Reklama

Kościół

Bp Osial o pracach nad sposobami ożywienia katechezy parafialnej

O sposobach ożywienia katechezy parafialnej m.in. poprzez stworzenie posługi katechisty oraz ustanowienie szkół animatorów parafialnych mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, podczas 393. zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim.

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Jak wyjaśnił bp Osial w rozmowie z KAI, jego wystąpienie dotyczyło "poszukiwania drogi wzmocnienia działań katechetycznych przy parafii". Wyjaśnił, że w przygotowaniu jest dokument określający zasady posługi katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona papieża Franciszka w motu proprio „Antiquum misterium”. Oprócz akolity i lektora jest to jedna z posług, które papież proponuje Kościołowi w celu ożywienia zaangażowania osób świeckich.

Zdaniem bp. Osiala, dokument poświęcony posłudze katechisty ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku. - Druga droga tych katechetycznych działań to ustanowienie szkół animatorów do pracy w parafii. W niektórych diecezjach, m.in. w archidiecezjach katowickiej, łódzkiej i poznańskiej oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, takie szkoły już funkcjonują - powiedział.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przyznaje, że głównym problemem może tu być mała otwartość duchowieństwa na świeckich, choć odpowiednio wyszukane i przeszkolone takie osoby będą z pewnością wsparciem w przyparafialnej katechezie. - Musimy się otworzyć na świeckich - zaznaczył.

Reklama

Pytany o to, jak mądrze podzielić kompetencje i zadanie między to, co powinno być realizowane w katechezie parafialnej i w ramach lekcji religii w szkole, bp Osial odpowiedział: "Lekcja religii i katecheza to dwie rzeczywistości komplementarne. Są lekcje religii, ale przy widocznej liczbie osób wypisujących się z tych lekcji, szansą jest formacja przy parafii".

Jak dodał, nie chodzi w tej ostatniej jedynie o przygotowanie do sakramentów takich jak pierwsza komunia czy bierzmowanie, ale też o formację stałą. Dużą rolę mają tu do odegrania ruchy formacyjne działające przy parafii. Wielkim wyzwaniem jest katecheza dorosłych, w tym rodziców. - Jedyna okazja, kiedy mamy szansę dotarcia do rodziców, jest przygotowanie ich dzieci do pierwszej komunii świętej. Później już ich nie ma. Przy tym sakramencie warto sobie postawić pytanie, czy nie jest może potrzebna większa formacja samych rodziców niż ich dzieci - przyznał.

Bp Osial odniósł się też do planów Ministerstwa Edukacji wprowadzenia obowiązku uczęszczania przez uczniów albo na religię, albo na etykę, czyli zniesienie możliwości nieuczęszczania na żaden z tych przedmiotów. Pierwsze roczniki objęte tą regulacją zaczną naukę 1 września 2023. - Ufamy, że to będzie, ale musi być zapis prawny, którego jeszcze nie ma - powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

2022-10-12 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film od parafian w Męcince na niedzielę Dobrego Pasterza

[ TEMATY ]

parafia

niedziela dobrego pasterza

powołania

Męcinka

Grzegorz Żurek

Dobry Pasterz - fresk w bazylice krzeszowskiej

Dobry Pasterz - fresk w bazylice krzeszowskiej

W IV niedzielę wielkanocną obchodziliśmy dzień modlitw o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, to tzw. niedziela Dobrego Pasterza. Jest to nasza odpowiedź na wezwanie Jezusa: „proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo”. To także nawiązanie do przypowieści o dobrym Pasterzu, którą słyszeliśmy podczas Mszy św. Niedziela ta rozpoczyna także Tydzień Modlitw o powołania i za powołanych.

Papież Franciszek w specjalnym orędziu wezwał też wszystkich wiernych do modlitwy o powołania, zwłaszcza misyjne. „Przy tej okazji wybrałem cztery kluczowe słowa – smutek, wdzięczność, odwaga i uwielbienie – by podziękować kapłanom i wesprzeć ich posługę” – czytamy w orędziu papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję