Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziękczynienie za bł. Prymasa

Dziś pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Chociaż na Jasnej Górze cały rok trwa dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, to jednak dziś modlitwa wdzięczności zanoszona jest szczególnie. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św., na 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Jak zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wymiernym owocem beatyfikacji jest prośba wielu wspólnot, przede wszystkim parafii, o relikwie kard. Wyszyńskiego. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

- To świadczy o wielkim zainteresowaniu osobą i nauczaniem bł. Prymasa. Wierzymy w świętych obcowanie. Wierni zwracają się do Boga przez wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego. On pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego - podkreśla przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wyraża wdzięczność Bogu przez Maryję, że choć zapowiadano, że zainteresowanie osobą ks. Prymasa będzie trwało tylko do beatyfikacji, to jednak po ogłoszeniu go błogosławionym widać jeszcze większe ożywienie.

Podziel się cytatem

Reklama

- O relikwie bardzo często proszą świeccy. To wielka radość, że jest to najczęściej inicjatywa oddolna, a nie tylko samych księży - podkreśla Agnieszka Kołodyńska i dodaje, że choć wciąż trwa oczekiwanie na szczególny owoc wstawiennictwa bł. Prymasa, który będzie przyczyną do kanonizacji, to jednak widać, że droga tego pośrednika bardzo się Panu Bogu podoba, bo są informacje o wielu wyproszonych łaskach np. zgodzie w rodzinie, nawróceniu, znalezieniu pracy.

Odpowiedzialna generalna zachęca do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego o odnowę życia społecznego w Polsce, bo „ten obszar był bardzo bliski ks. Prymasowi”.

Wyjątkowy relikwiarz w kształcie kardynalskiego herbu z elementami krwi bł. Prymasa, znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu obok umieszczonego w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. Jak podkreślali paulini mają przypominać, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”. Te szczególne relikwie zostały tu wprowadzone w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa, a więc 28 maja.

- Beatyfikacja napełniła nas wielką radością, bo jest już pewność, że ks. Prymas jest wielkim orędownikiem, zwłaszcza za Polską, a jego pomoc jest nam bardzo dziś potrzebna - zauważa Stanisława Nowicka, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że programem, który nam pozostawił niejako w testamencie jest „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. - To był jego pomysł z Ducha Świętego przygotowany na współczesne czasy. Dziś najbardziej to widać, jest wielkie zapotrzebowanie na miłość i to miłość w pragnieniach osobistych każdego człowieka, ale też i miłość społeczną - powiedziała przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jest tematem rozważań podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” zanoszonej z 27 na 28 dzień miesiąca.

Reklama

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że ks. Prymas był nauczycielem i wychowawcą Narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, prowadzącym na szczyt ewangelicznego radykalizmu. - W trudnym czasie dla Kościoła w Polsce po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną w kolejnych pokoleniach - nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem - kard. Wyszyński w 1967 ogłosił „ABC Społecznej Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

- Ks. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach - zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek.

Podziel się cytatem

Reklama

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem jest konferencja, różaniec, a o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż oglądać można wystawę pamiątek związanych z Błogosławionym. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych tu niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

2022-09-12 11:47

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał konkursu na Wieczernikową Choinkę

Czterdzieści udekorowanych pięknie przez dzieci choinek, stanęło w tym roku w jasnogórskim Wieczerniku do konkursu na najpiękniejsze bożonarodzeniowe drzewko. Jurorzy konkursu w dniu 10 stycznia 2020 po podliczeniu wszystkich 30 tys. oddanych głosów podali ostateczny werdykt. Jak jednak podkreśliła Iza Tyras ze Stowarzyszenia Civitas Christiana (jednego z organizatorów konkursu) – wszyscy uczestnicy agonu są zwyciężcami. Dlatego też każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki. Niemnie zgodnie z regulaminem wytypowano tych najlepszych.

Główne nagrody w postaci maryjnych ryngrafów ufundowanych przez przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry powędrowały do przedszkola z Węglowic (1713 głosów), które zdobyło trzecie miejsce, do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Wierzchowisku (1726 głosów), które zajęło drugie miejsce i do Szkoły Podstawowej „Akademia Soward” z Częstochowy(1869 głosów), która zajęła miejsce pierwsze.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję