Zaprezentowanie wizerunków Matki Bożej z różnych miast Polski, to główny cel emisji filatelistycznej. Jednym z pierwszych wprowadzonych do obiegu 12 sierpnia br. był znaczek pocztowy z wizerunkiem Matki Bożej Dzierżoniowskiej zwaną Matką Bożą Miłosierdzia, której fresk z około 1500 roku znajduje się w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie.
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem został odkryty podczas prac konserwatorskich prowadzonych we wnętrzu kościoła w 2008 r. Stanowi on część skromnego ołtarza, który znajdował się we wschodnim narożniku nawy południowej. Z zachowanych dokumentów wynika, że w kościele istniał kiedyś kult wizerunku Marii, który nosił nazwę ,,Salve Regina” od pierwszych słów pieśni, które w polskim tłumaczeniu brzmią następująco: Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia. Stąd właśnie zaczerpnięto współczesny tytuł dla odkrytego wizerunku Maryi: Matka Boska Dzierżoniowska – Matka Miłosierdzia. Obecnie wizerunek nosi szaty wotywne i korony wykonane przez pracownię, bursztynnika, złotnika, twórcy sztuki sakralnej, pochodzącego z Dzierżoniowa Mariusza Drapikowskiego. W 2017 r. koronacji fresku Matki Bożej dokonał bp Ignacy Dec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poczta Polska
Matka Boża Dzierżoniowska. Arkusz sprzedażny zawiera 9 sztuk znaczków.
Znaczki wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 40,5 x 54 mm, w nakładzie 117 000 sztuk każdego. Autorem projektu znaczka jest Paweł Myszka.
W tym roku przypada 5. rocznica koronacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia. Uroczysta Eucharystia jubileuszowa pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, będzie sprawowana 2 października o godz. 12. w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie.