Reklama

Kościół

Kętrzyn-Wilamowo

Całym swoim życiem budowali naród

- Dedykowane Bogu i ludowi Bożemu życie tych dwóch wielkich Polaków było również służbą Polsce. Obie rzeczywistości, Kościół i nasza Ojczyzna, są z sobą połączone.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oni ukazali to swoim życiem, że ich pasterska posługa budowała całą społeczność narodową – powiedział w czasie Mszy św. polowej podczas XXII Dnia Pamięci bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Uroczysta Eucharystia w hangarze na lotnisku, z którego 6 października 1954 r. przewożono samolotem internowanego Prymasa Tysiąclecia ze Stoczka Klasztornego do Prudnika, była punktem kulminacyjnym tegorocznego Dnia Pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczął go apel przy obeliskach, poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Wyszyńskiemu.

Witając uczestników uroczystości, Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, podkreślił, że obchody są hołdem czci, oddawanym tym dwóm wielkim Polkom. Przypominał także wkład śp. abp. Edmunda Piszcza, poprzedniego metropolity warmińskiego, który zapoczątkował przed dwudziestu dwoma laty uroczystości na lotnisku w Kętrzynie.

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, nawiązując do słów bł. kard. Wyszyńskiego, zapisanych w Stoczku: „Nie zmuszą mnie, żebym ich nienawidził”, podkreśliła, że postawa ta cechowała prymasa przez całe jego życie.

- Uczył nas, że trzeba miłować wszystkich, trzeba miłować Ojczyznę, nie można zapiekać się w nienawiści, nie można przyjąć postawy, która nie niesie z sobą przebaczenia. Mimo uwięzienia nie miał w sobie ducha nienawiści. Często później powtarzał, że musimy bronić Polski, ale bronić tylko miłością. Nienawiść zawsze przegra – zaznaczyła i dodała, aby dzisiaj szukać pomocy u bł. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy umieli sobie samym i sobie nawzajem przebaczać. - Jak mówił prymas, przebaczenie to klucz do naszej wewnętrznej celi więziennej. Jeśli przebaczymy, to ją otwieramy.

Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i zarazem świadek jego życia wskazała też na wieli szacunek kard. Wyszyńskiego dla każdego człowieka oraz na jego ogromną miłość do Matki Bożej. Odczytała również list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz przekazała organizatorom dar - flagę Rzeczypospolitej Polskiej. List na uroczystość nadesłał także premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Po złożeniu przez delegacje wieńców pod obeliskami uczestnicy przeszli do znajdującego się obok hangaru, w którym polową Eucharystię odprawił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W homilii podkreślił, że bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II są dla nas darem Opatrzności Bożej.

- Dziś Bogu za nich dziękujemy, a jednocześnie za ich wstawiennictwem wypraszamy łaski dla nas, byśmy potrafili iść ich drogami, mieć serca, jak oni mieli, dedykowane służbie Bogu i ludziom - mówił abp Górzyński.

Obchody z udziałem wojska zakończył poczęstunek z kuchni polowej.

Kard. Wyszyński trafił do Stoczka Warmińskiego 12 października 1953 r. Przebywał tam blisko rok. W czasie pobytu w stoczkowskim więzieniu dokonał osobistego oddania się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę miłości. 6 października 1954 r. z lotniska w Kętrzynie-Wilamowie został przetransportowany samolotem na drugi koniec Polski - do Prudnika na terenie obecnej diecezji opolskiej.

2022-10-09 19:10

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica aresztowania Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W Stoczku Warmińskim zachowało się świadectwo mężczyzny, który przygotowywał klasztor na więzienie dla Prymasa Wyszyńskiego. Dziś syn tego człowieka jest księdzem.

Kard. Stefan Wyszyński został aresztowany przez władze komunistyczne w nocy z 25 na 26 września 1953 r. Podczas trzyletniego okresu odosobnienia przebywał kolejno w czterech miejscach internowania: Rywałdzie, Stoczku, Prudniku Śląskim i Komańczy. W wyniku wypadków październikowych 1956 r. powrócił do Warszawy na prośbę przedstawicieli rządu i 26 października - po uprzednim przyrzeczeniu ze strony władz państwowych przywrócenia Kościołowi głównych praw i naprawienia krzywd - objął ponownie wszystkie swoje funkcje w Kościele. Cennym dokumentem okresu odosobnienia Prymasa Polski są „Zapiski więzienne”. Obok kroniki życia codziennego obejmują również takie teksty, jak notatnik duchowy, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Polowy: Niech ofiara z życia Mateusza mobilizuje do wiernej i wytrwałej służby

2024-06-12 14:42

[ TEMATY ]

żołnierz

PAP/Albert Zawada

- Niech ofiara z życia Mateusza nie demobilizuje, ale mobilizuje Was do wiernej i wytrwalej służby na rzecz bezpieczeństwa i pokoju, wolności i suwerenności naszej Ojczyzny i naszych granic- mówił bp Wiesław Lechowicz w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej za śp. sierż. Mateusza Sitka. W kościele pw. św. Anny w miejscowości Nowy Lubiel (woj. mazowieckie) odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza zmarłego w wyniku ataku jednego z migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Publikujemy całość kazania:

CZYTAJ DALEJ

Kazanie Biskupa Polowego wygłoszone podczas pogrzebu śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza ugodzonego nożem na granicy polsko-białoruskiej

2024-06-13 16:06

[ TEMATY ]

kazanie

PAP/Albert Zawada

Panie,
W te dni rozpaczy.
Gdy czuję nad sobą
Ciężar Twoich wyroków,
Biję pięściami w zamkniętą Bramę,
Tłukę w nią
I kołatam!
Jak ją otworzyć na ścieżaj?
Jak ją wyważyć z zawiasów?
Jakim taranem ją skruszyć?
Nie zdołam tego dokonać.
Więc błagam: Otwórz ją!
Ona mi jedna została!
Ale me pięści
Mdleją z nadmiaru zmęczenia
I opadają
Bezsilne,
Skrwawione.
Nie starczy mi wiary
W tej walce
Z Bramą zamkniętą,
… błagam,
Przyjdź mi z pomocą
Na przekór słabości mych pięści
/KSIĘGA MODLITW DAWNYCH I NOWYCH, Roman Brandstaetter/

Do bicia pięścią w zamkniętą bramę można by porównać to, co wielu z nas, w pierwszym rzędzie Rodzice i najbliżsi śp. Mateusza, przeżywało w ostatnim czasie. Kołataliśmy, biliśmy nie dawaliśmy spokoju Panu Bogu poprzez nasze modlitwy płynące do Niego szerokim nurtem. Otwarła się brama, ale nie ta, o której myśleliśmy. Pragnęliśmy życia ziemskiego dla naszego drogiego i kochanego brata. Bóg tymczasem otwarł przed nim bramę życia wiecznego. Pragnęliśmy, by mógł nadal służyć Ojczyźnie ziemskiej, tymczasem Bóg powołał go do ojczyzny niebiańskiej. Pragnęliśmy życia w świecie naznaczonym wojnami i przemocą, a śp. Mateusz przeszedł do królestwa prawdy i sprawiedliwości, miłości i pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję