Reklama

Niedziela Świdnicka

Wambierzyce. W duchowej stolicy Ziemi Kłodzkiej

Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego oraz festyn rodzinny zgromadziły tłumy wiernych na placu koronacyjnym Królowej Rodzin w Wambierzycach.

[ TEMATY ]

Wambierzyce

Wniebowzięcie NMP

Królowa Rodzin

Sylwia Jagódka

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Wszystko to z okazji parafialnego odpustu w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także kolejna już 42. rocznica koronacji pochodzącej z końca XIV wieku cudownej figurki Matki Bożej z dzieciątkiem i 13. rocznica ogłoszenia Wambierzyckiej Pani Patronką Ziemi Kłodzkiej.

Wiara całego Kościoła

W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch nawiązał do ogłoszonego przez papieża Piusa XII w 1950 roku dogmatu o Wniebowzięciu. – „Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu dni swego życia ziemskiego, została wzięta z duszą i ciałem do chwały niebieskiej” – przypomniał treść uroczystej proklamacji, podkreślając, że ta prawda stanowiła potwierdzenie wiary, którą wyrażały najstarsze pokolenia chrześcijan świętując tę uroczystość już po Soborze w Efezie w 431 roku. - W prawdę, że Maryja jako pierwsza ze stworzeń Bożych dostąpiła wypełnienia obietnic, które zawiera Nowe Przymierze Boga z ludźmi, nie wierzymy samotnie, ale wierzymy wraz z całym Kościołem – podkreślił homileta, przypominając, że Kościół jest najpiękniejszym darem Bożym, a za św. Augustynem powiedział, że każdy ma Ducha Świętego w takim stopniu, w jakim kocha Kościół. - I choć w Kościele są ryby dobre i złe, pszenica i kąkol, ale jeśli nasze spojrzenie zatrzyma się tylko na tym, co negatywne, wówczas już nie dostrzega się wielkiej i pięknej tajemnicy Kościoła, a przynależność do Niego nie budzi już radości – zauważył.

Sylwia Jagódka

Msza święta na placu koronacyjnym

Msza święta na placu koronacyjnym

Reklama

Miejsce zjednoczenia

- Wambierzyce są naszą stolicą duchowości i bardzo dobrze, że tutaj się spotykamy – podkreślił Maciej Awiżeń - Starosta Powiatu Kłodzkiego. W podobnym tonie dla lokalnych mediów wypowiadał się bp Adam Bałabuch, podkreślając, że wambierzyckie sanktuarium to ważne miejsce zarówno, dla miejscowej społeczności, jak i całej diecezji świdnickiej, a także dla wielu pielgrzymów z Polski i zza granicy, które na sposób duchowy bardzo nas jednoczy przy Matce Bożej. - Wszyscy są spragnieni spotkania z drugim człowiekiem i to się teraz właśnie dokonuje – zauważył o. Albert Krzywański, kustosz wambierzyckiego sanktuarium.

Sylwia Jagódka

Przybyłym na uroczystości odpustowe nie był straszny padający deszcz

Przybyłym na uroczystości odpustowe nie był straszny padający deszcz

Asystę honorową w czasie liturgii na placu koronacyjnym pełniła asysta honorowa 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga, która poprowadziła także apel poległych. Przedłużeniem świętowania był festyn rodzinny, na który zaprosili ojcowie franciszkanie, a który został zorganizowany w ramach polsko-czeskiego spotkania transgranicznego przy współpracy z Gminą Radków. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty florystyczne, kiermasz książki i animacje dla dzieci. Na scenie gościły kapele i zespoły ludowe.

Sylwia Jagódka

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw

Bp Adam Bałabuch poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety kwiatów, ziół i warzyw
2022-08-15 16:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Dziś, 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.

Wniebowzięcie Maryi to fakt, który w ostateczny sposób potwierdza Jej niezwykłą misję, jaka została powierzona Jej w zamyśle Bożym poczynając od Niepokalanego Poczęcia i Zwiastowania. Na wszystkich etapach swego ziemskiego pielgrzymowania Maryja coraz głębiej poznawała „jak wielkie rzeczy uczynił Jej Wszechmocny”. A wszystkie te „wielkie rzeczy” doznają we wniebowzięciu jakby ostatecznego zwieńczenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję