Reklama

Watykan

Watykan w ONZ wzywa do zawieszenia broni i podjęcia negocjacji między Rosją a Ukrainą

Do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji, które doprowadzą do rozwiązań sprawiedliwych, stabilnych i opartych na poszanowaniu życia ludzkiego oraz suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju wezwał w swoim wystąpieniu stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Abp Gabriele Caccia wygłosił 12 października 2022 r oświadczenie na 11. nadzwyczajnej sesji specjalnej Zgromadzenia Ogólnego, które dotyczyło integralności terytorialnej Ukrainy.

[ TEMATY ]

rosyjska agresja na Ukrainę

Włodzimierz Rędzioch

Oto tekst wystąpienia przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w tłumaczeniu na język polski:

Panie Przewodniczący,

W ciągu minionych godzin usłyszeliśmy wiele słów. Stolica Apostolska zabiera głos, przedstawiając lakoniczny i żarliwy apel o zakończenie szaleństwa tego konfliktu, który z każdą upływającą godziną zabiera niewinne istnienia i pogłębia rany wśród narodów, niszcząc wzajemne zaufanie, od którego zależy porządek międzynarodowy.

Zaledwie kilka dni temu papież Franciszek wystosował następujący żarliwy apel, cytuję: „W imię Boga i w imię poczucia humanizmu, które jest obecne w każdym sercu ponawiam mój apel aby natychmiast osiągnięto zawieszenie broni. Niech ucichnie broń i niech nastąpi poszukiwanie warunków do rozpoczęcia negocjacji, które mogłyby doprowadzić do rozwiązań nie narzuconych siłą, lecz uzgodnionych, sprawiedliwych i stabilnych” [1].

Jego Świątobliwość wyraźnie zaznaczył, że rozwiązania muszą być „oparte na poszanowaniu świętej wartości życia ludzkiego, a także suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju”[2].

Zwróciwszy się z bezpośrednim apelem do prezydentów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a także do wszystkich protagonistów życia międzynarodowego i przywódców politycznych narodów,[3] papież Franciszek podkreślił, że my, zgromadzeni w tej izbie, mamy do odegrania rolę i musimy „uczynić wszystko, co możliwe, aby doprowadzić do zakończenia wojny, nie pozwalając, by [...] wciągnięto nas w niebezpieczne eskalacje, oraz promować i wspierać inicjatywy na rzecz dialogu” [4]. Słowa te nabierają jeszcze większej wagi w obliczu dodatkowego zagrożenia eskalacją nuklearną i sprawiają, że jeszcze pilniejsza staje się przemiana „serc tych, w których rękach są losy wojny, aby ustał huragan przemocy i możliwe stało się odbudowanie pokojowego współżycia w sprawiedliwości”[5].

Potwierdzenie jasnych zasad prawa międzynarodowego, które są podkreślone przez rezolucję, którą mamy przed sobą, i są wyraźnie zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, powinno być rozumiane jako otwarcie drogi do sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania, a nie jako sposób na zaostrzenie konfliktu, który już spowodował zbyt wiele ofiar.

Reklama

Niech z tej sali ponownie zabrzmi wezwanie papieża Pawła VI: „Nigdy więcej wojny!”.

Dziękuję Panie Przewodniczący.

Przypisy:

1.Papież Franciszek, Anioł Pański, 2 października 2022 r.

2.Tamże.

3.Por. Tamże.

4.Tamże.

5.Papież Franciszek, Audiencja generalna, 12 października 2022 r.

2022-10-13 08:02

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ BBC: razem walczyli w Azowstalu, byli małżeństwem tylko trzy dni; on zginął

Dwoje ukraińskich żołnierzy Andrij i Wałeria pobrali się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, ale byli małżeństwem tylko trzy dni, gdyż on zginął. Ich historię opowiada w piątek ukraińska redakcja BBC.

Andrij i Wałeria poznali się trzy lata temu. Ona była szefową biura prasowego straży granicznej obwodu donieckiego. „Miałam poczucie, że to człowiek, którego musiałam spotkać. Po prostu wszedł w moje życie. Był dla mnie szczęściem i całym światem” - powiedziała BBC.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję