Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wizytą w Watykanie
Dziedzictwo narodowe
Reklama
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz wiceministrowie Tomasz Merta i Krzysztof Olendzki zostali przyjęci 24 października br. na audiencji generalnej przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Ministrowie oraz towarzyszący im przedstawiciele środowisk polskich muzealników i konserwatorów zabytków przekazali Ojcu Świętemu dokument „Zachowanie dziedzictwa - uniwersalne zobowiązanie”, zawierający podsumowanie działań podejmowanych przez państwo w ramach polityki promocji i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Min. Ujazdowski złożył też wizytę w Papieskiej Komisji Dóbr Kulturalnych Kościoła i Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej.
W latach 2005-2007 doszło do przełomowej zmiany systemu finansowania ochrony zabytków w Polsce. Wydatki budżetowe na ten cel wzrosły aż czterokrotnie. W ramach realizowanego przez Ministerstwo programu „Dziedzictwo kulturowe” w 2007 r. dofinansowano renowację ponad 350 zabytków, z czego większość stanowią obiekty sakralne. Wśród nich znalazły się m. in: kolegiata romańska w Tumie, klasztor i kościół Sióstr Wizytek w Warszawie, sanktuarium maryjne w Świętej Lipce, kościoły św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu, klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, klasztor Dominikanów w Jarosławiu i katedra w Łomży. Polska czynnie uczestniczy w międzynarodowym systemie ochrony dziedzictwa kulturowego UNESCO. W tym roku rząd zgłosił polskie propozycje do nowo tworzonej listy europejskiego dziedzictwa. Są wśród nich Wzgórze Lecha w Gnieźnie, kościół katedralny na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, część lubelskiej Starówki oraz Stocznia Gdańska.
25-lecie kanonizacji o. Kolbego
Świat potrzebuje Maksymilianów
Kończąca uroczystości 25-lecia kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego uroczysta Msza św. została odprawiona 21 października w Niepokalanowie.
Eucharystię pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika koncelebrowali m.in. biskupi z Niemiec, a także kard. Zenon Grocholewski, abp Kazimierz Nycz oraz generał Franciszkanów o. Marco Tasca.
Abp Michalik przybliżył postać o. Maksymiliana i wyraził przekonanie, że współczesny świat bardzo potrzebuje świętych Maksymilianów, którzy będą nas uczyć miłości do Chrystusa na wzór Niepokalanej.
Powiedział też, że Kościołowi w Polsce i na całym świecie potrzebni są dziennikarze sumienia. - Potrzebna jest TV Puls i TV Trwam, potrzebne są rozgłośnie radiowe, Radio Maryja i radia diecezjalne - mówił abp Michalik. - Ludzie pracujący w środkach przekazu to nadzieja na odrodzenie zdrowego rozsądku, promocję dobra i odnowę moralną - wyznał.
O. Grzegorz Bartosik, prowincjał prowincji warszawskiej, na której terenie znajduje się Niepokalanów, powiedział: - Niech o. Maksymilian uczy nas bezgranicznego zaufania Panu Bogu i Matce Najświętszej. Niech wzywa do gorliwości apostolskiej. Niech uczy nas miłości bez granic.
Nagroda dla o. prof. Napiórkowskiego
Rzym docenił polskiego teologa
Mariolog i ekumenista - o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv to wykładowca KUL-u, wychowawca wielu znanych teologów polskich i oddany propagator dialogu między religiami. 5 października 2007 r. w Rzymie na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym „Marianum”, specjalizującym się w mariologii, otrzymał prestiżową nagrodę Premio „Renè Laurentin - Pro Ancilla Domini”. Nagrodę „Na rzecz Służebnicy Pańskiej” - tak można spolszczyć jej nazwę - ustanowił Francuz René Laurentin, jeden z najwybitniejszych współczesnych mariologów, ekspert ostatniego Soboru, autor wielu znanych książek o Matce Bożej. Doceniony nagrodą dorobek o. Napiórkowskiego to ok. 500 pozycji naukowych i popularyzujących. Należą do niego studia nad mariologią Soboru Watykańskiego II, uprawianie mariologii w kontekście nauki o Chrystusie i Kościele oraz wieloletnie zaangażowanie na rzecz dialogu ekumenicznego, zwłaszcza katolicko-luterańskiego.
Wśród dotąd nagrodzonych są m.in. amerykański marianista - Johan Roten i niemiecki pallotyn - Franz Courth. (M. S.)
Krótko
Kilkudziesięciu polskich biskupów uczestniczyło 23 października w uroczystym pogrzebie biskupa seniora Ignacego Jeża, którego ciało spoczęło w krypcie bazyliki konkatedralnej w Kołobrzegu. Abp Marian Gołębiewski porównał w homilii życie zmarłego w wieku 93 lat Hierarchy do „pięknego, drogocennego, długiego różańca”, złożonego z 93 paciorków.
W ostatnich wyborach parlamentarnych, zdecydowanie zwyciężyło PO, zdobywając 41,51 proc. głosów i 209 mandatów w Sejmie. Na drugim miejscu uplasował się PiS - odpowiednio 32,11 proc. głosów i 166 mandatów. Kolejne miejsca zajęły LiD - 13,15 proc. i 53 miejsca w Sejmie oraz PSL - 8,91 proc. co dało 31 posłów. 1 mandat zdobyła Mniejszość Niemiecka. W Senacie też przewaga PO. Partia Donalda Tuska ma 60 senatorów, a ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego 39. Do Izby dostał się też Włodzimierz Cimoszewicz, który startował jako kandydat niezależny.
Zaczęły się spekulacje jak będzie wyglądało „czyszczenie państwa z ludzi PiS”. Na pierwszy rzut ma pójść CBA, później agencje rządowe oraz spółki Skarbu Państwa. Czyszczenie nie ominie też KRRiT.
Witold Kołodziejski został szefem KRRiT. Stanowisko wakowało od momentu, gdy zrezygnowała z niego Elżbieta Kruk, która startowała skutecznie w ostatnich wyborach do Sejmu.
Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że asesorzy nie mogą pełnić funkcji sędziów; wydawać wyroków, decydować o aresztach i rozpatrywać zażaleń. Jednocześnie Trybunał dał 18 miesięcy Sejmowi na wprowadzenie przepisów zgodnych z konstytucją.
Roman Giertych zrezygnował z kierowania LPR i ogłosił, że odchodzi z polityki i wraca do zawodu adwokata.
CBA zatrzymało 25 października Tomasza Lipca, byłego ministra sportu. Podejrzewa się go o przyjęcie korzyści majątkowej.
Rosną ceny pieczywa i przetworów mlecznych. Przyczyną jest słaby urodzaj i wzrost popytu w Chinach, gdzie polskie mleczarnie eksportują tanie w produkcji mleko w proszku.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik poinformował, że 5 listopada zostaną rozpoczęte odwierty w miejscu przypuszczalnego pochówku gen. Emila Fieldorfa ps. Nila na warszawskim Służewie. Generał został skazany na karę śmierci w sfingowanym procesie sądowym. Wyrok wykonano w mokotowskim więzieniu w lutym 1953 r., miejsca pochówku nie ujawniono.
Pomóż w rozwoju naszego portalu