Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Uczcili rocznicę Cudu nad Wisłą

Bp Ignacy Dec. Dbamy raczej o własny wizerunek niż o prawdę

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne już od 3 lat zaprasza mieszkańców stolicy diecezji do świętowania kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Cud nad Wisłą

Wniebowzięcie NMP

Świdnica Królowa Polski

ks. Mirosław Benedyk

Pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec

Pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec

Obchody odbyły się przy kościele NMP Królowej Polski, gdzie w 2020 r. powieszono pamiątkową tablicę. Rozpoczęły się one Mszą św., której w tym roku już po raz kolejny 14 sierpnia przewodniczył bp Ignacy Dec.

Widzieli Maryję

W homilii przypomniał wydarzenia sprzed ponad 100 lat podkreślając ich cudowne zakończenie. - Bolszewicy spychali już Polaków, ale wtedy nastąpiło apogeum bitwy. Rosjanie sami zaświadczyli o tym, że nad krzyżem, który trzymał w ręku ks. Ignacy Skorupka widzieli Matkę Bożą, która była ubrana w niebieskiej sukni. To spowodowało, że przestali strzelać, bo do Matki Bożej się nie strzela. Może takie mniemanie mieli ci prości żołnierze i tak postępowali, bo nie wszyscy byli bolszewikami. Bolszewicy wojnę wywołali, ale do boju poszedł zwyczajny lud. Od tego momentu, gdy od wybuchu granatu zginął ks. Ignacy Skorupka, żołnierze bolszewiccy zaczęli uciekać i nastąpił odwrót bolszewizmu na Wschód – zauważył biskup senior.

xmb

Przedstawiciele władz państwowych i lokalnych środowisk kombatanckich

Przedstawiciele władz państwowych i lokalnych środowisk kombatanckich

Reklama

Walka o prawdę

Hierarcha mówił o kłamstwach, które opowiadano po tych wydarzeniach, przypisując sukces jedynie ludzkim zdolnościom. Przekonywał, że współcześnie również potrzebna jest walka o prawdę o Bożym działaniu.

- Żyjemy dziś w świecie pełnym pozorów i iluzji. Przez internetowe ekrany płynie szerokim strumieniem szambo, które osadza się w naszych sercach i umysłach i wyobraźni. Dbamy raczej o własny wizerunek niż o prawdę. Udajemy ludzi, którymi nie jesteśmy. Połykamy ideologie oparte na kłamstwie i na podstępnie. Ideologie promujące postawy, które uznawano do tej pory za dewiacje, dziś uważa się jako jedynie słuszne, które trzeba zalegalizować i szerzyć w świecie. Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, że ta droga prowadzi do katastrofy człowieka, rodziny i narodu – przestrzegał bp Dec.

Dziękował też wojskowym za ich służbę Polsce i jej obywatelom. W podobnym tonie przemawiali też inni goście zgromadzeni po Mszy św. pod pamiątkową tablicą z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Cześć poległych uczczono apelem pamięci i salwą honorową, ale nie brakowało też wojskowej asysty i orkiestry dętej.

xmb

Zespół Góralski „Janicki” podczas uroczystej liturgii

Zespół Góralski „Janicki” podczas uroczystej liturgii

Dla uczestników przygotowano także piknik wojskowo-patriotyczny, gdzie można było na stoiskach obejrzeć broń, mundury i inne wojskowe przedmioty. Nie zabrakło także smacznego jedzenia, które pomogła przygotować Caritas Diecezji Świdnickiej. Zaprezentowały się też zespoły ludowe i góralskie.

xmb

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego

Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego
2022-08-15 18:30

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hubertus w Świdnicy. Myśliwi i leśniczy to prawdziwi strażnicy polskości i tradycji

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica Królowa Polski

hubertus

ks. Jan Gargasewicz

ks. Rafał Kozłowski

ks. Mirosław Benedyk

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Sztandary łowieckie stanowią ważną część polskiej symboliki łowieckiej

Obchodząc wspomnienie św. Huberta leśnicy i myśliwi okręgu wałbrzyskiego spotkali się na dorocznym pikniku zorganizowanym po raz pierwszy przy parafii NMP Królowej Polski na osiedlu Młodych.

- Cieszymy się, że możemy dziś gościć w naszej świątyni tych, którzy troszczą się o nasze zasoby leśne – mówił we wstępie do Mszy świętej miejscowy proboszcz ks. prał. Rafał Kozłowski, witając zgromadzonych w kościele leśników i myśliwych oraz członków Zarządu Okręgowego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu pod przewodnictwem Huberta Drzewieckiego - Łowczego Okręgowego i pracowników Nadleśnictwa Świdnica na czele z Nadleśniczym - Romanem Bereźnickim – głównych organizatorów wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję