Reklama

Kościół

100 tys. paczek żywnościowych od Rycerzy Kolumba dla potrzebujących na Ukrainie

100 tys. paczek żywnościowych do potrzebujących w Ukrainie wyślą do końca roku Rycerze Kolumba w Polsce. Ich przygotowaniem zajmują się Centra Miłosierdzia, działające w kilku miejscach w kraju m.in. Radomiu, Krakowie, Częstochowie i Tomaszowie Lubelskim. Do tej pory członkowie i przyjaciele organizacji przekazali na Fundusz Solidarności z Ukrainą prawie 20 mln dolarów.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Karol Porwich/Niedziela

Rycerze Kolumba w Polsce organizują od początku wojny akcje modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie. Organizują również transporty humanitarne. Do końca roku planują wysłać do potrzebujących Ukraińców 100 tysięcy paczek żywnościowych. Są one przygotowywane m.in. w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. To właśnie w tym miejscu od początku wojny w Ukrainie przygotowywane są paczki żywnościowe. Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak, będący koordynatorem pomocy w Ukrainie powiedział, że do tej pory zostało przygotowanych i wysłanych ok. 40 tys. paczek.

- Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukraińców. Wezwał nas do tego papież Franciszek przed świętami Wielkanocnymi. Od kwietnia – regularnie - co miesiąc wysyłamy kilka tysięcy paczek. Tylko z samego Radomia wysłaliśmy do tej pory 15 tysięcy sztuk darów. Ponadto w różnych miejscach kraju przygotowywanych jest obecnie 20 tys. paczek – powiedział Andrzej Anasiak, który był gościem Radia Plus Radom.

Paczki będą przygotowywane w piątek, 14 października od godziny 16.00 i w sobotę, 15 października od godziny 9.00 w Centrum Miłosierdzia, które funkcjonuje przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. - Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w pakowaniu paczek. Chcemy wystać 3 tys. paczek. Kolejne będą przygotowywane w Skarżysku-Kamiennej i Opocznie – powiedział Andrzej Anasiak.

Reklama

Zakon Rycerzy Kolumba kontynuuje cały czas współpracę z radami w Polsce i Ukrainie, Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim, a także partnerskimi organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia tymczasowego schronienia, żywności, środków medycznych, odzieży oraz odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.

Rycerze Kolumba od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę organizują też transporty żywności i leków na Ukrainę. Na początku marca przeznaczyli na ten cel 4 mln dol., o czym poinformował przebywający wówczas w Radomiu ojciec Jonathan Kalisch, dyrektor ds. Kapelanów i Rozwoju Duchowego w Radzie Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-10-14 11:32

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już od dziś XI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu”, zaczerpniętym z wypowiedzi ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia, odbędzie się w Licheniu w dniach 21-22 maja 2021r. XI Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce.

To doroczne spotkanie Rycerzy Kolumba i kapelanów Rad lokalnych z całej Polski, podczas którego kilkuset Delegatów podsumowuje ostatni rok działalności oraz wyznacza nowe cele na kolejny rok. Konwencja Stanowa to także czas na wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych dzieł rycerskich, rodziny roku, a także wybrania członków Rady Stanowej na następny rok. W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią, część wydarzeń tegorocznej Konwencji odbędzie się w trybie zdalnym.

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję