Reklama

Kościół

Kętrzyn-Wilamowo

Całym swoim życiem budowali naród

- Dedykowane Bogu i ludowi Bożemu życie tych dwóch wielkich Polaków było również służbą Polsce. Obie rzeczywistości, Kościół i nasza Ojczyzna, są z sobą połączone.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oni ukazali to swoim życiem, że ich pasterska posługa budowała całą społeczność narodową – powiedział w czasie Mszy św. polowej podczas XXII Dnia Pamięci bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Uroczysta Eucharystia w hangarze na lotnisku, z którego 6 października 1954 r. przewożono samolotem internowanego Prymasa Tysiąclecia ze Stoczka Klasztornego do Prudnika, była punktem kulminacyjnym tegorocznego Dnia Pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczął go apel przy obeliskach, poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Wyszyńskiemu.

Witając uczestników uroczystości, Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, podkreślił, że obchody są hołdem czci, oddawanym tym dwóm wielkim Polkom. Przypominał także wkład śp. abp. Edmunda Piszcza, poprzedniego metropolity warmińskiego, który zapoczątkował przed dwudziestu dwoma laty uroczystości na lotnisku w Kętrzynie.

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, nawiązując do słów bł. kard. Wyszyńskiego, zapisanych w Stoczku: „Nie zmuszą mnie, żebym ich nienawidził”, podkreśliła, że postawa ta cechowała prymasa przez całe jego życie.

- Uczył nas, że trzeba miłować wszystkich, trzeba miłować Ojczyznę, nie można zapiekać się w nienawiści, nie można przyjąć postawy, która nie niesie z sobą przebaczenia. Mimo uwięzienia nie miał w sobie ducha nienawiści. Często później powtarzał, że musimy bronić Polski, ale bronić tylko miłością. Nienawiść zawsze przegra – zaznaczyła i dodała, aby dzisiaj szukać pomocy u bł. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy umieli sobie samym i sobie nawzajem przebaczać. - Jak mówił prymas, przebaczenie to klucz do naszej wewnętrznej celi więziennej. Jeśli przebaczymy, to ją otwieramy.

Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i zarazem świadek jego życia wskazała też na wieli szacunek kard. Wyszyńskiego dla każdego człowieka oraz na jego ogromną miłość do Matki Bożej. Odczytała również list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz przekazała organizatorom dar - flagę Rzeczypospolitej Polskiej. List na uroczystość nadesłał także premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Po złożeniu przez delegacje wieńców pod obeliskami uczestnicy przeszli do znajdującego się obok hangaru, w którym polową Eucharystię odprawił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W homilii podkreślił, że bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II są dla nas darem Opatrzności Bożej.

- Dziś Bogu za nich dziękujemy, a jednocześnie za ich wstawiennictwem wypraszamy łaski dla nas, byśmy potrafili iść ich drogami, mieć serca, jak oni mieli, dedykowane służbie Bogu i ludziom - mówił abp Górzyński.

Obchody z udziałem wojska zakończył poczęstunek z kuchni polowej.

Kard. Wyszyński trafił do Stoczka Warmińskiego 12 października 1953 r. Przebywał tam blisko rok. W czasie pobytu w stoczkowskim więzieniu dokonał osobistego oddania się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę miłości. 6 października 1954 r. z lotniska w Kętrzynie-Wilamowie został przetransportowany samolotem na drugi koniec Polski - do Prudnika na terenie obecnej diecezji opolskiej.

2022-10-09 19:10

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczeciński wątek beatyfikacji

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dVIII

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Archiwum parafialne diec. szczecińsko-kamieńskiej/kuria.pl

Szczecin 1966 r.

Szczecin 1966 r.

Prymas Tysiąclecia nie ograniczał się tylko do odwiedzin najważniejszych i najbardziej znanych miejsc kultu Bożego – na swojej duszpasterskiej drodze docierał także do najodleglejszych zakątków Polski. Dotyczy to również ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Podejmujemy temat tego wymiaru życia i głoszenia Dobrej Nowiny przez kard. Wyszyńskiego, gdyż jak się później okazało, to właśnie piastowskie ziemie obecnej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przyniosły dar cudu za jego przyczyną, który stał się fundamentem wyniesienia na ołtarze w chwale błogosławionego. W czasie całej swej posługi prymas bywał na ziemi szczecińskiej dziewięć razy, a w samym Szczecinie – siedem. Przez wiele powojennych lat Kościół szczeciński podlegał prymasowi jurydycznie przez fakt, że był on metropolitą gnieźnieńskim; tereny te funkcjonowały do 1967 r. w ramach jednej wielkiej administracji kościelnej: administracji apostolskiej kamieńskiej, lubuskiej i prałatury pilskiej, a przez kolejne lata – w ramach diecezji szczecińsko-kamieńskiej, należącej do metropolii gnieźnieńskiej. Jak podkreśla ks. dr hab. Grzegorz Wejman, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego: „Każdy przyjazd prymasa Polski do Szczecina odbywał się w innej rzeczywistości kościelnej, a to z kolei wpływało na konkretny przekaz nauczania. Obok treści ewangelizacyjnych z aspektem chrystologicznym i maryjnym w nauczaniu prymasa Polski widać wyraźnie wymiar historyczno-parenetyczny, patriotyczny i społeczny”.

CZYTAJ DALEJ

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Rozważanie 29

CZYTAJ DALEJ

Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej

2024-05-29 06:46

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. To gra w której nieraz możemy zaobserwować wolty, które się cyrkowcom nie śniły. Są jednak – nomen omen – granice. To sytuacje gdzie w grę wchodzi polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo.

Z czymś takim mieliśmy do czynienia latem 2021 roku, gdy rozpoczęła się zaplanowana w Mińsku i w Mokwie operacja wymierzona przeciwko Polsce. W ramach tych działań na naszą granicę zaczęli napierać nielegalni migranci, których zwoziły służby Aleksandra Łukaszenki. To wówczas opozycja zamiast wesprzeć polskie władze i samą Straż Graniczną rozpoczęła okropną nagonkę na ludzi, którzy stanęli pod ogromną presją zewnętrzną i wewnętrzną właśnie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję