Reklama

Kościół

Ludźmierz: Matka Boża Ludźmierska patronką Powiatu Nowotarskiego

Matka Boża Ludźmierska, Królowa Podhala została ogłoszona patronką Powiatu Nowotarskiego. Wydarzenie miało miejsce podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, która odbyła się dziś w sali konferencyjnej w Domu Pielgrzyma w Ludźmierzu. W uroczystej sesji wziął udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Matka Boża

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Księżówka, apartament św. Jana Pawła II (figura MB Ludźmierskiej w kaplicy)

Księżówka, apartament św. Jana Pawła II (figura MB Ludźmierskiej w kaplicy)
Decyzję Rady Powiatu Nowotarskiego zaakceptowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

Podziel się cytatem

Tadeusz Rafacz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego tłumaczył, że kult Matki Bożej Ludźmierskiej trwa od XV wieku na szeroko pojętym Podhalu oraz w sąsiadujących z nim regionach etnograficznych - Spiszu, Orawie, Gorcach i Pieninach. Kult ten jest ugruntowany kulturze i przenika jej różne sfery zarówno w literaturze, muzyce, malarstwie a także w budownictwie, wzornictwie i sztukach scenicznych.

- Odpusty ku czci Matki Bożej Ludźmierskiej, uroczystości kościelne, dni, które są uczczeniem ważnych historycznych wydarzeń obrazują jak bardzo lud góralski związany jest z Ludźmierzem, Kościołem, z jaką nadzieją i miłością wędruje utartym przez potomnych szlakiem - wskazał Tadeusz Rafacz.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber przypomniał, że wielotysięczna rzesza pielgrzymów była świadkiem koronacji, w 1963 roku, Figury Ludźmierskiej przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę.

W uzasadnieniu swojej decyzji radni z Powiatu Nowotarskiego wspominają także rok 1979 r. i niezapomniane spotkania Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku z mieszkańcami Podhala, Spisza, Orawy, Gorców i Pienin oraz całej Polski.Było to, jak napisali samorządowcy, spotkanie "cudowne, dające siłę i nadzieję, wyzwalające z lęków i obaw, dające moc trwania w dobru i oddychanie wolnością".

Emblematy i wzory maryjne widnieją już w herbie Powiatu Nowotarskiego od roku 2000, a także, od 2014 r. - w herbie Gminy Nowy Targ od roku 2014.

W uroczystej sesji wzięli udział niemal wszyscy przedstawiciele samorządów z terenu powiatu nowotarskiego, ale także tatrzańskiego na czele ze starostą Piotrem Bąkiem. Obecny był wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Po uroczystej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego radni i zaproszeni goście wzięli udział w Mszy św. w bazylice ludźmierskiej. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski wraz z duchownymi reprezentującymi podhalańskie parafie. Modlitwę uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi "Solidarności", szkół z terenu powiatu nowotarskiego, Związku Podhalan, flisaków pienińskich i sztandarem Powiatu Nowotarskiego.

Reklama

Na zakończenie samorządowcy wraz z duchownymi udali się do Maryjnego Ogrodu Różańcowego, gdzie przy figurze św. Jana Pawła II uczestniczyli w krótkiej modlitwie i złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, to od setek lat drugi po Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodek pątniczy w Archidiecezji Krakowskiej. Ludźmierz to przede wszystkim obraz pobożności Podhala, zarówno indywidualnej jak i zbiorowej.

Parafia Parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu jest najstarszą na Podhalu.

W latach 80. ub. wieku zbudowano tu dom pielgrzyma, wzniesiono krużganki, ogrójec, ołtarz polowy i stacje drogi krzyżowej. Rozbudowie sanktuarium towarzyszy troska o pogłębianie życia religijnego na Podhalu, wyrażająca się m.in. poprzez nabożeństwa fatimskie czy peregrynację kopii figury Matki Bożej Ludźmierskiej, nawiedzającej domy na Podhalu, Orawie i Spiszu.

18 maja 2001 r. papież podniósł kościół w Ludźmierzu do godności bazyliki mniejszej.

2022-10-08 14:59

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żędowicka Pani w filmowym kadrze

[ TEMATY ]

film

Matka Boża

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Matka Boża Żędowicka

Matka Boża Żędowicka

Wszystko miało miejsce 114 lat temu. Na oknie miejscowej szkoły podstawowej ukazała się Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku. Od tamtej pory kult maryjny w Żędowicach przybierał szybko na sile. Mieszkańcy własnymi siłami nakręcili właśnie film opowiadający o tym niezwykłym wydarzeniu.

Żędowice to wieś leżąca na granicy diecezji opolskiej i gliwickiej, w dekanacie Zawadzkie, przy nieczynnej już trasie kolejowej łączącej Opole z Tarnowskimi Górami. Pierwsze wzmianki dotyczące Żędowic pochodzą już z 1300 r.

CZYTAJ DALEJ

„Msza św. w Roblox” - komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej

2023-01-25 16:54

[ TEMATY ]

Msza św.

Andrzej Hrechorowicz

„Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą, ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox” - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej w odpowiedzi na pojawiające się pytania i niegasnące zainteresowanie mediów grą internetową, w której dzieci symulują odprawianie Mszy świętej.

„Użycie nazwy archidiecezji gnieźnieńskiej i herbu Kapituły Prymasowskiej przez twórców gry może być mylące, dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że archidiecezja gnieźnieńska nie ma udziału w tworzeniu i moderacji społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox. Przyznam, że nagrania Mszy św. «odprawianych» przez dzieci w wirtualnym wnętrzu katedry gnieźnieńskiej zaskoczyły nas tak samo, jak niemal wszystkich” - mówił w rozmowie z KAI rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Remigiusz Malewicz.

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję