Reklama

Kościół

Spotkanie kardynałów: bez konfliktu, kryzysu, polemiki

Nie ma żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki, wbrew temu, co czyta się się w gazetach. Jest wzajemne ubogacanie się – tak o atmosferze kończącego się dziś dwudniowego spotkania kolegium kardynalskiego mówią kardynałowie: Walter Kasper i Christoph Schönborn.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

197 kardynałów rozmawiało dziś w grupach językowych, których relatorzy przedstawili syntezy w obecności papieża.

Spotkanie zakończy sesja plenarna, w czasie której mowa będzie o Roku Jubileuszowym, przypadającym w 2025 roku. O 17.30 Franciszek odprawi z kardynałami Mszę św. w bazylice św. Piotra, zamykając dwudniową refleksję nad konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”.

- Uderzyła mnie spokojna atmosfera, synodalność, klimat dialogu, chęć pójścia naprzód a nie cofania się, wzajemnej współpracy pomimo różnic – powiedział kard. Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan dodał, że „wszyscy dziękowali papieżowi za jego prorocze słowa z wczoraj”. Dodał, że nie było „żadnej polemiki ani konfliktu, choć naturalnie sytuacja w różnych krajach jest odmienna: ale jedność nie jest uniformizmem”.

Reklama

Pytany o treść papieskiego wystąpienia, rozpoczynającego spotkanie, kard. Kasper poinformował, że oparte było na fragmencie z Dziejów Apostolskich o wyborze diakonów. Wyjaśnił, że „Kościół zareagował” wówczas na sytuację i „musi to robić również dzisiaj: trzeba reagować, rozważać sytuację w świetle Ewangelii i odpowiadać na nowe sytuacje”.

Z kolei według kard. Schönborna, dwudniowe obrady można podsumować słowami: „Iść naprzód”. – Synod to wspólne podążanie, a to, co zrobiliśmy, było jednym krokiem – stwierdził arcybiskup Wiednia. Ujawnił, że on sam mówił o reformie gospodarczej i finansowej, w której uczyniono już wielkie kroki naprzód, co jest „dobrym znakiem”. – Słuchamy siebie nawzajem w komunii. Pomimo różnic w sytuacji pomiędzy różnymi krajami, dochodzi do wzajemnego ubogacenia się – zaznaczył hierarcha.

Zwrócił uwagę na obecność najmłodszego członka kolegium kardynalskiego – Giorgio Marengo z Mongolii. – Jest bardzo lubiany – powiedział kard. Schönborn.

2022-08-30 15:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

[ TEMATY ]

papież

kardynałowie

rada

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pod przewodnictwem papieża Franciszka obraduje od dzisiaj do czwartku w Watykanie na swoim 31. posiedzeniu Rada Kardynałów. Jej członkowie wzięli dziś rano udział we Mszy św. celebrowanej przez papieża Franciszka w Domu Świętej Marty.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

CZYTAJ DALEJ

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję