Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziękczynienie za bł. Prymasa

Dziś pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Chociaż na Jasnej Górze cały rok trwa dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, to jednak dziś modlitwa wdzięczności zanoszona jest szczególnie. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św., na 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Jak zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wymiernym owocem beatyfikacji jest prośba wielu wspólnot, przede wszystkim parafii, o relikwie kard. Wyszyńskiego. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

- To świadczy o wielkim zainteresowaniu osobą i nauczaniem bł. Prymasa. Wierzymy w świętych obcowanie. Wierni zwracają się do Boga przez wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego. On pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego - podkreśla przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wyraża wdzięczność Bogu przez Maryję, że choć zapowiadano, że zainteresowanie osobą ks. Prymasa będzie trwało tylko do beatyfikacji, to jednak po ogłoszeniu go błogosławionym widać jeszcze większe ożywienie.

Podziel się cytatem

Reklama

- O relikwie bardzo często proszą świeccy. To wielka radość, że jest to najczęściej inicjatywa oddolna, a nie tylko samych księży - podkreśla Agnieszka Kołodyńska i dodaje, że choć wciąż trwa oczekiwanie na szczególny owoc wstawiennictwa bł. Prymasa, który będzie przyczyną do kanonizacji, to jednak widać, że droga tego pośrednika bardzo się Panu Bogu podoba, bo są informacje o wielu wyproszonych łaskach np. zgodzie w rodzinie, nawróceniu, znalezieniu pracy.

Odpowiedzialna generalna zachęca do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego o odnowę życia społecznego w Polsce, bo „ten obszar był bardzo bliski ks. Prymasowi”.

Wyjątkowy relikwiarz w kształcie kardynalskiego herbu z elementami krwi bł. Prymasa, znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu obok umieszczonego w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. Jak podkreślali paulini mają przypominać, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”. Te szczególne relikwie zostały tu wprowadzone w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa, a więc 28 maja.

- Beatyfikacja napełniła nas wielką radością, bo jest już pewność, że ks. Prymas jest wielkim orędownikiem, zwłaszcza za Polską, a jego pomoc jest nam bardzo dziś potrzebna - zauważa Stanisława Nowicka, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że programem, który nam pozostawił niejako w testamencie jest „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. - To był jego pomysł z Ducha Świętego przygotowany na współczesne czasy. Dziś najbardziej to widać, jest wielkie zapotrzebowanie na miłość i to miłość w pragnieniach osobistych każdego człowieka, ale też i miłość społeczną - powiedziała przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jest tematem rozważań podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” zanoszonej z 27 na 28 dzień miesiąca.

Reklama

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że ks. Prymas był nauczycielem i wychowawcą Narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, prowadzącym na szczyt ewangelicznego radykalizmu. - W trudnym czasie dla Kościoła w Polsce po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną w kolejnych pokoleniach - nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem - kard. Wyszyński w 1967 ogłosił „ABC Społecznej Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

- Ks. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach - zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek.

Podziel się cytatem

Reklama

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem jest konferencja, różaniec, a o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż oglądać można wystawę pamiątek związanych z Błogosławionym. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych tu niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

2022-09-12 11:47

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb s. Janiny Więcek

[ TEMATY ]

Jasna Góra

s. Janina Więcek

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Msza św. pogrzebowa s. Janiny Więcek, służebniczki starowiejskiej sprawowana była dziś na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył bp senior Antoni Długosz, a homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Śp. s. Janina przez 40 lat była sekretarką biskupów i arcybiskupów częstochowskich. Zmarła w wieku 102 lat, w 76. roku życia zakonnego.

- Z Jasną Górą s. Janina związała swoje życie przez dziesiątki lat, tu zostawiała swoje serce, zdrowaśki, a dziś Jasna Góra stała się ostatnim przystankiem w drodze do Domu Ojca - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za Biskupa legnickiego

2022-11-30 13:47

ks. Waldemar Wesołowski

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. To także dzień imienin biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego.

Rano, w kaplicy Domu Słowa, Solenizant przewodniczył Mszy św., w której uczestniczyli także: biskup senior Stefan Cichy, księża pracujący w Kurii Biskupiej oraz księża proboszczowie z Legnicy. Obecne były także siostry zakonne, świeccy pracownicy kurii i Domu Słowa. Na tę uroczystość przyjechali także klerycy roku propedeutycznego z Wrocławia, Świdnicy i Legnicy. Życzenia w imieniu wszystkich zgromadzonych przekazał ks. Biskupowi ks. Robert Kristman - Wikariusz Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję