Reklama

Wiara

16 października 2022

Zaskakujące słowa Jezusa o modlitwie?

XXIX Niedziela zwykła, rok C, Ewangelia: Łk 18:1-8

[ TEMATY ]

duchowość

Ewangelia

PhotoCredit S. Amata CSFN

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

Pokój św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zakopanem

1. Wstęp

Jak się modlić? Co jest najważniejsze podczas modlitwy? Dlaczego się modlimy? Jakie są owoce modlitwy? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie ludzie. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi jaka powinna być modlitwa. Używa bardzo mocnego przykładu.

2. Słowa klucze

Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać.

Słowo „powinni” jest zapisane w języku greckim jako „dei”. Dosłownie oznacza to „konieczność”, aby zrealizować plan Pana Boga. Nie jest to więc opcjonalne. Bez modlitwy nie będziemy pełnili woli Bożej.

Jezus mówi też, aby w modlitwie „nie ustawać”, dosłownie greckie wyrażenie „me enkakein” można tłumaczyć: „nie poddawać się”.

W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie.

Zmiana postawy sędziego nastąpiła, ponieważ wdowa „zadręczała go”. W greckim oryginale jest tu użyte słowo „hypopiadzo”, co dosłownie oznacza „podbić komuś oko”. Użycie tego samego czasownika jest w obrazie boksowania w liście św. Pawła do Koryntian (rozdział 9, wers 27).

To nie jest przypadek, że Jezus używa takiego słowa w kontekście modlitwy. Żeby „podbić komuś oko” trzeba być fizycznie blisko niego. Podobnie na modlitwie, trzeba być blisko Boga. A On jest fizycznie w naszych kościołach i kaplicach obecny w Najświętszym Sakramencie.

Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę.

Reklama

Jeśli niesprawiedliwy sędzia wziął w opiekę wdowę, to o ileż bardziej Bóg, który jest czystą miłością weźmie w opiekę tych, którzy zwracają się do Niego o pomoc na modlitwie.

3. Dziś

Jaki mam obraz Boga? Czy wierzę, że Bóg troszczy się o mnie, jest wrażliwy na moją modlitwę? Czy moja modlitwa jest rozmową z kochającym Bogiem? Czy staram się być przy Nim w kościele czy kaplicy, gdzie jest fizycznie w Najświętszym Sakramencie?

ks. Paweł Rytel-Andrianik

2022-10-15 18:54

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga

Niedziela Ogólnopolska 10/2020, str. III

[ TEMATY ]

Ewangelia

Rafael Santi

Rafael Santi "Przemienienie Pańskie" (1516-1520)

Rafael Santi

Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 17, 1-9)

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

2023-01-02 14:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 31-35.

Wtorek, 24 stycznia 2023. Św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję