Reklama

Kościół

Dlaczego wdzięczność jest ważna w życiu?

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

PhotoCredit: s. Amata CSFN

1. Wstęp

Wdzięczność jest tak istotna w życiu, że nawet najważniejsza modlitwa nazywa się „podziękowanie” od greckiego słowa „eucharisteo”. Jezus w Ewangelii stawia bardzo ważne pytania, które dotyczą także kwestii naszej wdzięczności.

2. Słowa klucze

Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni.

Bycie osobą trędowatą to jedna z największych tragedii życiowych. Oprócz strasznej choroby osoby były pozostawione na pastwę losu. Nie mogły mieć kontaktu z ludźmi. Dlatego właśnie z daleka głośno wołali do Jezusa o pomoc.

Jezus mówi, aby pokazali się kapłanom, ponieważ taki był wymóg prawa, aby kapłani ocenili, czy są rzeczywiście wolni od trądu, by wrócić do normalnego życia. Wszyscy trędowaci zaufali Jezusowi, a gdy szli, zostali uzdrowieni.

Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin.

Samarytanin dziękował Jezusowi. Użyte jest tutaj słowo „eucharisteo”. To samo, od którego pochodzi Eucharystia. Kiedy więc przychodzimy na Eucharystię jesteśmy jak Samarytanin, którzy przyszedł, aby podziękować Jezusowi.

Jezusowi nie chodzi o poklask ludzi, ale o wiele więcej. Jemu chodzi o to, aby człowiek był w relacji z Bogiem, bo to jest szczęściodajne. A kto dziękuje, ten zwraca się do Boga.

Jezus zaś rzekł: Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?

Jezus też zawstydza. Uzdrowionego Samarytanina nazywa cudzoziemcem, dosłownie pod grecku „allogenes” („allos” – inny, „genes” – naród). To jest jedyne miejsce, gdzie występuje to słowo w Nowym Testamencie. Ono było znane Żydom, ponieważ występowało w inskrypcji na murze otaczającym dziedziniec świątyni jerozolimskiej. Według tej inskrypcji cudzoziemiec, czyli nie-Żyd, nie miał prawa wstępu na dziedziniec. Groziła za to kara śmierci. Ten więc, który nie mógł zbliżyć się do świątyni, zawstydza wierzących w Jednego Boga.

Reklama

Do niego zaś rzekł: Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.

Podziel się cytatem

Jezusowi chodzi nie tylko o uzdrowienie ciała, ale o coś więcej. Dlatego powiedział te słowa.

3. Dziś

Cyceron pisał, że wdzięczność jest nie tylko największą cnotą, lecz matką wszystkich innych cnót. W jaki sposób wyrażam wdzięczność Bogu i ludziom? Czy mam czas dla Boga, dla rodziców, rodziny? Czy mam czas też dla siebie? Czy jestem w każdą niedzielę na Eucharystii, aby podziękować za cały tydzień?

2022-10-08 18:48

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieństwo i Ewangelia na Nowy Rok

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2019, str. I

[ TEMATY ]

biskup

Ewangelia

bp Roman Pindel

Robert Karp

Bp Roman Pindel w pierwszy dzień roku własnoręcznie przepisał pierwsze słowa Ewangelii według św. Jana

Bp Roman Pindel w pierwszy dzień roku własnoręcznie
przepisał pierwsze słowa Ewangelii według św. Jana

W pierwszy dzień 2019 r. bp Roman Pindel był gościem parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Celebrował noworoczną Mszę św. oraz odwiedził diecezjalną rozgłośnię Anioł Beskidów. Jako pierwszy przepisał własnoręcznie pierwszy werset Ewangelii św. Jana, rozpoczynając tym samym nową inicjatywę radia na rok 2019

Początek nowego roku niech nam uświadomi, jak bardzo Bóg nas obdarza swoim błogosławieństwem, codziennie, z różnych okazji. A świadomość tego, jak dobry Bóg jest w swoim błogosławieństwie, odkrywamy jeszcze bardziej wyraźnie, gdy potrzebujemy przejawów Jego łaskawości i pomocy w naszym życiu. To nas prowadzi do tego, że rodzi się w nas prośba do Boga, dawcy wszelkiego błogosławieństwa, abyśmy wypraszali to błogosławieństwo dla siebie, dla bliskich i dla całego świata – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. celebrowanej w komorowickiej świątyni. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze parafii oraz kapłani pracujący w radiu Anioł Beskidów, które na falach eteru transmitowało Mszę św. oraz noworoczne orędzie i błogosławieństwo Pasterza naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję