Reklama

Europa

Abp Szewczuk: niech Maryja osłoni Ukrainę swym płaszczem

Kościoły wschodnie na Ukrainie – zarówno katolickie, jak i prawosławne – obchodzą dzisiaj święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy. Dla państwa jest to także dzień sił zbrojnych. Obchodzenie go w warunkach odpierania rosyjskiego napadu ma wyjątkową wymowę. „Chcę z całej duszy i serca złożyć życzenia obrończyniom oraz obrońcom Ukrainy, którzy dzisiaj własną piersią osłaniają nasz lud od rakiet, bombardowań i kul napadającego na nas okupanta” – mówił abp Światosław Szewczuk.

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/ATEF SAFADI

Zniszczona przez wojnę Ukraina

Zniszczona przez wojnę Ukraina

„Obecnie w szeregi ukraińskiego wojska wstąpił cały naród – wczorajsi nauczyciele i sportowcy, pracownicy kultury i artyści, inżynierowie, technicy” – podkreślił hierarcha. Zwierzchnik miejscowych grekokatolików zauważył, że dwie uroczystości – religijna oraz państwowa – się uzupełniają. Tzw. Pokrowa to rocznica wizji św. Andrzeja jurodiwego podczas oblężenia Konstantynopola przez muzułmanów w 910 r. Ujrzał on wówczas Matkę Bożą okrywającą miasto swoim welonem. Późniejsze powstrzymanie inwazji uznano za cud.

„Samo święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy objawia nam dzisiaj głębię całego znaczenia i natury ukraińskiego wojska – to wojsko obrońców, a nie agresorów, okupantów. To nie armia, która chciałaby coś komuś wziąć – to armia ratująca życia. – podkreślał abp Szewczuk. – Dzisiaj chcemy ich, te dziewczyny i chłopaków, jacy obecnie ratują Ukrainę, oddać pod opiekę Przeczystej Dziewicy Maryi. Niech nasza modlitwa dotrze do rosyjskich więzień i katowni, gdzie znajdują się w niewoli najpiękniejsi synowie i córki Ukrainy. Niech ogrzeje na froncie w okopach nasze dziewczyny i chłopaków, którzy spoglądają dziś wrogowi w oczy i ochraniają swoją postawą oraz walką naszą ziemię. Chcemy dzisiaj ogarnąć modlitwą wszystkich rannych (…) noszących ból Ukrainy w swoim ciele (…). Szczególną uwagą oraz modlitwą pragniemy ogarnąć żony, dzieci, rodziny naszych żołnierzy. Chcemy opiekuńczą modlitwą objąć tych, którzy utracili swoich bliskich w owej okrutnej, straszliwej wojnie. Dzisiaj, w dzień ukraińskiego wojska, modlimy się za naszych poległych bohaterów. Oddajemy ich w ręce Matki Bożej, aby Ona doniosła ich dusze przed Boży ołtarz w niebie. Prosimy dzisiaj: Matko Boża, rozciągnij swój welon nad Ukrainą, zakryj nasze miasta i wioski przed rosyjskimi rakietami i bombami“ - modlił się zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

2022-10-14 16:23

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: „Kluczem naszego zwycięstwa będzie czystość serc”

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

inwazja na Ukrainę

Wikipedia/Олександр Гаврик

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

„Niech czystość serca będzie naszą siłą w tych warunkach wojennych, naszą gwarancją zwycięstwa nad złem” – powiedział w swoim kolejnym przesłaniu wideo zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk . Dzisiaj upływa 67 dzień wojny Rosji z Ukrainą.

Chrystus zmartwychwstał!

CZYTAJ DALEJ

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję