Reklama

Szwecja widziana z „Niedzieli”

Tydzień temu aż trzy kolumny „Niedzieli” były poświęcone Szwecji. Opublikowaliśmy m.in. wywiad z polskim kapłanem, który od wielu lat przebywa w Szwecji. Tym razem spróbujemy wyjaśnić, co łączy „Niedzielę” ze Szwecją

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 28-31

Archiwum SCA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szwecja to państwo dobrobytu, które zbudowało swój sukces na własnych zasobach naturalnych, na osiągnięciach wybitnych wynalazców z Alfredem Noblem na czele, a także na pomysłowości innych naukowców i miejscowych inżynierów. W rankingu Światowego Forum Ekonomicznego szwedzka gospodarka została uznana za trzecią najbardziej konkurencyjną na świecie.

Uroki Szwecji

Szwecja należy do najciekawszych europejskich krajów pod względem ukształtowania terenu. Jej północny przylądek, już za kołem podbiegunowym, jest oddalony od południowego o niemal połowę długości Europy. Można tam spotkać wyjątkowe zjawiska, np. słońce polarne o północy i noc w południe. W zimie przez całą dobę panują ciemności, za to w środku lata słońce nigdy nie zachodzi. Są to słynne białe noce. W godzinach nocnych można wystawiać twarz do słońca i czytać bez lampy. Nieco na południe, w regionie Norrland, znajdują się wprost niewyobrażalne pod względem wielkości obszary leśne. W tym właśnie regionie położone jest prawie stutysięczne miasto Sundsvall, do niedawna zupełnie nam nieznane, ale - okazuje się - bardzo ważne dla naszego tygodnika. W Sundsvall pracuje całą parą nowoczesna fabryka, produkująca papier m.in. dla „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tam „rośnie” nasza „Niedziela”

Na tych łamach odkrywaliśmy już Szwecję jako baśniową krainę, którą w marzeniach mógł nawiedzić każdy z nas w swoim dzieciństwie, śledząc np. losy dzieci z Bullerbyn. Redaktorzy „Niedzieli” mieli jednak okazję odwiedzić Szwecję naprawdę i zobaczyć miejsce, gdzie „rośnie”nasza gazeta. Tak, to nie słowna pomyłka - „Niedziela” naprawdę rośnie w Szwecji, państwie bogatym w drewno. Pod koniec XIX wieku właściciele lasów z Sundsvall handlujący drewnem zbili wielkie majątki. Do pracy w tamtejszych lasach jeździli wtedy nawet polscy drwale. Obecnie przerób drewna na masę papierniczą i wytwórstwo papieru należy tam również do podstawowych gałęzi gospodarki. Szwecja to jeden z największych na świecie eksporterów celulozy. Szwedzki przemysł drzewno-papierniczy należy do najlepszych w świecie z punktu widzenia jakości oferowanych produktów oraz ich profilu ekologicznego. Dzięki nowoczesnym i zbilansowanym inwestycjom, przemyślanym i uwzględniającym wymagania ochrony środowiska decyzjom, a także doskonałemu surowcowi, jakiego dostarczają własne lasy, Szwecja od lat utrzymuje wysoką pozycję w grupie liderów tej branży. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu takie firmy, jak Stora Enso, SCA i Holmen.
To właśnie na północy Szwecji znajdują się dzisiaj lasy należące do koncernu SCA Forest Products, obejmujące powierzchnię 2,6 mln hektarów (2/3 terytorium Holandii). Z tych lasów otrzymywane jest drewno do produkcji papieru m.in. dla naszego tygodnika. Papier na druk „Niedzieli” potrzebuje drewna świerkowego, które pozyskuje się ze starych, przynajmniej 100-letnich drzew, a więc starszych niż nasz tytuł.

Reklama

SCA w pigułce

SCA jest firmą o światowym zasięgu, dostarczającą produkty higieniczne, opakowania, papiery graficzne oraz wyroby z litego drewna. Akcje koncernu notowane są na giełdach w Sztokholmie, Londynie i Nowym Jorku. Fabryki należące do SCA znajdują się w ponad 40 krajach i zatrudniają łącznie ok. 51 tys. pracowników. W prawie 90 krajach znane są produkty SCA takich marek, jak: Tork, Zewa, Velvet, Edet z SCA Tissue Europe; Libero, Libresse, TENA SCA Personal Care; kartony i opakowania z SCA Packaging oraz papiery graficzne i wyroby z litego drewna z SCA Forest Products, posiadającego trzy papiernie o łącznej produkcji rocznej sięgającej blisko 1,8 mln ton różnych papierów. Papiernie SCA Forest Products znajdują się w Szwecji (Sundsvall), w Wielkiej Brytanii (Aylesford) i w Austrii (Laakirchen). Firma ma fabrykę celulozy w Östrand. Należą do niej holdingi leśne - SCA Skog, będące największym w Europie dostawcą biopaliwa pozyskiwanego z lasu; tartaki zlokalizowane w sąsiedztwie zasobów leśnych - SCA Timber; centrum badań i rozwoju - SCA R&D oraz usługi logistyczne - SCA Transforest.

Reklama

Stawiają na ekologię

Szwecja należy do awangardy w dziedzinie ekologii, a wiele szwedzkich firm związanych z ochroną środowiska działa w innych krajach, oferując szkolenia oraz inne usługi. Szwedzi wykazują wyjątkową troskę o środowisko naturalne. Rocznie do produkcji papieru przeznacza się tam prawie milion ton makulatury. Odsetek papieru skierowanego do powtórnego wykorzystania należy tu do najwyższych w Europie. Na ten wynik pracuje całe społeczeństwo. W większości gospodarstw domowych prowadzi się segregację śmieci, tzn. oddzielnie składuje się: metale, szkło, papier i odpady organiczne.
Szwedzkie firmy wykazują dużą odpowiedzialność za środowisko, starając się ograniczać emisję szkodliwych substancji, a także inwestując w odpowiednie zabezpieczenia. Szwedzi są miłośnikami przyrody i świeżego powietrza. To właśnie u nich zachowały się ostatnie dzikie tereny w Europie.

Ekologiczna papiernia

Te wszystkie zabiegi ekologiczne są bardzo aktualne w odniesieniu do SCA. Gdy niedawno podczas spotkania w Sundsvall z dyrekcją papierni zapytaliśmy o ich wrażliwość ekologiczną, Rolf Johannesson - wiceprezydent ds. sprzedaży i marketingu w SCA Forest Products AB oraz Jan Knuts - menedżer odpowiedzialny za sprzedaż papierów LWC, wyraźnie się ożywili. Dowiedzieliśmy się, że ekologia to dla nich sprawa numer jeden. Przedstawili wizerunek swojej papierni jako firmy ekologicznej. Istnieje pełna kontrola każdego etapu produkcji - począwszy od pozyskania surowca aż po realizację dostawy do odbiorcy. Praca SCA na rzecz ochrony środowiska stanowi integralną część wszystkich codziennych zadań i jest istotnym elementem koncepcji funkcjonowania firmy. Wymagania stawiane w tym zakresie są bardziej rygorystyczne niż te, które nakładają audytorzy organizacji ekologicznych. W miejsce każdego ściętego drzewa sadzone są przynajmniej trzy drzewka wyhodowane we własnych szkółkach leśnych z sadzonek najwyższej jakości. SCA nie stosuje żadnych substancji chemicznych ani surowców zawierających chlor. Czyste wody rzek płynących w pobliżu papierni SCA są bardzo dobrym, zdrowym środowiskiem życia dla ryb oraz innych organizmów. Procesy produkcji prowadzone są zgodnie z normami ISO9001 oraz ISO14001. Koncern spełnia standardy EMS (system zarządzania energią) i FSC, a produkty odpowiadają wymogom nordyckiej etykiety ekologicznej Swan.
Lasy należące do SCA od 1999 r. mają certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Uzyskanie tego certyfikatu wymaga udokumentowania źródeł pochodzenia surowców zastosowanych do produkcji. Prawo znakowania swoich wyrobów etykietą FSC ma wydawca, który wykaże, że współpracuje z drukarnią mającą certyfikat FSC i korzysta z certyfikowanego papieru do druku. Aby móc dostarczyć papier z certyfikatem FSC, papiernia musi wykazać, że zaopatruje się w surowiec pochodzący ze źródeł nadzorowanych przez FSC. Należące do SCA lasy zarządzane są zgodnie ze standardami FSC i podlegają regularnej kontroli niezależnych audytorów tej organizacji.

Reklama

Perspektywy rozwoju SCA

Tadeusz Miśko - dyrektor SCA Graphic Paper Polska (czyli biura sprzedaży papieru SCA w Warszawie), o tajemnicy sukcesu i przyszłości koncernu mówi: - Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom rynku, stale modernizujemy park maszynowy, optymalizujemy procesy technologiczne i szkolimy pracowników. Wielka odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na naszym centrum badań i rozwoju (R&D Centre). Wierzymy, że u podstaw naszego sukcesu leży umiejętność kreowania nowych wartości dla naszych klientów. Kierując się szacunkiem dla partnerów i współpracowników, odpowiedzialnością w podejmowaniu decyzji, pozytywnym nastawieniem oraz radością i szczerością w codziennej pracy, liczymy na to, że nasza wizja zawarta w haśle: „Let’s succeed together!” - „Razem odnieśmy sukces!” - urzeczywistni się.

Reklama

Na początku był las

Okazuje się, że wiele szwedzkich produktów światowej sławy ma swoje korzenie właśnie w lesie, który daje nie tylko papier, ale również materiały do produkcji znanych wszędzie mebli firmy IKEA. Ten skandynawski kraj produkuje w ogromnych ilościach najwyższej klasy różnorodny papier. I pewnie dlatego możemy powiedzieć, że Szwedzi, mający papieru pod dostatkiem, są społeczeństwem zaprzyjaźnionym z mediami. Oni od wieków lubią czytać. Poważnie inwestują w twórców literatury, oświatę, edukację, a także w biblioteki. 75 proc. rodzin kupuje gazety, chociaż ostatnio głównym źródłem pozyskiwania informacji stały się radio, telewizja oraz internet. Szwecja ma najwyższe na świecie wskaźniki korzystania z komputerów oraz internetu. Ale również właśnie w Szwecji wychodzi „Metro” - dziennik o największym nakładzie w skali całego świata. Nasuwa się wniosek: Szwedzi nie tylko mają papier, ale potrafią z niego właściwie korzystać, aby - jako społeczeństwo - rozwijać się intelektualnie i na co dzień pozostawać w przyjaźni z mediami, czyli być społeczeństwem dobrze poinformowanym. W czasie naszych szwedzkich rozmów nazywano to zjawisko „filozofią papieru” i „filozofią lasu”.

Dziękuję p. Tadeuszowi Miśko - dyrektorowi SCA Graphic Paper i Pracownikom jego Biura w Warszawie za pomoc w zebraniu materiału na temat SCA i zdjęć do artykułu.

Z LASU DO PAPIERNI

Świeżo ścięty pień świerkowy zostaje przycięty do odpowiedniej długości, zimą - odlodzony, następnie odkorowany i przerobiony na chipsy drzewne. Kora wykorzystywana jest jako biopaliwo do ogrzewania kotłów parowych.

PRODUKCJA PAPIERU

Drewniane chipsy dostarczane są do celulozowni, gdzie wykorzystuje się je do produkcji celulozy termomechanicznej. Mieszanka surowców, która trafia na maszynę papierniczą, składa się w 1% z włókien oraz w 99% z wody, która jest odciskana na gęstych sitach. W procesie tym włókna łączą się ze sobą, formując wstęgę papieru. W sekcji pras dochodzi do dalszego odsączania wody. Następnie papier - przechodząc między cylindrami ogrzewanymi parą - podlega suszeniu. Tak produkowany jest papier gazetowy.
Z kolei papier LWC poddawany jest dalszej obróbce - obustronnemu powlekaniu masą składającą się głównie z kaolinu i kredy, ponownemu suszeniu ciepłym powietrzem i parą oraz gładzeniu na walcach kalandrujących.
Cały proces produkcji nadzorowany jest przez w pełni zautomatyzowany system sterowania, kontrolujący także parametry optyczne papieru i na bieżąco korygujący nawet najmniejsze wady. W papierni SCA Graphic Sundsvall AB w Szwecji pracują cztery maszyny papiernicze: dwie z nich produkują papiery gazetowe, a pozostałe dwie - papiery LWC.

Reklama

PAPIER GAZETOWY I LWC

Maszynę papierniczą opuszcza tzw. jumbo-rola, która następnie jest przycinana do zamówionej przez klienta szerokości, pakowana i przesyłana do magazynu.

PRZEZ BAŁTYK DO POLSKI

Papiery zwojowe SCA dostarczane są do odbiorcy drogą lądową lub morsko-lądową do terminali SCA w Lubece, Rotterdamie lub Tilbury pod Londynem, skąd samochodami docierają do ostatecznego odbiorcy. Rynek polski przy dostawach ze Szwecji obsługiwany jest przez terminal SCA w Lubece. Statki z Sundsvall docierają tam dwa razy w tygodniu: w każdy czwartek i niedzielę - po 3-4 dniach od daty wyjścia w morze. Po przeładunku na samochody - w ciągu 24-48 godzin papier jest dostarczany do drukarni w Polsce.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Papież soboru

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Paweł VI

pl.wikipedia.org

Święty Paweł VI

Święty Paweł VI

Był pierwszym papieżem, który podróżował samolotem.

Giovanni Battista Montini urodził się w Concesio (Brescia). Wychowywał się w duchu katolickiego zaangażowania oraz przywiązania do nauki Kościoła i papieża. Po święceniach kapłańskich przyjętych 29 maja 1920 r. został wezwany do Rzymu. Pracował w służbie Stolicy Apostolskiej, m.in. w charakterze sekretarza w polskiej nuncjaturze latem 1923 r. Pod koniec tego roku rozpoczął misję w watykańskim Sekretariacie Stanu, gdzie przepracował 30 lat; doszedł do stanowiska substytuta w 1937 r. i prosekretarza stanu w 1952. Był oddany sprawie uniwersyteckiej Akcji Katolickiej. W latach 1955-63 pełnił urząd arcybiskupa Mediolanu. Wybrany na następcę św. Piotra po śmierci Jana XXIII – w trakcie Soboru Watykańskiego II, 21 czerwca 1963 r. – kontynuował dzieło soboru.

CZYTAJ DALEJ

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców Warszawy

2024-05-27 10:31

[ TEMATY ]

krzyż

wobroniekrzyza.pl

W odpowiedzi na zarządzenie Rafała Trzaskowskiego zakazujące eksponowania symboliki religijnej w budynkach warszawskich urzędów, mieszkańcy stolicy, wspierani przez Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny, zainaugurowali obywatelską inicjatywę uchwałodawczą „Stań w obronie Krzyża!”.

Oświadczenie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej zostało już złożone w Biurze Rady Miasta Stołecznego Warszawy, co oznacza oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod projektem uchwały. Zbiórka będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Na stronie internetowej inicjatywy: wobroniekrzyza.pl od dzisiaj można wypełnić specjalny formularz umożliwiający pobranie projektu uchwały, list do zbiórki podpisów oraz regulaminu zbiórki. Podpisywać się pod projektem mogą tylko mieszkańcy Warszawy - czyli osoby posiadające prawo głosowania w wyborach do stołecznej Rady Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję