Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: narodzenie Maryi jest świętem nadziei

– Narodziny Maryi są znakiem nadziei, ponieważ została powołana do tego, by zrodziła Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski. W święto Narodzenia NMP biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. odpustowej w bazylice jasnogórskiej.

Mszę św. koncelebrowali kanonicy Kapituły Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa na czele z jej prepozytem ks. Teofilem Siudym w dniu święta patronalnego tego gremium. W modlitwie uczestniczyło również Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, dla którego również jest to dzień patronalny.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii bp Przybylski kilkukrotnie podkreślał, że Maryja jest Matką nadziei. – Zawołanie: „Matko nadziei” i przyglądnięcie się Maryi jako Tej, która przynosi nam nadzieję, jest istotą tego święta – zaznaczył. Biskup zwrócił uwagę, że „narodziny Maryi są znakiem nadziei, ponieważ została powołana do tego, by zrodziła Boga”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o kryzysie demograficznym, wskazał, że „dla nas wszystkich źródłem nadziei jest dziecko”. – Tam, gdzie rodzą się dzieci, tam pokolenia mają perspektywę i nadzieję. (...) Dzieci są nadzieją świata, Kościoła i Ojczyzny. Tam, gdzie ludzie pozwalają zabijać dzieci, skazują się na beznadziejność – przypomniał bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Powtarzając za Benedyktem XVI, że „człowiek jest nadzieją drugiego człowieka”, wyjaśnił, że właśnie dlatego Jezus przychodzi na świat jako człowiek. Celebrans przestrzegał, że dobra techniki, wynalazki i postęp ekonomiczny bez człowieka nie tylko tracą sens, ale mogą stać się zagrożeniem. – W Jezusie jest wyłącznie nadzieja, w Jezusie jest wyłącznie zbawienie, w Jezusie nie ma żadnego zagrożenia. On jest źródłem nadziei – kontynuował bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny podkreślił, że narodzenie Maryi jest świętem nadziei również dlatego, że staje się Ona mieszkaniem Jezusa. – Narodziny Boga są możliwe dzięki Jej narodzeniu, Jej „fiat”, Jej „amen”. To jest też źródło nadziei dla świata – powiedział biskup. – Jeśli chcemy być ludźmi nadziei świata, Kościoła, Polski, to możemy zrobić to tylko wtedy, kiedy tak jak Maryja staniemy się mieszkaniem Boga – dodał, wskazując na konieczność odważnego głoszenia Chrystusa bez kompleksów. – Jesteśmy potrzebni Bogu jako Jego mieszkania, jako ci, którzy głoszą Chrystusa jako radość i Dobrą Nowinę, a nie zagrożenie – wyjaśnił bp Przybylski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Przypominając, że Maryja jest także Matką Kościoła, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał, czy wierzymy, że Kościół jest źródłem nadziei. – Kościół to prawie sami grzesznicy, tylko gdzieniegdzie święty, ale siłą nadziei Kościoła jest Chrystus. Kościół nigdy tej nadziei nie straci, bo Chrystus powołał ten Kościół, nie ludzie – powiedział. Biskup dodał, że przychodzimy do kościoła dlatego, że jest w nim Bóg, a nie z uwagi na sprawne instytucje czy idealnych ludzi. – Kościół jak Matka Najświętsza w swoim łonie, w swoim sercu niesie nam Boga. Nie da się iść do nieba, ignorując Kościół – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zachęcił, aby uczynić Boga wielkim w Kościele. – Kościół będzie wtedy nadzieją, jeśli wrócimy do prostoty i ubóstwa, jeśli będziemy głosić czystą Ewangelię, a nie siebie, jeśli będziemy świadczyć bardziej o Jezusie, a nie tylko o swoich dokonaniach – tłumaczył.

– Maryja mówi: miejcie nadzieję, bo Jezus żyje, bo ja Go wam ciągle daje – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

8 września przypada 305. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej diademami papieża Klemensa XI. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Tego dnia wspominana jest także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Święto Narodzenia NMP jest również dniem patronalnym Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, które powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Bożej.

Kapitułę Katedralną Częstochowską ustanowił papież Pius XII bullą „Peropportune sane” 5 sierpnia 1951 r. podpisaną w Castel Gandolfo na prośbę drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Kapituła to kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w bazylice archikatedralnej, wspólna modlitwa w archikatedrze oraz troska o najważniejszy kościół w archidiecezji.

2022-09-08 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Buzdygan dla o. Eustachego Rakoczego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Andrzej Tarwid

O. Rakoczy odebrał buzdygan hetmański

O. Rakoczy odebrał buzdygan hetmański

Jeden z najbardziej znanych paulinów w Polsce - ojciec prof. Eustachy Rakoczy - obchodzi 40-lecie posługi kapłańskiej Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości

Jubileuszowe uroczystości odbyły się 14 października w Belwederze. - Bardzo wdzięczny jestem Bogu i ludziom, że w tym miejscu przenikniętym Polską dane mi jest świętować jubileusz 40-lecia posługi w Chrystusowym kapłaństwie, ku chwale Bogarodzicy i najjaśniejszej Rzeczypospolitej – powiedział o. Rakoczy w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w belwederskiej kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W Eucharystii udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych oraz licznie zgromadzeni goście.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję