym proboszczem jest ks. Piotr Olszówka, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Jeleniej Górze.

Uroczystość przeżywał wraz ze swoją mamą, przedstawicielami rodziny, gośćmi i nowymi parafianami.

Obrzęd ma kilka swoich cech, do których należą: kanoniczne wprowadzenie nowego proboszcza do świątyni z odczytaniem dekretu biskupiego, ustanawiającego proboszcza; odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, z prośbą o Jego towarzyszenie w służbie parafii i życiu nowo ustanowionego proboszcza; oraz wskazaniem przez Biskupa trzech miejsc w świątyni nowemu proboszczowi, charakteryzujące jego posługę: ambonę, ołtarz i miejsce przewodniczenia.

Dekret biskupi informujący że z dniem 27 czerwca 2022 r. ks. Piotr Olszówka został ustanowiony proboszczem parafii w Olszanicy, odczytał ks. Marcin Duda, z sanktuarium Macierzyństwa Matki Bożej w Trzebiatowie, kolega ks. Piotra.

Ksiądz biskup i uroczyście wprowadzony w mury świątyni nowy proboszcz, zostali też powitani przez przedstawicieli parafii.

- Dzisiejsza uroczystość wprowadzenia nowego księdza proboszcza, to jednocześnie wielka modlitwa; i o błogosławieństwo dla księdza który będzie pełnił tę posługę tutaj, dla całej parafialnej wspólnoty, by wspólnie jako lud Boży, gromadzący się, słuchający, świętujący, proszący o przebaczenie, byśmy wspólnie wzrastali – mówił Biskup legnicki w wygłoszonej homilii.

- Parafia bowiem ma na celu nie tylko to, byśmy w wierze trwali, ale byśmy także w wierze wzrastali. Parafia ma na celu tworzenie miejsca, przestrzeni, okazji, do tego, by się miało gdzie spełniać polecenie Pana Jezusa: „Abyście szli i owoc przynosili” (J 15,16). Nie tylko żebyście szli i wracali, to też, ale także szli i owoc przynosili w życiu swojej codzienności – kontynuował Bp Andrzej.

- Niech więc dzisiejszy dzień modlitwy, radości i wiary, przemieni się w dobre uczestniczenie w liturgii, w dobre dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia i dobrą współpracę z księdzem proboszczem. Bo przecież posługa tego, który jest prezbiterem pośród ludu Bożego, to także posługa, relacje, nawiązywanie różnych więzi które służą Bożym dziełom, to także obecność we wszystkich radościach ale i smutkach i dramatach ludzkich, które w społeczności parafialnej zawsze się wydarzają. Księdzu proboszczowi pomagajcie. Bądźcie przy nim. Za księdza proboszcza się módlcie. Razem z nim budujcie królestwo Boże - apelował Biskup legnicki.

Reklama

- Dziękuję za zaufanie którym ksiądz Biskup mnie obdarzył, powierzając mi tę wspólnotę parafialną – mówił ks. Piotr Olszówka, w podziękowaniach skierowanych pd adresem uczestników tego wydarzenia i Biskupa, który wprowadził go w urząd. - Dziękuję za sprawowaną Mszę św. w intencji parafian. Muszę pamiętać o tym, że jestem dla tej wspólnoty proboszczem, ale że też razem z nimi jestem chrześcijaninem. I wszystko to, czego będę nauczał, głosił, czynił, żeby to wszystko było zgodne z Bożymi Przykazaniami, głosem Kościoła, głosem Biskupa, tak byśmy wspólnie wypełniając wolę Bożą, doszli do zbawienia – mówił nowo ustanowiony ks. Proboszcz.

Uroczystość zakończyło pasterskie błogosławieństwo bpa Andrzeja.


  

2022-08-14 21:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

RPD: rodzice znacznie gorzej oceniają sytuację swoich dzieci w szkole niż one same

2022-10-04 11:18

[ TEMATY ]

szkoła

Adobe Stock

Na niezadowolenie ze środowiska szkolnego wskazuje ok. 20 proc. uczniów. Połowie rodziców wydaje się, że ich dzieci odczuwają niechęć do szkoły. Jedną z przyczyn może być to, że szkoła kontaktuje się z rodzicami dopiero w sytuacjach kryzysowych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Rok temu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zlecił ogólnopolskie badanie naukowe jakości życia dzieci i młodzieży. Zapytano uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych o ich stosunek m.in. do szkoły, rodziny, kolegów, a także ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. W tym roku powtórzono badanie, ale tym razem zapytano rodziców, co sądzą ich dzieci o środowisku szkolnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję